Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Bobina inductie -Matiz

Recommended Posts

nu vreau sa par prost, dar unde e bobina la Matiz? ca eu unul nush de unde s-o iau. iar daca are Maty, are si srn (stie cineva pe unde?). ma tenteaza sa pun un turometru electronic, din ala cu leduri, sa "vad" si eu ce turatie are motorul.

ce spuneti, ma ajutati?

unde_e_bobina_thumb.jpg

Share this post


Link to post

bobina este chiar deasupra cablului de acceleratzie, aia care are infipta in ea fisha aia centrala cu capatul alb.. e o kestie dreptunghiulara.

Share this post


Link to post

In imagine ta in centru sus chiar langa garnitura de la capota. E destul de mica fata de bobinele de dacie, oltcit etc. In poza se vede ceva cenusiu deschis care (daca s-ar vedea mai clar) e fisa centrala.

M-am uitat pe prospectul de pe Adelaida

http://www.adelaida.ro/kituri/ad-052.pdf si am vazut ca nu merge ceea ce vrei tu sa faci. Acolo scrie ca trebuie sa legi la iesirea taho, nu la bobina sau la delcou (de fapt pe firul de legatura dintre ele) cum era la aprinderile clasice. Asa ca degeaba cauti bobina de la Maty, mai bine cauta documentatia de la calculatorul de la DSN-ul tau: cauta calculatorul tau la masina, vezi ce scrie pe el, da un search la datele de acolo, scoate-i documentatia si vezi unde are iesire taho. Teoretic DSn trebuie sa aibe asa ceva deoarece exista modele cu turometru. La Maty nu sunt sigur dar am sa caut. Calculatorul la Maty se afla sub bord, langa cutia secundara de sigurante. La primele Nova cu injectie se monta la motor (comparativ) cam unde ti-am aratat ca este bobina la Maty. Acum nu mai stiu dar probabil a ramas la fel.

P.S: Era motor de expozitie ala de era asa curat, nu?

Share this post


Link to post

mda, si eu am ramas surprins cat de frumos arata: era o expozitie (si cu vanzare) in fata casei de cultura din piatra neamt (mai multe marci- era si un Lexus).

era un SE Power (geamuri el, inc centr, AC, servodir, cass, stergator etc). va spun sincer: NU imi mai venea sa ma dau jos din el! am pov in "prima data la volan" ce am simtit la bordul lui Maty. ca si conducator de dacie (1300, 1310, srn- astea le-am avut noi)- mi-a picat fata pe locul soferului :oops: . ma duc maine sa mi-o iau d-acolo :idea:

Share this post


Link to post

Dar condensatorul de deparazitare l-a vazut cineva?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...