Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Coltul Cinefilului

Recommended Posts

ieu am luat dintr-o anumita sursa... cu torrenti si valuri puternice. Cand aveam net. Acum ca nu mai am, rog si eu: Exista cineva care poate sa downloadeze de la episodul 18 in sus inclusiv? Dau bere, seminte, blankuri, orice.

Share this post


Link to post

Eu am si episoadele de dupa 18 (cele care au aparut) dar DivX, nu DVD. Sper ca in curind sa apara si dvd-urile.

Share this post


Link to post

Crash,nota 8, un film in care se arata america asa cum este, cu bune si rele, cu sarcasmul si nebunia care exista in fiecare din noi. Nici un personaj nu este numai bun, sau numai rau, are mai mult sau mai putin din fiecare.Super dura faza de la inceput cu negrii aia, ce se simteau jigniti de felul cum is priviti.. si mai tarziu.. va las sa descoperiti ce fac :D M-a impresionat coloana sonora, o sa arunc pe aici mai tarziu o intrebare despre unele melodii

 

The transporter 2,nota 5, un film prea tras de par, dupa mine,mi s-a parut putin mai bun primul film, desi al doilea este putin mai spectaculos.De remarcat ca acum Jason Statham, personajul principal, foloseste un audi a8 w12, in loc de bmw seria 7. Imi place insa felul impasibil de al fi al personajului principal, si felul cum e el redat de actor

Share this post


Link to post

Dark Water (varianta japoneza), nota 7,5, inca un film reusit de groaza facut de japonezi,poate nu chiar asa de reusit asa ca si shutter, insa a avut si cateva faze destul de tensionate. Desi nu m-am lamurit la sfarsit ce se intampla cu mama, am inteles ca asta este atuu-ul filmelor japoneze de groaza: nu iti serveste totul pe tava, te mai lasa si pe tine ca si spectator sa incerci sa gasesti explicatii, sa iti imaginezi scenarii, toate variantele putand fi la fel de plauzibile.

 

 

 

Caut si eu A tale of two sisters, tot un film de groaza japonez, care am inteles ca este unul dintre filmele de groaza de referinta din istoria recenta a cinematografiei asiatice.

Edited by maximus

Share this post


Link to post

Pe fii-miu (6 ani) l-a apucat cinefilia: acum doua zile a zis ca vrea sa vada un film cu fantome si am fost nevoit sa (re)vad SHINING ( http://www.imdb.com/title/tt0081505/ ) de Stanley Kubrick. Doamne, ce film! Doamne, ce Kubrick! Doamne, ce Nicholson!

 

Aseara a zis ca vrea sa vada un film cu extraterestri si am fost nevoit sa (re)vad INDEPENDENCE DAY ( http://www.imdb.com/title/tt0116629/ )! Doamne, ce efecte speciale! Dixit!

 

Diseara ce-o mai vrea sa vada?

Edited by florinbad

Share this post


Link to post

:D Eu in wk mi-am descarcat toate sezoanele Stargate SG-1, dupa ce Nenea NFS mi-a redeschis gustul pt serial :osanale: Sar'na Nene Sergiu...

 

184 episoade...aprox 65 de giga... :) ) saracu admin de retea

Share this post


Link to post
The merchant of Venice, nota 8.9, mi-a placut la nebunie interpretarea lui al pacino si al Lynn-ei Collins(Portia in film), desi mi s-a parut ca s-a incercat intrucatva demonizarea lui Shylock. Interesante rasturnarile de situatii la tribunal, insa mi s-a parut :dizzy: faza cu inelul si cerutul lui de catre Portia. La faza asta cred ca daca continua, eu cel putin nu as mai fi vrut sa am de a face cu o asemenea individa.. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Quick Change (Jaful), vazut pe protv, nota 6.7, o comedie nebuna ca pe vremuri, cu rasturnari de situatii.. old style..

Jeux d'enfants(Love Me If You Dare), nota 6.8, un film frantuzesc mai deosebit. Ce se intampla daca incepi de mic copil sa iti petreci viata ca o provocare continua pe care o arunci partenerului(si viceversa). Frumos filmat, cu o interpretare buna in prima parte, ca sa o dea in rasol la sfarsit. @-)

Share this post


Link to post

sin city, un film total deosebit, o mixtura reusita, intre diverse tehnici de cinematografie si scenarii...

dur, dar merita

Share this post


Link to post

Pentru cine n-a vazut filmul, uitati-va pe TVR2 sambata, de la 23,30. "Viata e frumoasa" ("La vita e bella") cu Roberto Benigni. Un film extraordinar. L-am vazut de cateva ori si tot ma misca filmul asta.

Share this post


Link to post

Tais Toi! , nota 6, o comedie usurica fara pretentii, i-am dat nota asta pentru jean reno si interpretarea lui, pt ca in rest nu are nimic cu ce sa iasa in evidenta.. nici macar umorul

 

Valiant, nota 6.7, un film de animatie despre porumbei si povestea lor ca combatanti in al doilea razboi mondial. Nimic special, animatie nu foarte reusita, poveste.. hm.. nu m-a atras, mi-a placut doar faptul ca s-a privit al doilea razboi mondial din perspectiva unor porumbei

Share this post


Link to post

Moartea domnului Lazarescu - nu mi s-a parut a fi la nivelul "Filantropica", desi este foarte laudat. Frumos stilul de filmare, handycam only, se potriveste cu atmosfera foarte bine. Dar restul ... :| poate din cauza ca a semanat prea mult cu o stire de la ora 5 ?

 

Yamakasi - simpaticut, regizat de Luc Besson, dar nu prea se compara cu ce-a mai facut. Coloana sonora misto, gen "Taxi" (rap francez), acrobatii interesante. Merita vazut.

 

Madagascar - pentru copii, dar are strecurate niste poante si pentru adulti :) cam scurt, insa animatia e foarte buna. Si-asta merita. Pinguinii deja ii stie toata lumea.

 

Fantastic Four - gen X-Men, nitel SF, nitel comedie, nitel actiune, Jessica Alba in uniforma mulata... un melanj bun.

 

Treasure n da hood - o mizerie. O porcarie. Regret timpul pierdut cu vizionarea lui (am crezut ca-i ceva gen seria Friday, dar m-am inselat amarnic).

 

Monty Python and the Holy Grail - un film din 1975, care are 8.4/10 pe IMDB. Merita 9 (nu 10, pentru ca nu mi-a placut finalul ... dar trecem cu vederea). Un umor tipic englezesc, si unic. O sa mai caut si alte montyiene d-astea, se pare ca tipul e urias in domeniul comediei. Practic, incepi sa razi de la generic, veti vedea. Se recomanda calduros, doua deshte in sus :mrgreen:

Share this post


Link to post
O sa mai caut si alte montyiene d-astea, se pare ca tipul e urias in domeniul comediei.

 

Cauta 'Life of Brian' de aceeasi. Rupere daca sti sa gusti umorul englezesc.

Share this post


Link to post

Hitch, Batman Begins, Sahara, Are we there yet?, Next Friday astea sunt pe primu loc la mine ;)

Share this post


Link to post

Simbata noaptea, la fix 23.45, din lipsa de altceva, m-am instalat pe un fotoliu de la Mall sa vad filmul care se anunta de groaza :D Dark Water...cah total, film fara substanta si fara o actiune legata...nu merita

Share this post


Link to post
Four Brothers : patru frati cauta sa razbune moarte mamei lor adoptive. Filmul merita vazut cel putin pentru urmarirea pe zapada, dupa parerea mea una dintre cele mai bune.

Share this post


Link to post

Transporder 2, azi la Mall. Pierdere de timp!!!! Pacat de Luc Besson si actorul principal. Trebuiau sa se opreasca la primul si gata.

Share this post


Link to post

Tim Burton's Corpse Bride

 

Desi nu prea suport musical-urile, in filmul asta nu m-au deranjat deloc secventele cantate, se integreaza de minune cu actiunea. Este animatie 100%, lucrata superb, intr-un stil in desenul personajelor pe care nu l-am mai intalnit, si care se potriveste de minune cu atmosfera filmului, de la gri-ul oamenilor pana la culoarea lumii de apoi. Veti vedea despre ce vorbesc, nu dau mai multe detalii ca e pacat. 9/10, enjoy.

corpsebride.jpg

Share this post


Link to post

"la vita e bella" este intradevar un film superb...nota 10 din partea mea

un alt film bun si care merge acum ca vin sarbatorile este "love actually

la categoria horror,cel mai bun mi s-a parut "saw" .am vazut doar prima parte ,astazi am programat "saw2"...sper sa nu ma dezamageasca.

Share this post


Link to post
Banlieue 13 nota 6.5 pe imdb, actiune 100%

l-am vazut. foarte misto

Share this post


Link to post

King Kong. Impresionant. Chiar am ramas fara cuvinte si de obicei nu sunt usor influentabil. =D>

Share this post


Link to post

Transportorul 1 si 2 sunt super,doar ca a doua serie e cam fantastica

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...