Jump to content
Sign in to follow this  
Gerula

Televizor Plasma versus LCD

Recommended Posts

De asemenea un mare dezavantaj al LCD fata de plasme este VIZIBILITATEA LATERALA (unghiul de vizionare).

Nu cred ca este atit de 'mare' dezavantaj! Citi oameni se uita in acelasi timp la un LCD intr-o familie ca sa ajunga sa priveasca din unghi ecranul? 20? Io am LCD Samsung si niciodata nu am ajuns sa constat asa zis marele dezavantaj!

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Şi cu cocoanele care calcă rufe la priza din colţul camerei în timp ce se uită la telenovele (sau la 0 TV ???) cum rămâne? :D

Share this post


Link to post

Pai cine calca rufele in sufragerie?

Share this post


Link to post

Aia care stau la garsoniera :P

Share this post


Link to post

Facut aseara consumul la al meu- cca 110w. Pe el scrie max 180. Eu il tin cam la jumate la contrast si ceva mai putin luminozitate (poate conteaza si asta).

L-am pus pe niste pc-uri prin intrarea dedicata si se vede f bine. Numai ca daca vrei sa instalezi un win- iti vede doar meniul de inceput (informatiile pc-ului) si dupa ce intra in meniul ala cu mouse. POATE saptamana asta il agat de perete...

Share this post


Link to post

O plasma consuma de 4 ori mai mult ca un LCD, daca e sa le comparam la aceleasi dimensiuni.

Un Philips la cel putin 2000 lei, cred ca bate orice plasma. Datorita consumului ridicat, si a cresterii calitatii LCD-urilor, plasmele au un viitor sumbru.

Share this post


Link to post
O plasma consuma de 4 ori mai mult ca un LCD, daca e sa le comparam la aceleasi dimensiuni.

 

Cam asa stiu si eu. E de inteles, totusi. E ca si cum am compara un monovolum (european) cu un suv american- cara acelasi numar de persoane, insa consumurile difera radical. Bine, la ei e mai ieftina benzina.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

@Robertinoo unde ai aflat tu ca plasma consuma de 4x mai mult decat LCDul? Cumva de la Cartoon Network ? Eu zic sa te documentezi inaite sa scoti porumbei .

 

Nu este deloc sumbru viitorul plasmei, cine vrea ecrane de 50-60" ieftine nu are decat sa-si ia plasma, mai mult decat atat plasma se vede mult mai natural, cine nu are plasma nu are cum sa compare iar ce vedeti prin magazine sunt prost reglate si oricum in magazin este prea multa lumina.

Share this post


Link to post

Robertino: Recunosc ca plasmele consuma mai mult, si recunosc ca PHILIPS face LCDuri bune, dar un LCD de 2000 roni nu bate o plasma de 3000 roni. Plasma consuma cam 1,5 x mai mult decat un LCD nu de 4 x. Eu am LCD de 86 cm ( scuze nu 82) si consuma 195 W. Daca ar fi fost plasma, dupa zisele tale ar fi luat de la priza 800 W. Ori, am vazut plasma de la LG de dimensiune comparabila si consuma doar 190 W. Viera ul meu (ca sa stii ce am) Mananca 195 W iar LG Plasma de 32'' mananca 190 W (Modelul 32PC51 de la LG) Uite-l http://www.emag.ro/televizoare_plasma/tele...32pc51--p32PC51 . Deci iata cum plasma e mai economica ca LCDul

 

Nu cred ca vor disparea plasmele. LCD se vede bine pe diagonale mici, insa la peste 94 cm oricand prefer plasma in loc de LCD. LCD am luat din motive de spatiu.

 

Asa vezi ca televizoarele CRT, consuma chiar mai putin ca un LCD. Cum am zis mai sus , un fost TV pe lampi din familie consuma 170 - 180 W iar un LCD consuma tot atat. Doar ca alea pe lampi faceau si caldura. Cromaticul consuma 100 W, iar un LCD de aceeasi diagonala consuma 120 W. Hai inapoi la CRT.

Edited by tudor2402popescu

Share this post


Link to post
...

 

Asa vezi ca televizoarele CRT, consuma chiar mai putin ca un LCD. Cum am zis mai sus , un fost TV pe lampi din familie consuma 170 - 180 W iar un LCD consuma tot atat. Doar ca alea pe lampi faceau si caldura. Cromaticul consuma 100 W, iar un LCD de aceeasi diagonala consuma 120 W. Hai inapoi la CRT.

Si plasmele fac caldura... un alt avantaj iarna. =))

Share this post


Link to post

Gata, am agatat magareata de perete. Acuma pare mai mic ecranul... e doar o impresie. E usor inclinat, pentru a face unghi cat de cat drept cu ochii in momentul in cere ne uitam din pat. Momentan e problema cu cablurile, insa voi construi o etajera pe care voi pune receiverul si eventual, un player dvd. Cablurile cred ca le voi trece printr-un canalet (sau poate mai in vara scobesc peretele si voi ingropa un tub, ceva, sa nu se mai vada firaraie). Ce imi place e ca indiferent de unghiul din care se priveste la el, se vede la fel- imi faceam griji ca poate voi avea probleme. Acuma e 14 mil- cica tot la promotie.

Share this post


Link to post

Am comis-o si eu. Mi-am luat zilele trecute un Philips 32PFL7762D/12 , HD ready, de 81 cm. Foarte -foarte slim...Negru lucios. Sunet bestial, subwoofer incorporat pe spate, incredible surround, etc, etc. L-am agatat pe perete dupa ce am distrus 3 burghie, dar ma rog, a meritat. Am dat cam multicel pe suport, 250 lei, dar pare trainic si se inclina in orice directie. Si pe mine ma cam deranjeaza cablurile alea, dar in afara de a le baga printr-o teava, ceva, alba, nu am alta solutie, peretele e din beton armat, pt fiecare gaura pentru dibluri am muncit juma` de ora, deci e exlus sa fac santuri in perete...Initial nu prea mi-a placut cum se vede, dar m-am obisnuit cu ecranul enorm si cu asa zisa televiziune " digitala". E ok, sunt multumit mai ales de sunet. De aproape nu-mi place cum se vede, dar de la 3-4 metri mi se pare chiar super...de fapt asta e si ideea diagonalei mari. Foarte multumit ca am mai aerisit camera , am scos ditamai Sony-ul Trinitron de 72 cm de 45 de kile care statea in mijlocul camerei, ocupand foarte mult spatiu. Iar Media Box-ul de la UPC dracu` stie unde-l mai pun, exclus etajere si alte chestii din motive de perete...BETON...cel mai al naibii beton armat din cate am gaurit pana acum . Nu-mi mai trebuie bormasina incalzita de mirosea a ars si burghie de 20 de lei bucata facute varza ...Ma gandeam sa vopsesc cablurile in alb, sa dea mai bine pe perete...hm?

Apropo...negrul se vede...FOARTE negru...iar imaginile in miscare sunt extrem de naturale, este chiar in meniu o chestie de genul asta care le "naturalizeaza". Nici vorba de umbre, de imagine " in reluare" sau alte chestii urate.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Aveti grja sa inchideti din buton plasma/lcd-ul daca tineti la sursa.

Share this post


Link to post

Sa vopsesti cablurile?!

Imprumuta de la vreo firma sau plateste pe cineva sa vina cu un pneumatic sau rotopercutor cu burghie de calitate montura sds sa-ti dea gauri in perete. Am lucrat la o hala industriala pentru Carabusu, unde am dat sute de gauri cu un boschammer, dintre care unele au fost in STALPI de beton care sustineau macaraua mobila pe sine. Si daca nici ala nu e beton tare...

Cauta o etajera finuta, sau ceva de calitate. Cablurile le pot masca printr-un canalet alb.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Ia`n`te uita la burghiul asta, taman SDS plus, facut muci in bormasina mea Bosch...Scule am, nu asta e problema...problema e peretele ala de rahat care jumatate e facut din fier !!! Avantajul stii care e, in blocul in care locuiesc? ca la orice cutremur mai de soi, stau linistit in pat, eventual fluierand...Super pereti, e un bloc facut in `79, exact dupa cutremur, facut cu simt de raspundere...Iar dezavantajele, io-te-le !

post-3072-1234737479_thumb.jpg

post-3072-1234737496_thumb.jpg

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Ai nevoia de http://www.licitatii-electronice.ro/produs...les/img1508.jpg sau de http://www.clubafaceri.ro/files/clients/80...t102602_big.jpg. Ceva de genul. Astea normale, doar cu percutie- mai mult strica burghiele. Recomand burghie bosch sau makita. Cu astea am lucrat si pot spune ca-s bune.

 

LE; mda, daca dai in fier iti am strici ziua. Am patit-o fix la jumatatea halei- am atins o bucata de fier-beton, insa nu cu varful burghiului, cu cu lateralul pastilei. S-a rupt ca si cum ar fi fost din sticla.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Buey mi-am luat si eu:

- Panasonic TX-32LX80P (m-a pus draq si l-am luat din acelasi loc cu foenul (cum s-o scrie) nevestei (deh 14.02) si a facut cu 5% mai mult decat la doi pasi de casa)

- bonus (neinclus in pretul de mai sus) un e-Boda HDMI 900 "citeste tot"

Cu totul 25 bulioane (cablu HDMI inclus :) facea cam 15-40 RON separat :D )

Prima miscare a fost sa-mi modific putin... biblioteca... done.

Urmeaza niste adaptoare jack 3,5mm la RCA ca sa cuplez iesirea 5.1 de la player la scula Philips din dotarea mai veche a casei.

Sincer, nu stiu cat de nasol e factorul de contrast pe care-l gasiti la scula asta in comparatie cu altele, dar eu am avut drept criteriu mai important sa pot umple cat mai mult ecranul pentru orice sursa de semnal cu minim de distorsiune. Si, atat cat am putut sa studiez, n-am gasit inca o specificatie mai buna decat a celor de la Panasonic. Daca m-am inselat... raul e facut :D

Share this post


Link to post

Jucaria aiasta? Pai s-o folositi sanatosi! Are combi filter, noise reduction etc. Panasonic face treaba buna pe video. BTW: cate kile are halatu? Nu il pui pe perete?

Share this post


Link to post

@Englishman

 

Decat sa vopsesti cablurile mai bine lipesti de perete cu scotch dublu adeziv pat-cablu si tragi cablurile prin el. ;)

Share this post


Link to post

Exista solutii speciale sau carpe pentru a sterge in LCD de praf?Intreb si eu.

Share this post


Link to post
. Foarte multumit ca am mai aerisit camera , am scos ditamai Sony-ul Trinitron de 72 cm de 45 de kile care statea in mijlocul camerei, ocupand foarte mult spatiu.

Cam putine kg avea Sony al tau. Vechiul meu televizor avea 63 de kg.Acum folosesc asa ceva si am ramas cu ogramada de spatiu pe masa televizorului :)

Edited by nonel

Share this post


Link to post

Cu asta http://www.f64.ro/det.php?id=458&pid=6030 iti iese superb. Am dat celor de la care aduc pc-uri sa curete niste ecrane de laptop, dupa ce s-au chinuit cu solutii gen ednet, servetele cu alcool izopropilic etc. Imediat au sarit ca de unde am asa ceva si ca vor musai si ei. Le-am dat link-ul, dupa care m-au intrebat daca nu gasesc si cantitati mai mari. Poate voiau la butoi?

Acuma serios- solutia aia face minuni. Dar trebe folosita microfibra. Nu se mai aduna la fel de tare praful si suprafata curatata arata ca noua.

 

Am mai gasit ceva - http://www.f64.ro/det.php?id=458&pid=7220. Nu stiu cat de bun e.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Bine, Tommy! =))

Întreb eu în locul lui: care, cum, unde, cât?

Share this post


Link to post

Lucica, asa cum scrie pe acolo e de 15,5 kile.

Nu-l pun pe perete ca nu am unde. A intrat in locul televizorului vechi, dupa ce am "cracanat" corpurile de biblioteca (o sa pun o poza, a fost simpatica chestia :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...