Jump to content
Sign in to follow this  
tarabostes

New Opel Astra Sau Nissan Almera

Recommended Posts

In decembrie probabil o sa vand Matizul, cu oarecare regrete ca a fost prima masina dar e timpul pt ceva mai mare si mai sigur ( si familia s-a marit intre timp ).

Intre optiuni ar fi Noul Opel Astra motor 1.4 de 90CP si Nissan Almera 1.5 de 98CP. Ambele modele au 5 usi, AC ( dotari similare ) diferenta de pret fiind de 800E in plus la Opel. Astra ne place ca design, Nissanul e mai elegant in interior ( parerea mea ) si mai comfortabil si mai ieftin cu suma mentionata. Primul e facut in Germania ( sau Polonia desi cred ca acolo fac doar Astra Classic ) al doilea in UK, ca sa fie fara taxe.

Daca aveti ceva experiente cu modelele incriminate nu ar strica o parere.

 

Cred ca l-am postat aiurea, ar fi trebuit la Diverse.

Edited by tarabostes

Share this post


Link to post

Eu as alege opel, din toate punctele de vedere, in primul rand al fiabilitatii! Mai este si design, tehnologie mai noua etc. Bafta

Share this post


Link to post

Despre almera se zvoneste ca nu ar fi tocmai fiabil... probabil datorita faptului ca e facut in UK. In plus, tot din zvonuri am auzit ca serviceul si garantia sunt de kko. Cineva spunea ca i-a picat discul de ambreiaj la 16.000km si au refuzat sa-l schimbe in garantie, pretextand ca e consumabil...

Share this post


Link to post

opelul astra e facut in ungaria din cate stiu eu

si e foarte fiabil

Share this post


Link to post

Opel Astra H (sau New Astra) se fabrica in Belgia sau UK, iar in Germania se face H-ul Caravan. In Polonia se face numai Classic 2. Asta ca sa spulberam miturile...

 

Nu voi pune in discutie cele 2 masini, pentru ca s-ar putea sa fiu subiectiv. Ce pot sa zic este ca Almera te omoara la piese... Poti arunca intrebarea pe forumul Autoshow, sa vezi ce ti se va zice. Te invit sa te sui in H joia si apoi mai vorbim despre echipari, dotari, promotii, preturi etc.

 

Succes la alegere!

 

P.S. Almera e la final de drum, pe cand Astra H de abia s-a nascut in 2004... Asta pentru revanzare...

Share this post


Link to post

Pai despre fiabilitate eu nu am auzit ca ar fi slaba la nissan. Nissan este si a fost unul dintre cei care au stabilit standarde in fiabilitate si calitate. Opelul, de-a lungul timpului, a avut probleme de fiabilitate iar calitatea nu a fost in top. Ma refer aici la astra g care nici nu miroase fiabilitatea focus sau golf. Astra H are de dovedit, e un model prea nou ca sa apare deja hibe... In acelasi timp as astepta sa vad ce Almera 2 va aparea pt ca e clar ca va avea un design revolutionar, la fel cum este si primera 2.

Dar studiind masina lui viper, astra h, am constatat ca opelul tinde mai nou catre top, finisarile sunt excelente, performantele la fel. E adevarat, costa si respectabil de mult dar are o gramada de dotari...

In acelasi timp am putut studia nissan-ul primera al cumnatului meu si pot spune ca nu exceleaza la calitatea materialelor la interior dar ca si design, calitate, confort, tinuta de drum este super. Si costa acum vreo 12000 si ceva cip. Dar este alta clasa si e vorba de varianta cea mai ieftina, motor de 1.6 si 110 cp (care sunt putintei pt volumul si greutatea masinii).

Cu service-ul nu mi-e rusine nici cu unul nici cu altul. Amandoua marcile au cate 2 service-uri mari si late si cu probleme. Eu personal m-am lovit de cei de la Di-bas (Opel) care mi se par niste amatori incapabili sa diagnosticheze si o berlina si pusi pe furaciuni si cu Badsi (Nissan) care sunt la fel cam idioti si incompetenti.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Mie nu mi-ar fi rusine nici in Almera dar tind sa sustin punctul de vedere comun : Astra H.

Share this post


Link to post

@Alx: shefu, 17000DDP, nu CIP! A mea a fost 13850CIP, dar nu te pune nimeni sa bagi echiparea Sport...

Share this post


Link to post

Echipata cu motorul de 1.4 16v de care vorbeste omu, si aplicand si discountul, Astra H pleaca de pe la 10.000 CIP. Discountul e de 1250 de euro pa pretul final care-l gasiti aici:

http://www.opel-erebus.ro/ro/shop/pdf/new_astra.pdf

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post
@Alx: shefu, 17000DDP, nu CIP! A mea a fost 13850CIP, dar nu te pune nimeni sa bagi echiparea Sport...

 

 

scuzi, am corectat...

Share this post


Link to post

Pretul acum ( sunt promotii pt ambele modele, plus o negociere ) este de 11.100 la Astra H si 10.300 la Almera ( desi cred ca mai pot trage de pret la Nissan cu inca 200 ). Preturile sunt pentru echipari standard + AC. Am mai condus Astra Classic ( 1.7 DTI in 5 usi ) si mi-a placut tinuta de drum ( stiu ca e alt motor ) cu Nissan nu prea am avut experiente si nici cunoscuti cu masina asta nu am. Ma gandesc si la faptul ca peste 2-3 ani vor apare multe Astra din Germania ... si piesele vor fi ceva mai ieftine. Daca erau la acelasi pret as fi mers sigur pe Astra.

Share this post


Link to post

Evident ca pana la urma decizia va fi a ta. Noi nu putem face decat recomandari si sa ne exprimam parerea proprie.

Calculul final il vei face tu asa ca iti uram mult succes in alegerea pe care o vei face si te rugam sa ne impartasesti intreaga experienta.

Share this post


Link to post

Nu stiu cum e almera , eu am mers ceva vreme cu un Nissan Sunny , model 2002 .Masinuta nu excela cu nimic , dar era f fiabila .

Pana anul asta in ian nu schimbase nimic la ea ( bine exceptie consumabilele).

Share this post


Link to post
In decembrie probabil o sa vand Matizul, cu oarecare regrete ca a fost prima masina dar e timpul pt ceva mai mare si mai sigur ( si familia s-a marit intre timp ).

Eu am trecut de la Matiz la Kalos H5 si nu regret deloc. Opel sa-ti iei doar daca vrei Diesel. Parerea mea.

Share this post


Link to post

fa un drive test cu almera si o sa vezi ca nu mai vrei sa mergi cu ea a doua oara.

Share this post


Link to post

Eu as merge pe Opel Astra, fara remuscari, dar totusi baietii dupa reno club cam exagereaza. un set de placute 18 mil Lei?!? pai de bani astia imi fac masina iarasi noua.

 

In principiu de cati bani dispui? Mai sunt si alte variante. Parerea mea. Eu doar dau sfatul, si restul colegilor de forum, tu-ti iei ce vrei, ce-ti place, ca dupa aia sa nu ai remuscari.

 

Succes.

Share this post


Link to post

In principiu nu sunt dispus sa dau mai mult de 11.000 pret CIP ( o sa fie un leasing si vreau o rata in jur de 200E ). In Nissan am urcat doar la SIAB, unde mi-a placut ( ce e drept era si o versiune mai scumpa ) in rest nu stiu multe despre masina ( dealerii vorbesc frumos dar realitatea pare a fi alta ). Stiu ca cei de la vanzari de la Connex au modelul in cauza, insa la o firma poate un cost mai mare de intretinere nu conteaza.

Cei de la Nissan au fost insa foarte flexibili in oferta ceea ce poate conta.

Share this post


Link to post

Nu o sa-ti vina sa crezi ce flexibili pot fi si unii dealeri Opel :thumbl:

Share this post


Link to post
un set de placute 18 mil Lei?!? pai de bani astia imi fac masina iarasi noua.

La noi la firma la unul din Passat-uri au costat placutele de frana 300 de euro sau de dolari, nu mai stiu, fara manopera, la revizia de 30000 de km, asa ca nu m-a mirat prea mult cand am citit articolul.

Eu unul am sa verific la orice masina pe care o voi avea placutele inainte de orice revizie, si le voi cumpara si le voi schimba singur. N-au ce sa-mi faca baietii de la service si n-o sa ma mai haleasca de-aiurea. Si voi proceda la fel cu orice reper care se schimba doar daca la verificare este gasit uzat.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

In cele din urma am optat pentru Almera. Am facut un test drive si masina se comporta bine, motorul e peste cel de 1.4i de la Opel. A contat mult si pretul, l-am luat cu 9850 CIP ( Visia +, nivelul minim de echipare + CD cu 6 boxe ) si la fel de mult a contat ca vine in cateva zile, adica marti next week. Pentru Astra ( ca pana la urma m-as mai fi imprumutat de 1000 si mai lasau si ei 2-3 sute ) se asteapta cam doua luni si ceva ceea ce mie se pare absurd. Am vorbit cu unii la Connex si nu au spus lucruri prea rele. Partea dificila sunt piesele de schimb. Sper sa nu o lovesc si nici sa nu ma lase prea repede. Aici se pare ca e problema, lipsa pieselor si timpul de asteptare foarte mare. Oricum planurile sunt doar pentru 3 ani.

Share this post


Link to post

orice alegere ai fi facut e masina noua. vecinul meu de la are nissan almera si e foarte multumit de ea. o are doar de 2 ani dar n-a avut nici o problema cu ea si face destui km pe zi pentru ca lucreaza in ploiesti si el e din bucuresti.

Share this post


Link to post

Sa va traiasca! Asteptam descriere si poze la "Masina Mea".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...