Jump to content
Sign in to follow this  
eugenbonta

Pivotul Face Infernal

Recommended Posts

Stimati colegi, am o problema mare de tot.

Ticolosul meu a cam trecut prin mult in timpul ploilor din toamna asta care au inundat zona Tineretului.

De atunci, pivotul de pe stanga fata, scartie infernal...nemaianvad nevoi de claxon.

Ajutati-ma sa-i gasesc hiba, caci mi-e sila sa merg la mecanic si sa-mi ia iar ...sute ca sa-mi unga ceva.

Mai am o rugaminte. Trebuie sa sa schimb uleiul ( am 7000 km cu uleiul asta). Unde e dopuletul ala sub masina?

Stiu ca s-a mai discutat subiectul asta, dar pt voi, ce ulei s-a dovedit cel mai fiabil.

Va multumesc. :( :wallbanger:

Edited by eugenbonta

Share this post


Link to post
De atunci, pivotul de pe stanga fata, scartie infernal...nemaianvad nevoi de claxon.

 

Dacă a ajuns să scârţâie înseamnă că e pe ducă şi trebuie schimbat urgent. (costă aprox. 800.000 Rol) Uns? În nici un caz!

 

Pentru ulei vezi aici.

Share this post


Link to post
Dacă a ajuns să scârţâie înseamnă că e pe ducă şi trebuie schimbat urgent. (costă aprox. 800.000 Rol) Uns? În nici un caz!

...NU Sprite...to rog, nu ma trimite iar la mecanic :wallbanger:

Am vazut ca are o manta de jur imprejur...i-am pus ulei si 2 saptamani nu a zis nimic...

Oare cat costa un pivot dintr-asta?

Share this post


Link to post
Am vazut ca are o manta de jur imprejur...i-am pus ulei si 2 saptamani nu a zis nimic...

Oare cat costa un pivot dintr-asta?

 

Nu mai pune ulei! Schimbă-l ca-ţi rupi gâtul!

Share this post


Link to post

pivotul ala e belit total... continua sa mergi cu el ca intr-o buna zi, la o buna groapa va iesi din nuca, roata se va plia sub masina, apoi masina se va plia pe asfalt pe capota (daca ai suficienta viteza) sau va merge taras. Concomitent cu operatia de pliere a rotii se va duce pe apa sambetei si planetara, bascula si alte mate de pe dedesubt...si ghici unde mergi? La mecanic, raspuns corect, dar cu o factura tripla!

Share this post


Link to post

Tripla e putin spus (3 x 800 de mii). Mai bine zis inzecita.

Sincer , pentru 800 de mii chiar n-are rost sa mai cauti alte metode, precum uns, rectificat etc. Daca e ca la matiz atunci te ajunge cu totul cam la un milion si ceva, eu in banii astia am schimbat respectivul brat cu totul.

Share this post


Link to post

Sarutmana mult...acum faza e ca nu ma pricep eu tare bine...

cred ca nu ca e imprejmuita de un cauciuc..? aia e, nu. Daca da, acolo scartie. Deci eu cand merg la magazin, ce comand?

Va multumesc mult, mult de tot pentru ajutor.

Share this post


Link to post

Pivotul este o nuca de metal intr-o scobitura tot din metal, asta in mare... mai are niste arcuri si niste bucsi de teflon. Ce vezi tu este burduful care imbraca ansamblul, dar sincer... no offence, poate nu te uiti la pivot...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Din pacate pivotii de Tico nu se pot schimba ca atare, sunt sudati de bascula. La fel si bucsa din capatul opus al basculei. Cumpara un brat suspensie care vine echipat cu bucsa si pivot. E bine sa schimbi si perechea de bucse care fac legatura dintre bara tirant si bascula, intregul set de 4 bucsi bara tirant costa mai putin de 200k. Pentru a schimba bratul s-ar putea sa fie nevoie sa demontezi fuzeta cu totul. Este o operatie relativ complicata si daca doresti sa te incumeti singur iti pot explica in detaliu. Bafta!

Share this post


Link to post

Sarutmana mult.

Am programat masina pt sambata. Cica ar costa 150 cu tot, la service.

Cine stie ce o mai fi.

Va spun luni.

Mircea, ce-i drept sunt nevoi sa-ti dau dreptate, caci nu prea ma pricep...insa supa cum mi-ai descris tu "chestiile alea din interior" scartie...Multumesc oricum pt ajutor, caic daca era dupa mine...mai puneam putin "Floriol"

Sarutmana

Share this post


Link to post

O fi planetara?

Share this post


Link to post

Eugen, se poate verifica foarte simplu! Ridici masina pe cric si misti de roata cu amandoua mainile prinzand de jos si de sus. Faci o miscare usoara, asa, ca un tacanit usor sus si jos. Daca roata se misca catusi de putin, verifici acelasi lucru, dar prinzand mainile in diagonale pe roata (stanga jos, dreapta sus si invers apoi). Daca si acum ai un joc similar este rulmentul, daca nu este pivotul. Poti ruga pe cineva sa miste de roata iar tu sa tii mana pe capatul pivotului si o sa simti jocul si la mana, daca el exista. Tot asa poti verifica si capetele de bara, piese foarte importante si ele. Sper sa te descurci...

Exista si riscul ca tu sa ai joc in mai multe piese si sa nu-ti dai seama care de unde este. Important este SA NU ai jocuri!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Am rezolvat problema cu pivotul…insa m-a usturat in ultimul hal…exact cum ati spui voi exista riscul imminent sa mi se basculeze roata.

Costul final a fost de 200 Ron, din care 60 manopera….mult…Din pacate mecanicul meu n-a putut sa o rezolve acasa …asta e.

Reparatia am facuto la Service-ul ala de la Unirii…Euronustiucum…

Insa s-a ivit o alta mare problema…care ma va termina…O abirdez in alt topic.

Uitasem sa zic ce avea..tot cauciucul de pe nuca se dusese.... :)

Va multumesc de ajutor.

Share this post


Link to post

Prin Bucuresti va cam jupoaie la manopera/preturi piese. Mi se pare mult 60RON manopera pt schimbat un pivot si 140 RON pivotil ( la Matiz e mai ieftin bratul cu tot cu pivot).

Share this post


Link to post

Pai daca pivotul nu se schimba singur ci impreuna cu bratul , 140 ron costa brat echipat complet?

Oare in service nu suntem taxati dublu?

La magazine avem aceleasi preturi?

Share this post


Link to post

Un brat fata echipat complet (Tico) costa 715k la magazinul de la Apaca. Mi-a zis femeia ca pana acum 2 saptamani au avut la pretul de 450k dar nu mai se gasesc in Koreea, lucru valabil si pt magazinul lui Nicu Barbu, de unde n-am luat o pereche de brate cand avea si el la 450k :wallbanger: Mi-a mai zis ca alti vanzatori vand brate ieftine mai scump, de la 750k in sus, mama lor de jnapani :spumelagura:

 

Manopera e cam mare, insa se poate rezolva si in fata blocului simplu, cu putina dibacie se poate inlocui fara demontarea intregii bare tirant/stabilizatoare.

 

Later edit: femeia = vanzatoarea :D

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Am si eu o problema...mi-am schimbat pivotul dreapta, adica bratul cu totul si acum la peste 80 de km la ora incepe sa tremure volanul destul de tare, incat trebuie sa reduc.Ce am montat gresit oare?Era vreun reglaj care trebuie retinut inainte de montaj?Astept un raspuns cat mai urgent...Multumesc!

Share this post


Link to post
Am si eu o problema...mi-am schimbat pivotul dreapta, adica bratul cu totul si acum la peste 80 de km la ora incepe sa tremure volanul destul de tare, incat trebuie sa reduc.Ce am montat gresit oare?Era vreun reglaj care trebuie retinut inainte de montaj?Astept un raspuns cat mai urgent...Multumesc!

 

 

NU stie nimeni nimic?

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu,trebuie refacuta si geometria.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...