Jump to content
Sign in to follow this  
senoctar

Vopsire Elemente Tuning

Recommended Posts

Buna , sunt nou la chestia asta. Am cautat pe forum si nu am gasit ceva anume.

Eu am luat un eleron pentru cielo cu stop cu 1.5 mil iar la tinichigerie mi-au spus vospirea si motarea face 2.5 mil (lei vechi toti :D ). Iar daca la toate (praguri, lama, grilaj stopuri, pleoape si ce imi mai trece prin cap) ma costa atat vospirea o sa imi ia catziva ani sa montez pe toate. Vreau sa va intreb pe astia care ati mai facut din astea la ce metode de vopsire ati recurs. De gen spray cu vopsea asemanatoare (in cazul acesta de ce ar fi nevoie, raschetare, primer si alte subtante, le ce temperatura etc.). Sau cat ma costa la un service Daewoo (acolo mi-au spus 6 mil. 1 kg de vopsea si e posibil sa imi ia 100 grame. Ar suna rezonabil , chiar si 1 mil. cu aplicare si tot, dar iese la fel de bine ? ). In plus astia de la service pot vopsi si ploape sau grilaje de stopuri ?

Multumesc anticipat pentru orice fel de ajutor.

Share this post


Link to post

Vopsirea este scumpa la orice service care se respecta. Daca iti spun niste preturi la vopsitoriile de lux (gen Top Lac) faci ca trenu' :D

 

Asta pentru ca la o vopsitorie profi gasesti:

 

- cuptor de uscare

- oameni care stiu meserie si stiu sa manevreze pistolul de vopsit (ceea ce nu o sa reusesti in vecii vecilor cu sprayul de vopsea)

- oameni care fac asta zilnic si stiu etapele care trebuie urmate

 

Din proprie experienta, daca vrei sa vopsesti piese mari n-o sa-ti iasa mare branza cu sprayul, pentru ca nu se va potrivi perfect culoarea, si nici n-o sa se usuce bine, pentru ca nu ai cum sa tii piesa la uscat ferita de praf, curenti de aer, etc. La uscarea in cuptor nu se intampla asa ceva.

 

Parerea mea este sa strangi mai multe piese nevopsite, sa iei vopseaua si sa le bagi pe toate odata la vopsit, ca sa nu risipesti vopseaua.

Share this post


Link to post

Sau le faci intr-o culoare complementara, iese pestrita dar zici ca asa ai vrut tu. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Si cu sprayul se poate face o vopsitorie foarte buna. Am vazut pe Discovery, la emisiunea cu tipii care reconditioneaza masini vechi, si care cu un simplu spray faceau adevarate minuni. Si aici conditia este insa sa stii sa manuiesti sprayul si sa nimeresti nuanta vopselei. O alta solutie ar fi folosirea unui pistol electric de vopsit, care costa foarte putin (5-70000 lei). Vopseaua poti sa o prepari la un vanzator bun de vopseluri (vezi ca s-a mai vorbit pe aici de o doamna ce are magazinul in zona Lizeanu, care poate sa ti-o puna si in spray) sau sa o cumperi gata preparata (exista pt. nuantele Dacia si Daewoo). Daca piesele sunt din plastic , vei folosi mai intai un primer pt. plastic, ca sa nu se exfolieze vopseaua. Daca nu ai mai folosit sprayul sau pistolul, e bine sa-ti faci mai intai mana vopsind alte suprafete. Trecerea sprayului (pistolului) peste suprafata de vopsit trebuie sa fie rapida, rectilinie si trebuie sa pastrezi constanta o distanta optima fata de aceasta. Bineinteles e bine ca operatiunea sa se faca intr-un spatiu inchis, pentru a evita depunerea prafului adus de vant.

Share this post


Link to post

OK. Multumesc pentru indrumare. :D ... Am folosit pana la urma primer, spray si polish. M-am chinuit ca fraierul cu chitul sa indrept suprafata putin "ondulata" si am facut varza ... a trebuit sa dau vospeaua jos si sa raschetez din nou. Cu toate asta ... tot m-a ajuns mai ieftin ca la vopsitorie. Acum vad ca se tine bine voseaua (are mici zgarieturi, nu am avut rabdare cu shmirghel neted sa stau), este uniforma, culoarea nu e aceeasi dar merge bine. singura problema este de luciu. Voiam sa mai intreb cat de important este sa dai cu lac si cum sa dai. Eu am dat direct cu polish peste vospea si a mers cat de cat insa pare cat de cat mata (cu toate ca e acrilica). Am vazut ca lacurile de vospea sun relativ ieftine insa cum am spus nu stiu cum sa aplic asa ceva. Am vospit o dat cu eleronul si pleoapele care mai bine nu puteu sa iasa. Ce-i drept pleoapele au suprafata mica ... insa lucesc normal ca si caroseria.

Orice ajutor :D este apreciat. Mersi.

Share this post


Link to post

Ok ... poate nu chiar relevante ... dar macar sunt poze :D

 

aici se vede diferenta de culori ... petele de pe masina sunt picaturi de ploaie :)

post-2183-1134581022_thumb.jpg

 

masina era murdara .. stiu

post-2183-1134581031_thumb.jpg

 

si aici se vede ca nu are luciu ...

post-2183-1134581038_thumb.jpg

 

... si asa .. de la distanta

post-2183-1134581676_thumb.jpg

 

sorry de calitatea pozelor :(

Edited by SenoCtar

Share this post


Link to post

Pai cumpara nene lac si da pe eleronul ala ca sta prea urat asa ...

Share this post


Link to post

Daca gasiti o vopsitorie ieftina si buna sa postati si voi ca si eu caut de ceva vreme

Share this post


Link to post

In magazinul din Lizeanu mi-am preparat si eu vopsea, si nu o data... tipa le "nimereste" foate bine, e frofesoara, a lucrat 20 ani la Policolor. Nu am mai trecut de 2 ani pe acolo, sper sa mai fie acolo...

 

ga!nusha: prin Bucurestii Noi, Laromet, e un vopsitor tatic, are cuptor, a lucrat prin Germania, si- a adus scule de acolo. Am vazut, cat timp am avut masina la el in reparatii, niste masinute iesite de la vopsit, boboc! aaaa, si este super serios tipul...

Are si un mic defect... e cam scumpicel...

Edited by freemind

Share this post


Link to post

La vopsitorul din Bucurestii Noi imi fac eu aripa la Matiz saptamana asta. Va spun dupa ce e gata cum arata. E vopsire partiala si este destul de dificil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...