Jump to content
Sign in to follow this  
paul_marines

Cureaua De Distributie

Recommended Posts

5W30

 

Provides the quickest starts and fastest oil pressure rise. Will reduce turbo lag and provides more power and best economy in an engine in good condition. Replacement for OE factory-fill oils in passenger cars and most light trucks, including most new GM cars and trucks. Thicker oil film at operating temperature than a petroleum 10W-40. Best choice for engines operated in extreme cold weather.

 

 

10W40

 

 

Best choice for engines that typically run high oil temperature or for engines in daily-driven vehicles regularly operated in hot weather. Great for medium and heavy duty gasoline engines in trucks. Best choice for high-performance engines that see street/strip or track activity. Features a thicker oil film at operating temperature than a petro-based 20W-50.

Share this post


Link to post

:ontopic: ca voi ati dat-o pe uleiuri :D

Am schimbat curelele la Nubirik, la 26.000 km rulati si 3,5 ani de la darea in functiune :)

Cureaua de distributie se prezenta vizual in stare buna, dar cea de alternator prezenta diverse crapaturi transversale pe toata lungimea ei. Rola si galetul erau de asemenea in stare foarte buna, nu prezentau jocuri sau tendinte de gripare si nu faceau galagie cand erau invartite.

Am schimbat si role si curele, toata treaba a durat circa 2 ore, se demonteaza nitel ca sa ajungi la ele. Am constatat cu ocazia asta ca pe rola intinzatoare scria maaare de tot MADE IN CANADA :scarpin: Semeringurile erau OK, asa ca au ramas la locul lor, nici unul nu prezenta scurgeri de ulei sau alte nebunii de felul asta.

Share this post


Link to post

Ovi_Jer :veneratie:

 

21 de slave de tun in cinstea ta.

 

Am verificat scurgerea de ulei pe care o atribuiam simeringului de la distributie si de fapt era acel furtun dintre racordul admisiei de aer si capacul distributiei. Nu a fost contaminata cu lubrifiant zona curelei de distributie. Ai avut dreptate in diagnosticul pus pe baza detaliilor prezentate de MCojo.

 

post reeditat pentru a respecta adevarul istoric!!!

post-2099-1134067438_thumb.jpg

Edited by safari hunter
  • Like 1

Share this post


Link to post

:o fftopic:

E si cu ocazia asta ovi_jer a mai castigat in ale tehnicii un Toma necredinciosu' in pielea lui Safari_Hunter...

 

Apropo am auzit ca ovi_jer se muta in Constanta... :dizzy: ...just kidding...

 

 

..post reeditat in urma "reeditarii" postului de mai sus intrucat s-a stabilit adevarul istoric... :mrgreen:

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Curand saracul Ovi_jer cred ca o sa mearga cu scanerul la el si in concediu :D

Share this post


Link to post

Salut! maine-poimaine am sa imi iau si eu un Espero 1995 1.8 benzina + gpl. Ii cam bat culbutorii...oare e ceva grav? cat ma costa sa ii schimb? Mi-a sa nu iau tzeapa... Si cam ce ar trebui sa mai fac eu la ea...am citit pe aici, de fapt, am habar. am luat si tabelul ala de revizii. Dar, oare cat ma costa...sunt cam desumflat...eram incantat de masina si acum... incurajati-ma ca o sa fie bine...

 

Am tot citit pe aici si ma intreb daca are ceva cu cureaua asta de distributie. Cat ar costa sa o schimb piesa+manopera?

 

 

 

Astept un raspuns...su sufletul la gura... :)

Share this post


Link to post

Am atins 93k si la 100k se cuvine sa inlocuiesc cureaua de distributie. Estimez ca pana la concediul din vara unde voi mai adauga cca 4000 km mai parcurg cca 3000 km. Oare sa fac schimbarea inainte de concediu sau dupa? Ma intreb daca au fost situatii la Kalos unde cureaua de distributie s-a rupt inainte de limita de 60k? In plus fata de curea as fi nevoit sa adaug si schimbul de ulei cu cca 4000 km mai devreme. Stie cineva cat ar costa doar inlocuirea acestui reper? Dar pentru cureaua de transmisie?

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Cat de veche este cureaua respectiva? In cazul tau, cred ca e ok sa o schimbi dupa concediu, daca nu este aproape de limita de vechime ca timp.

Pentru schimbul de ulei ai: ulei, filtru, garnitura + manopera (1.5 ore din cate imi amintesc).

Share this post


Link to post
Am atins 93k

Eu zic ca nu pierzi nimic daca o schimbi cat mai repede.

Din experienta zic ca nu e bine sa impingi la limita capacitatile de folosire ale consumabilelor.

Poate sa te tina si pana la 120 mii, poate insa sa crape maine.

Share this post


Link to post

Am uitat sa precizez ca inlocuirea curelei a avut loc la 40650 km, iar urmatoarea ar avea sorocul la 100k. Masina merge excelent si nu ma gandesc sa operez o schimbare inainte de concediu pe considerent ca pot aloca suma de 800 RON activitatilor relaxante si nu operatiunilor de inlocuire a curelelor. Pentru cea de transmisie merg pe principiul sa aud un scartz la cuplarea compresorului AC si gata.

Share this post


Link to post

Noua achizitie pregatita pentru revizia de 100k la care inlocuiesc si cureaua de distributie.

post-2099-1213206356_thumb.jpg

post-2099-1213206395_thumb.jpg

post-2099-1213206415_thumb.jpg

post-2099-1213206427_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...