Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Artificii?

Recommended Posts

Salutari,

 

Stie cineva, azi, de 1 Dec vor fi date pe undeva artificii? Daca da, la ce ora?

 

Am inteles ca azi se da drumul si la beculete pe strazi, poate e si asta o ocazie de aritificii.

 

Thx!

Share this post


Link to post

In Piata Universitatii este showul mare, dar din moment ce ploua ... cred ca artificii fix-nu.

Share this post


Link to post

Am auzit ca s-a dat sau se va da o Lege ca anul asta ciuciu artificii si pocnitori.

Share this post


Link to post

S-au aprins luminile/becurile/stelutele/lampioanele prin tot Bucurestiul. Este feeric :drinkers:

Am auzit acum doua zile la radio ca legea s-a aprobat si este in vigoare. Astfel, comercializarea materialelor pirotehnice a fost permisa in intervalul 24 - 31 decembrie, daca tin bine minte, doar in magazinele autorizate (care-or fi alea? :shock: ).

 

Dar...pe ce punem pariu ca in toate pietele o sa fie plini de tigani cu cutii de pocnitori "500 de bucati la 10 mii"? :X Romania...

Share this post


Link to post

Eu mi-am luat deja vreo 3 cutii de pocnitori la 10 mii cutia. Deja le-am bagat la produs aseara, ca tot au fost zilele orasului.

Share this post


Link to post

Ce rost mai are viata fara sa ai masina cu tabla ciupita de o petarda retardata precum cel ce o arunca? :D

Share this post


Link to post

si eu ca un dobitoc credeam...cand am vazut stirea ca o sa se termine anul asta cu pocnitorile...acum daca stau sa ma gandesc...sigur or sa fie pe toate strazile...singurii care or sa beneficieze vor fi baietii insarcinati cu controalele(spagi mai mari).

Share this post


Link to post

Oare m-ai conteaza acuma Satori dupa petardele retardate cu care avem de-a face prin service-uri...incepe sa devina un lucru normal...

Share this post


Link to post

Uite de aia cand am lovit masina intre Politie si Casco au aparut niste zgaraieturi noi pe capota. :D Am avut nevoie de vopsea noua din cauza de rugina aparuta in locul unde picase o pocnitoare acu, cativa ani.

Voi ce credeai? Ca nu se mai vand pocnitori de acu'? Legea aia era in vigoare si anul trecut.

PS: Pe Regina Elisabeta e muuuult mai misto decat pe Magheru. Luminitele sunt mai "scurte" dar parca dau mai bine.

Share this post


Link to post

Pocnitorile, artificiile, petardele, etc pot fi vandute si folosite pe 30, 31 si 1 parca.In nici un caz de craciun. Focuri de artificii pot fi organizate pe baza de autorizatie de catre firme specializate si autorizate sa lucreze cu explozibili.

Materialele pirotehnice pot fi comercializate doar de catre magazinele autorizate sa comercializeze materiale pirotehnice.In general magazinele cu articole de vanatoare, dar probabil ca mai sunt si altele si nu stiu eu.

Atat timp cat si militienii si gardienii publici se distreaza cu pocnitori, si atat timp cat astea se cumpara tiganii care le vand nu se vor reprofila.

Share this post


Link to post

s-or mai vinde in dragonul rosu? ca erau tare ieftine...de 2 milioane(am umplut portbagajul) si am dat 5 ore de revelion, si am mai avut si la munte,in delta > :)

Share this post


Link to post

Anu' trecut de la Dragonu' Rosu am luat niste rachete sol-aer d'alea serioase (o coada de matura cu o sticla de 2 litrii in cap > :) ...asa aratau) cu 300 mii bucata :mrgreen: in alta parte 800mii,si in afara de faptul ca am dat una de proba la 10 seara de revel de i-a cazut coada in cap unui amarat care saliva dupa artificii si ca 2 si-au dat duhul la nivelul solului au fost beeeeeton.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Pana nu vor interzice definitv comercializarea unor astfel de obiecte pirotehnice nu o sa se rezolve nimic. Auzeam pe la stiri ca cica ar fi prins in vama un camion incarcat cu asa ceva. Dar cu o floare degeaba. In fiecare an auzim pe la stiri ca nu-stiu cine a mai obit sau e grav ranit din cauza petardelor/artificiilor etc. Unu la mana, astfel de obiecte ajung pe mainile unor retardati ca altfel nu ii poti numi si care "incearca satisfactia platonica a handicapatilor" (ca sa citez un clasic in viata :D ) speriind pe altii sau aruncand la intamplare cu petarde fara sa se mi gandeasca si la consecinte. Hai, ca de Revelion daca arunci si tu cateva petarde si aprinzi cateva rachete nu-i o crima atat timp cat esti constient de ceea ce faci si iti iei un minim de masuri de siguranta (atat pt tine cat si pt altii). Doi la mana, ce se comercializeaza la noi sunt in general lucruri de toata jena. Petarde care explodeaza la intervale numai de ele stiute, rachete care zboara fara nici o noima (asta daca zboara, ca unele bubuie la sol fara sa apuce sa se ridice nici un cm) samd. Chiar daca sa zicem ca iti iei tu masuri de siguranta tot prezinta un risc major sa ajunga prin casa vre-unui sau sa cada in capul altuia. Ca odata ce s-au ridicat de la sol Dumnezeu cu mila si nici nu prea vad eu pe multi ducandu-se pe camp sa le lanseze. Asta e valabil pt rachete. Nu are rost sa vorbesc de petardele care iti explodeaza in mana de bune ce sunt. Deci exista atat persoane fara pic de creier cat si oameni de buna credinta dar care ajung sa traga ponoasele unor lucruri de calitate indoielnica. Mie o racheta mi-a spart un geam de la balcon acum 2 ani. Pe cine era sa strang de gat? Si am avut bafta sa intru in casa cu putin timp inainte sa imi intra mizeria aia pe geam ca iesisem si eu la o tigara. Acum poate o fi fost vre-un retardat care a facut-o intentionat (desi trebuia sa aiba tinta nu gluma ca stau la 7 si blocurile sunt foarte departate unele de altele) sau poate cineva care a lansat-o corect dar in zbor a luat-o razna. Si eu ce vina am? Nu zic de pretul geamului, ca ala nu a contat intr-atat de mult. Dar daca sarea sticla sparta in ochii mei sau a altei persoane care s-ar fi aflat in balcon. Nu trageam dupa aia tot eu sau altul ponoasele din vina unuia pe care nimeni nu l-ar fi gasit vreodata sa ii ceara socoteala? Asa ca eu personal militez pentru interzicerea lor totala. Sunt profesionisti care se ocupa de jocurile de artificii, au pregatire speciala (sau ma rog, ar trebui sa aiba, ca in Ro e totul posibil), artificiile sunt mult mai bune decat cele care se gasesc pe strada, se iau masuri de siguranta la locurile de unde urmeaza sa fie lansate, in fine, e o intreaga tevatura.

Share this post


Link to post

io sunt impotriva INTERZICERII petardelor,pocntiorilor,etc. REVELIONUL nu este REVELION fara ele :spumelagura: !!! ce e vina mea ca ne-a ilie de la TARA nu stie sa le foloseasca ?!! au INSTRUCTIUNI pe ele...

este o tara democrata, nu mai e ca pe timpul lui nea' NICU,caruia ai era firca de ele...statea in masina la zeci de metrii de asa ceva =)) de ce i-a fost frica de aia a murit :X

Share this post


Link to post

@Zack.

 

Foarte de acord cu tine. Revelionul nu are farmec fara un foc de artificii. Dar asta nu inseamna ca ne apucam acum cu totii sa dam cu rachete si petarde de Europa care pe unde nimerim. Exista firme autorizate, cu personal calificat care fac treaba asta. In primul rand marfa aia e de o calitate indoielnica. Nu cred ca se vand rachete si artificii profesionale. Tu nu ai nici o vina ca altul nu citeste instructiunile. Si ca vorbim de intructiuni, probabil le-ai citit si probabil ai vazut ca fie sunt in chineza sau intr-o engleza greu desifrabila. Din cunostintele mele, in lege spune clar ca toate produsele trebuie sa aiba instructiuni si in limba romana, dar sa trecem peste. La fel de probabil esti la curent si cu HG 536/2002 care incadreaza artificiile, petrdele etc si categoria materiilor explozive. daca o sa citesti legea o sa vezi ca scrie clar in ce conditii poti vinde astfel de materiale, in ce conditii ai voie sa umbli cu ele samd. Tu esti de buna credinta, cumperi doar in perioada permisa, iti iei toate masurile de siguranta (daca nu ma insel pe eticheta lor scrie intr-o engleza stalcita ca pe nu-stiu ce raza nu are voie sa fie nimic, om, masina, bloc, etc) iei o racheta din Europa si o lansezi. Ce te face insa sa crezi ca respectiva racheta nu o sa-ti explodeze in fata sau ca nu o sa zboare aiurea si sa o sa intre in casa altuia sau o sa cada in capul cuiva. Ma rog, asta e riscul tau si in caz ca ceva merge prost tu o sa suporti toate consecintele. Dar nu pot fi de acord cu tine cand spui ca ce vina ai tu ca badea Scartan nu stie sau nu vrea sa respecte indicatiile. Nu stiu in ce masura ti-ar fi convenint sa te trezesti cu racheta in casa cum m-am trezit eu. Eu ce vina am avut?

 

Zici ca e democratie. Absolut. Dar intre democratie si anarhie nu exista semnul de egalitate. Dar cred ca stii si tu asta, la fel de bine cum cred si faptul ca restul de petarde le-ai dat pe 1 ianuarie stiind foarte bine ca este intrezisa prin lege folosirea lor dupa data asta.

Edited by bogdan_o

Share this post


Link to post

pe rachete,pocnitori,etc scrie si in romaneste :) >- le-am citit din curiozitate...

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Ma intreb daca Sadam a citit instructiunile de pe rachete inainte sa le trimita in Israel?? :D

Share this post


Link to post

@Safari. Nu cred. ca erau in rusa.

 

Zack, nu am nimic personal cu tine. Poate tu esti dintre cei care sunt constienti de actiunile lor. Dar ce sa-i faci daca sunt prea putini astfel de oameni. Si chiar si asa, poti tu sa garantezi pentru calitatea unei rachete si poti tu sa fii absolut sigur ca nu loveste pe nimeni sau ca nu intra in casa altuia? Sincer nu cred, ca nu ai cum. Asta daca nu te duci si le lansezi de pe camp, dar si asa te expui atat pe tine cat si cei cu care te duci la niste riscuri inutile din punctul meu de vedere. Sunt niste stifturi chinezesti deosebit de periculoase.

 

Acum, chiar daca il prindeam pe ala sau pe aia care mi-a bagat racheta pe geam, ce puteam sa fac. Ca nu cred ca a facut-o intentionat. I-am multumit lui Dumnezeu ca nu s-a intamplat nimic, am schimbat geamul si asta a fost. Dar ma repet. Eu ce vina am si de ce sa trag eu ponoasele pentru niste porcarii de artificii? Asa ca militez pentru interzicerea totala a vanzarii unor astfel de obiecte catre publicul larg.

Share this post


Link to post

Desi mai arunc si eu cate o pocnitoare sau lansez cu entuziasm cate o "racheta" in noaptea de Revelion, nu m-as simti vaduvit cu absolut nimic daca aceste materiale pirotehnice ar disparea integral din Romania, in general si din Bucuresti, in special.

 

P.S. Incepand cu data de 2 decembrie, in zona in care locuiesc se aud zilnic zgomote de artificii/pocnitori, care uneori dureaza si cate o ora neintrerupt. Nu vrea sa ma gandesc ce va fi iarasi in preajma Craciunului si mai ales a Revelionului. Cu tot cu legile astea pe care minunatii nostri guvernanti le promulga, doar, fara sa-si mai bata capul sa le si urmareasca aplicarea. :mda:

Share this post


Link to post

mai oameni buni...cum draq de sunteti(unii) de acord cu ce se intampla in noaptea de revelion...chiar aveti nervii tari asa?...sau va place sa va uitati doar de pe geam de la balcon sau in fata scarii/portii...va sfatuiesc sa faceti o tura prin centru de revelion sa vedeti cati idioti care n-au multa carte arunca "din greseala" spre/pe tine sau prietena/nevasta si atunci sa vedem daca reusiti sa plecati de acolo calmi, fara sa impartiti MACAR un cot in gat.

Share this post


Link to post

Incepand cu 1 Decembrie au dat drumul la luminite in centrul Bucurestiului!

Foarte frumoase, muuult mai decente si spectaculoase ca in anii trecuti.

Pe Lascar Catargiu sunt mai micute, mai putintele si se desfasoara in marele lor numar si micime pe Magheru... O perspectiva excelenta cand te uiti de la Romana spre Universitate si vezi un plafon luminat...

 

Asteptam membrii fotografi si cu timp la dispozitie diverse expuneri...

Sugestie: mergeti dimineata devreme sau seara tarziu cand e ceata...

 

Absolut superb, un sincer "bravo" de la mine celor care le-au conceput...

 

Asta dupa ce anul trecut mi se pareau cam... "maneliste"...

Share this post


Link to post

Io nu inteleg ce vina au pocnitorile ca sunt manuite de oameni cu creiere cat o pocnitoare?... Hmmm.. Mdea, mai bine le interzic ca nu cred ca e posibil sa mai creasca creieru'.

Share this post


Link to post

sunt frumoase...dar cam putine :-W mi-a placut foarte mult bradul...cu ceasul. absolut superb

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...