Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Geam Cu Personalitate :(

Recommended Posts

Am schimbat ieri macaraua , cu toate astea, gemul se incapatineaza sa functioneze ca un geam normal :(

 

LA deschidere merge OK pina aprope jos. Nu cobora la maxim. La capat de cursa (JOS) sare din ghidaj cind incep sa ridic. Ghidajul pare OK,chederul la fel. Macaraua e noua.

 

La ridicare, daca nu sare din ghidaj, atunci de la 1/2 in sus incepe sa mearga strimb.

Trebuei sa-l tin cu mina in timp ce urca, ca sa urce drept. Jocul pe care il are in ghidaj (paralel cu axul masinii) e enorm. Cind e ridicat maxim-1cm , are un joc de cca 2 cm, ca si cum gemul ar fi prea mic. Ghidajul am vazut ca nu permite reglarea, reglarea se face doar din macara , unghiul sub care se inclina geamul.

Share this post


Link to post

Si eu am o problema cu cel din stanga in sensul ca se ridica foarte foarte greu. Sa-i bag niste unsoare?

Share this post


Link to post

dar macar se inchide drept?

Share this post


Link to post

Atentie ca pe geam este prinsa o piesa metalica. De aceasta se prinde sina pe care lucreaza rolele celor doua brate (in X) ale macaralei.

O conditie ca totul se fie OK este ca in timpul cursei de urcare, cele doua role sa nu se loveasca sau sa se propteasca in cele doua suruburi de la capatul acestei sine.

Piesa metalica se da jos si se pune in pozitia corecta. Nu o faceti daca nu stiti cum, ca o sa spargeti geamul!

La mine geamul urca bine pana la jumatate si apoi, aproape se bloca si urca stramb.

Asa am rezolvat-o.

Share this post


Link to post
O conditie ca totul se fie OK este ca in timpul cursei de urcare, cele doua role sa nu se loveasca sau sa se propteasca in cele doua suruburi de la capatul acestei sine.

Pai la urcare picioarele X-ului se apropie, suruburile fiind la captul sinei , nu afecteaza rolele.

Poti te rog sa explici exact despre ce e vb?

Share this post


Link to post

@Shenck Aceeasi problema o am si eu, tie ti-a aparut acum, dupa ce ai schimbat macaraua, pentru ca pe mine ma batea gandul sa iau o macara noua...?

Share this post


Link to post

@Leutzu: Am schimbat macaraua sperind ca scap de problema. Nu e de la macara. E alceva dar nu ma prind ce.

Share this post


Link to post

Eu am rezolvat partial problema scaparii din ghidaje tragand de fierul acela pe care se misca geamul dupa ce am dat fata de usa jos (sper sa intelegi ce zic ca mai exact nus tiu sa explic).

Share this post


Link to post

La urcare, pana la jumatatea cursei, bratele X-ului se deschid pana la o valoare maxima si apoi se strang.

Piesa metalica fixata pe geam este cheia problemei.

Da fata de usa jos si urmareste cum lucreaza cele doua role pe toata cursa de urcare a geamului.

Share this post


Link to post

@Kristian: Am inteles despre ce e vorba.

Piesa metalica se da jos si se pune in pozitia corecta

Nu merge pusa decit intr-un singur fel, pusa invers calca inafara macaralei. Poate vorbesti de distanta intre capatul piesei si muchia geamului. Pls, defineste "pozitia corecta"

Share this post


Link to post

Scuze. Am vrut sa ma refer la distantele fata de capetele geamului - adica mai la stnaga sau mai la dreapta, pana cand rolele nu mai lovesc in suruburi.

Share this post


Link to post

Presupun ca de asta vorbesti. O sa-l demontez si sa-l masor exact

Tico_geam.JPG

Share this post


Link to post

Soluţia problemei voastre se numeşte ...::::: Culisa de geam ( pe partea respectiva ) :) ) :) >-

Share this post


Link to post

schimbata sau reglata?

Share this post


Link to post

Apoi cum s-a rezolvat ca am si eu problema. Mi-a spart un "binefacator" geamul stanga iar dupa inlocuiere geamul urca stramb de la jumatatea cursei. Pana nu am avut geam electric nu am observat problema, dar acum motorasul se chinuie saracu sa-mi urce geamul. Imi este mila de el si as vrea sa-l ajut :P

Share this post


Link to post

Dimineata am deschis geamul la maxim sa sterg oglinda si apoi n-am putut sa-l ridic mai mult de jumatate.

A scapat de pe ghidajul din fata. Cum rezolv problema?

Share this post


Link to post

Scoate fata de usa si apoi cu o surubelnita (dreapta nu cu cap cruce) bagi intre geam si ghidaj cand geamul este jos, apoi ridici incet geamul, practic surubelnita o sa fie intre geam si ghidaj folosind-o ca o parghie cu care vei impinge geamul spre stanga sa il fortezi sa intre iar pe ghidajul lui. Daca erai in Bucuresti ti-l puneam eu la loc (eu deja m-am specializat in chestia asta)...o sa te chinui putin dar alta modalitate nu stiu.

Share this post


Link to post

Mersi!

Am sa incerc dupa ce ies de la serviciu.

Nu crezi ca o sa iasa iar de pe ghidaj? La tine a mai iesit?

Edited by bobu

Share this post


Link to post

Am rezolvat problema: am lasat geamul jos, i-am scos chederul de ghidare si apoi am pus chederul la loc.

Mi-a fost frica sa folosesc surubelnita sa nu sparg geamul.

Bafta

Share this post


Link to post

are cineva idee cum se scot manivele de la geamuri ? la tico ,ca trag de ele da mie frica sa nu le rup :( ,pe forum am cautata dupa topice da nu am gasit nimic,

Share this post


Link to post

Ai o siguranta de sarma otelita care iese prin introducerea unei carpe intre manivela si capitonaj sau confectionezi dintr-o agrafa un carlig si tragi siguranta afara ! (vezi in manual)

Share this post


Link to post

Daca nu ati remediat problema,macaraua se mai misca putin din suruburile cu care e prinsa de usa.Si acolo poate fi o problema.E mult de munca la potrivit geamul si macaraua ca geamul sa se mai inchida bine.Si eu am avut probleme cu el.Si nici acum nu se mai inchide etans.Dar eu mai am o bucata lipsa din cheder,asa ca am improvizat.Dar nici un milion nu dau pe un cheder nou.

Edited by liviu25

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...