Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Iarna In Romania

Recommended Posts

A inceput sa ninga ma bate gindul sa ma duc la munte la ski si saniusi.

 

Am fost iarna trecuta. Impresii:

 

Sinaia: o statiune fara actiune (scuzati-mi rima fara voie). Plictisitoare. Se merita 2-3 drumuri pe la cabanele din apropiere, o excursie pe la cota si cam gata.

 

Predeal: animata si full in sezon cind este zapada. Numai ai unde sa parchezi masina, ca sa nu mai zic de locuri de cazare. Pirtii bunicele.

 

Busteni: telecabine, traseuri montane si...atit.

 

Poiana Brasov: buna de iarna, dar scumpa. Este bine organizata, si are pirtii ca lumea pt. copii.

Apropo, e zapada pe la Poiana acum? (care esti din Brasov :mrgreen: ?)

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Mai Shenckule, situl ala nu merge, adica apas pe imagine si apare nu'sh ce firma 'PelcoNet' si ...gata!

Share this post


Link to post

Mersi! :) >- Pacat ca nu merge si Predealu' (under construction > :) )

Share this post


Link to post

Nu stiu cum e la munte.. dar la mare e prapad :) )

Azi, de dimineata la ora 6 eram pe bulevardele Constantele... acoperite de 2-3 cm de zapada... si ningea ca in povesti.. fulgi mari.. fara nici o adiere de vant (foarte rar in Constanta).

Cum la 11 trebuia sa fiu la Otopeni... am cam spus un UPS.. si am avut dreptate.. La 7 - 7-15 m-am urnit spre iesirea din oras.. timp in care stratul de zapada avea cam 5-10 cm.. si ningea in continuare cu aceeasi fulgi mari.

Parnit la drum ca era musai... in coloana cu un Ford Fiesta... (de.. pleaca lumea.. ca se apropie Craciunul).

Fratilor.. prapad.. De la Constanta la Fetesti... (80 km) nu am vazut decat 2 pluguri... (cate 1 pe sens). Am facut 80 km in 2 ore... + o sesiune de drifturi prelungita...(luam 4 stelute in NFS.. sigur), masina avand peste 20 grade fara de axul drumului... totul a tinut cam 10-15 sec... Cauza: sub zapada era gheata + faptul ca a murit motorul din motive necunoscute (frana de motor, si schimbare de viteza din a 3-a in a 2-a). Rezolvat situatie prin dat la cheie ... (inspirat moment). In unele zone, dis de dimineata zapada ajungea la 10 cm... pe carosabil.

 

Asa ca haideti la un schi pe malul marii... ca autoritatile ne lasa sa simtim iarna din plin.

 

P.S. nu am vazut nici o masina de imprastiat material antiderapant ( adica nisip ).... X(

Share this post


Link to post

Raport pe scurt:

Sinaia: zapada pe partiile de sus, dar innorat.

Predeal: partia nu e deschisa, are ceva zapada, dar e atat de batatorita ca nu poti face mai nimic

Poiana: se schia pe Ruia si la Bradul, cu ingaduinta, daca e vorba de copii.

Pe ansamblu, sezonul inca nu e deschis. Trebuie ceva zapada, altfel e cam problema cu vacanta de iarna.

Share this post


Link to post

Cine stie cum e in Azuga? E parca mai misto acolo decat in alte parti.

 

@ZDB: ti s-a oprit masina din cauza ca ai ciupit frana pe aderenta zero si rotile s-au blocat instant.

Share this post


Link to post

Facut Craciunul la Poiana Bv: zapada ca lumea, a fost super de skii, dar azi a inceput sa se topeasca. Referitor la camerele de pe DN1 m-am prins care e smecheria: sint montate de obicei la poduri si la supra-traversariile pietonale. Inca o smecherie: orice camera necesita electric power, deci e putin probabil sa le instaleze in cimp. Atentie deci in apropierea localitatiilor.

Share this post


Link to post

Webcamurile xnet sunt cam "pe jeanta". In schimb zapp a adus ceva de sezon. Foarte frum :) os...pârtieeeee

Share this post


Link to post

Cooo! Ceva imagini camera tv live de prin statiuniile romanesti (pentru zapada si ski).

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...