Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Taxa Intrare In Spital

Recommended Posts

Din seria ce caut eu pe meleagurile astea si de unde au iesit atatia inteligenti pe la noi.

 

Ma duc azi cu un prieten la Spitalul Sf Spirdon din Iasi ca are bunica internata si trebuia sa-i ducem niste mancare si sa vada ce mai face. La intrarea in spital suntem opriti de un agent de paza care ne spune ca SE PLATESTE TAXA DE INTRARE 1 RON/pers. Eu am ramas tablou in fata astuia, credeam ca glumeste, nu-mi venea sa cred. I-am platit pana la urma ,,biletele'' injurand din abundenta, am ajuns pana la pavilionul unde era internata ca sa ni se spuna ca nu este program de vizite asa ca nu putem intra X( . Turbam de draci.

 

Este legal ceea ce fac istetii astia (moral nu mai vorbim)? :-W

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Ce pana mea de taxa???? Au innebunit sa-nnebunesc... clar se duce dracu tara asta... :-? parerea mea e ca nu e legal. Poate spitalu o duce cam prost cu banii si acuma au gasit metode disperate de a scoate ceva monetar... Moral, cum ai zis tu... mai bine lasa...

Share this post


Link to post

Ti-a dat chitanta pt taxa aia?

Share this post


Link to post

Incredibil...

=)) =))

Share this post


Link to post

Nu am scanner dar o s-o scanez cu prima ocazie. A rupt un bon cu stampila spitalului sf spiridon

 

CObor pana jos la masina, ii fac o poza si o postez aici.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Io am impresia ca de fapt a fost ciubucu agentului. La fiecare spital, cand vrei sa vizitezi pe cineva inafara orelor de vizita, dai ceva la portar si te lasa sa intrii. Cred ca a zis ala la vrajala ca e taxa.

Share this post


Link to post

Si ca sa continui ideea de mai sus... nu puteati sa dati ceva si pe la vreo asistenta sa va lase sa vedeti bunica? Daca tot ati ajuns pina acolo...

Share this post


Link to post

Uitati aici.

 

Eu nu inteleg de ce naiba trebuie sa dau 10mii de spagi pentru un nimc X( .

post-484-1134659489_thumb.jpg

Share this post


Link to post

:o wtf... chiar e pe bune... :scarpin: E prima data cand aud/vad bon de acces... :-? Poate daca intrbai pe nenea agentu care e faza cu bonu aflai daca e legal sau nu.

Share this post


Link to post

Mai ieftin te dadeai pacient :lol: .

Te intreba paznicul: Bai esti cu capul?!?

Ziceai: DA!

Share this post


Link to post

La fel e si in gara de nord :-W

Am intrat in gara sa merg sa-mi cumpar bilet cand colo ma opresc niste "doamne" ca cica 5000 de lei(vechi) taxa de acces in gara @-) b-(

Le-am spus ca imi cumpar bilet, plec acasa si altea alea dar nu s-au lasat :mda:

Share this post


Link to post

Am scris un mail la redactorul sef al Ziarului de Iasi poate isi da el cu o parere mai avizata asupra problemei.

Share this post


Link to post

din cate stiam eu la casele de bilete accesul e liber. se plateste accesul pe peron.

 

se ocoleste aceasta taxa prin supermarket sau prin cafenele. :P

Share this post


Link to post

La Gara de Nord daca iei bilet nu platesti acea taxa. Caseriile sunt plasate inainte de gardientii cu taxa. La gara mie mi se pare corect, inainte de a pune taxa respectiva era plin de aurolaci, acum i-au mai rarit.

Share this post


Link to post

Cand te grabesti si nu esti obisnuit cu locurile e mai greu :)

 

PS: au rarit aurolacii dar mai ieri am vazut la tv cum vindeau petarde pe peroane asa ca mare branza n-au facut!

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Si la Bacau te pune sa platesti, dar nu de persoana, ci doar daca vrei sa ai acces cu masina in curtea spitalului...poate nu e tot aia, dar am zis si eu :) Oricum mi se pare absurd sa iti ceara daca nu ai masina...

Share this post


Link to post

man...eu am auzit de multe ori despre celebra taxa la intrare in spitale(in multe orase)...ca sa nu mai vorbesc ca in Calarasi(acolo locuiesc parintii mei)...e o treaba obisnuita, stiuta, nu face nimeni scandal...si am tot platit-o si eu...

Share this post


Link to post

Ti se pare normal sa ti se ceara o taxa de vizitare in afara orelor normale de vizitare (ca oricum nu poti intra, trebuie sa mai dai si o spaga la o asistenta)...Mie sincer mi se pare de domeniul penibilului, un soi de spaga legalizata. Nu cred ca intra in domeniul normalitatii morale sub nici o forma: ai o ruda bolnava si te pune sa platesti ca sa o vezi sau ca sa-i duci un pachet???

 

PS: Comparatia cu gara nu este tocmai reusita, nu intra in aceeasi sfera. Daca astepti pe cineva poti astepta si la iesirea din gara dar la spital sunt pacienti imobilizati la pat care NU POT sa se ridice, te duci acolo nu din placere ci din urgenta si durere.

Share this post


Link to post

Era un reportaj la TV acum maxim o luna in care era prezentat un spital, daca nu ma insel Spitalul Judetean din Sibiu. Acolo, in schimbul taxei de 10 RON primeai un fel de papuci de unica folosinta pe care sa-i tragi peste incaltamintea de strada. In aceste conditii si eu sunt de acord cu taxa. Ce nu am inteles, daca tot nu era program de vizita de ce v-a lasat portarul in spital? In mod normal trebuia sa va interzica accesul.

Share this post


Link to post

In Galati nu-i nimic anormal sa vezi pe langa spitalul judetean pacienti iesiti in pijamale la cumparat tigari etc. Eu zic sa va luati pijamale d-alea nasoale de puscarias la voi si sa va imbracati inainte de a intra. =))

Daca vreti vb eu cu baietii. te costa un pachet de carpati un set mai jegos sau unul de viceroy unul mai bun.

Share this post


Link to post

si la spitalul de Urgenta din Bucuresti se plateste taxa de intrare daca intrii inafara orelor de vizita.

Share this post


Link to post

"Taxa" aia mi se pare modica in comparatie cu spagile ce le ai de dat in spitale... Sa va povestesc cat m-a costat sa-mi vad fiica nou-nascuta anul trecut pe 6 august??? First, am pregatit cateva bucati de bancnote de 50k ROL (vreo 10, sa fie); la poarta am dat o bancnota ca sa ma lase sa intru cu masina pana la maternitate. La intrare in maternitate nici nu s-au uitat la 2 bancnote ci a trebuit sa plusez cu inca doua ca sa intru...La terapie intensiva (unde era nevasta-mea, trecusera 90 de minutede la cezariana) am mai dat 3 bancnote unei asistente ca sa mi-a aduca pe fiica-mea s-o vad (in asta a intrat si desfasatul si infasatul) ; inca 2 bancnote la doua infirmiere care au transportat-o pe nevasta-mea intr-o rezerva. Am mai lasat sotiei bani marunti pentru "nevoile curente" (30k sa-i aduca fata la pat s-o alapteze, 50k un calmant, etc). In 4 zile pana la externare s-au dus peste trei milioane doar cu spagi marunte...

Share this post


Link to post

Intr-o situatie ideala nu ar trebui sa intri in spital in afara orelor de vizita, nu ar trebui sa ai acces sub nici o forma la Reanimare, rezervele ar trebui ocupate doar de persoane cu nevoi speciale si tot asa. Realitatea este ca vrem sa intram cand avem noi chef si unde ( am dat de unul care filma in sala unde se aduc nou nascutii, unde era si al meu si chiar nu imi surade ideea sa-mi stranute un pasionat de filmat pe langa copil asa ca l-am dat afara cu toata spaga data de el asistentelor ) vrem sa intram in fata daca se poate, vrem adeverinte medicale fara sa ne vada nimeni si putem continua. Si atunci daca tot dau unii, ca se vor domni sau smecheri, banu fura pe oricine. Nu apar sistemul dar haideti sa ne gandim mai bine la cine si ce face.

E migalos, pt ca vrei sa fii corect, nu dai nimic si nu intri sa-ti vezi copilul ( ca asa ar fi normal sa il vezi cand ai voie si unde ai voie ) dar unul in fata ta arunca 100 de mii si intra. Reactia: mi se falfaie de ce bani tre sa dau daca astfel imi vad copilul, infirmierele ii aduc nevestei cea mai buna lenjerie de pat, o intreaba din ora in ora daca se simte bine si daca are nevoie de ceva, copilul e ingrijit si asa mai departe.

E ca in nisipurile miscatoare, din ce dai mai mult din asta de duci mai la fund si ti se va cere mai mult, iar daca nu dai ramai acolo scufundat pana s-o indura cineva de tine.

Teoretic discutam pana la calendele grecesti. Cati dintre noi cand i-au cerut portarul de la spital 2 lei la intrare au facut drumul intors acasa si au venit marti/joi sau sambata de la 12.30 la 16.30?

Edited by tarabostes

Share this post


Link to post

Stati sa va povestesc ce am patit eu acum vre-o 3 ani la Spitalul judetean Ploiesti !

Bunica-mea saraca si-a rupt mana , ea sta la Scaieni ( circa 12 km departare de Ploiesti) si ma suna pe la 11.00 noaPTEA .Ma sui in masina sa o aduc la urgente la spitalul mai sus amintit.

La intrare in spital ( unde se intra cu masina spre sectia urgente) un paznic cu bonieru in mana sa platesc 20.000 lei .Saraca bunica-mea dureri chestii , si aluia ii ardea de taxa , sa fi avut macar decenta sa ceara banii cand plecam...

Asta e tara , ce putem face?

Share this post


Link to post

tarabostes@ Daca-ti naste sotia vineri dimineata inseamna ca tre' s-o lasi in voia sortii pana sambata??? Stii ca nimeni nu misca un deget in spital daca nu marci banu'??? Hai sa nu fim mai catolici decat Papa totusi!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...