Jump to content
Sign in to follow this  
Maxx

Radiator Fisurat

Recommended Posts

Nici acum nu sunt sigur daca sa postez patania mea de ieri, dar totusi nu ma pot abtine asa ca incep si scriu:

 

-Dupa o perioada destul de lunga adica din Iulie ac pana ieri am tot completat nivelul la lichidul de racire.

Intervalul completarii pe timp de vara era de 2-3 zile umplerea unui vas de expansiune pana la semn iar de cand cu sezonul mai rece 4-7 zile aceiasi cantitate.

Ieri cand am mai completat putin nivelul la apa am constat cu stupoare ca lasand motorul functionand ies aburi fapt pentru care am studiat de unde ce si cum?

M-am uitat cu mare atentie si cred ca radiatorul e spart sau are un por ceva si curge, astfel explicandu-se acele completari.

Apa care producea aburi era in partea de jos pe partea cu electroventilatorul, intre acea aparatoare a electroventilatorului si radiator chiar in partea dreapta acolo unde iese furtunul spre motor dar sus adica la faguri. (sper sa fi fost inteles)

Tin sa mentionez ca nu am temperaturi mari la apa, totul este normal si imi functioneaza si electroventilatorul in parametrii, adica imediat dupa jumatate la indicator.

Totodata sunt ferm convins ca nu este apa de ploaie sau din alte surse de scurgere.

 

Ce vreau sa va intreb este daca exista solutii de reparare a defectului si care ar fi ele si de unde?

 

Stiu ca exista solutii de radiator pentru pori, dar nu am incredere ca fac tocmai un lucru bun pentru ca am avut neplacuta surpriza sa am un radiator infundat.

 

Inlocuirea este foarte costisitoare - cam 260 RON nou si 150 RON SH.

 

Astept pareri, sugestii sau variante mai ieftine de reparare/achizitie si de unde :osanale:

 

:o fftopic:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...