Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Surprize Video

Recommended Posts

...am primit chestia asta acum cateva minute pe mail si m-au cam luat transpiratiile...

 

"Proiectul este cistigat/implementat de Alcatel. Inca este in probe metrologice. Atasat o poza cum sper sa nu primiti acasa. Densitatea de camere este de 1 camera/5 km..si va fi implementata initial intre Bucuresti si... Azuga !!!!

Softul analizeaza automat placutele de inmatriculare asha ca nu prea merge sa dea gres!!! In afara de viteza mai analizeaza o groaza de alte bazaconii... (ex: depasiri pe linia continua).

 

Probabil incepe sa mearga de prin decembrie."

post-17-1130156305_thumb.jpg

Share this post


Link to post

misto nene poate astfel ii mai beleste pe aia cu 180 pe dn1...

Share this post


Link to post

... In rest avem de toate ... numai asta ne mai lipsa ...

Poate ca vor sa depopuleze Valea Prahovei de turisti , sa ajunga ca Delta Dunarii ... ca pt. toata tara nu cred ca vor avea bani pentru Garcea electronic ...

Share this post


Link to post

da' ce mai "turistii" nu poate sa mearga legal? ei trebuie sa mearga numai peste limita legala si sa faca depasiri pe linie continua?

Share this post


Link to post

Proiectul este de ceva ani. Finalizarea lui nu este atat de aproape pe cat scrie acolo, sau cel putin nu era acum 6 luni.

Principalul scop este descongestionarea traficului.

Share this post


Link to post

:scarpin: Pai si in ce fel pot descongestiona traficul niste camere video???

Share this post


Link to post

este un sistem automatizat care inregistreaza fluxul de auto si viteza lor de deplasare si ajusteaza timpp de rosu/verde al semafoarelor.

asta cel putin e sistemul din germania. chestia este ca tot el trimite si prin posta pozele si amenda...

Share this post


Link to post

Camerele culeg informatii. In functie de ele, se schimba niste parametrii cum ar fi: culoarea semafoarelor si durata semnalizarii acestora, viteza maxima permisa...

Share this post


Link to post

"Turistii" TREBUIE sa merga legal ... dar, pe la noi, de multe ori se fac abuzuri in numele "respectarii legii"; daca un om nu poate tine cont de circumnstante (legea se aplica in litera si in SPIRITUL ei) cum va decela un"robot" ca ai depasit un camion parcat din cauza unei pene ??? Stai in spatele lui 2..3 zile pana il repara sau vine careva sa-l tracteze ??? Cazul e foarte, foarte des intalnit pe la Posada ... Sau ca ai calcat linia continua pentru a evita o situatie deosebita [nu cred ca e cazul sa dau exemple ... o groapa, un caine iesit de nu stiu unde, etc, etc, etc ...] ?

Share this post


Link to post

Pai uite-asa. Mai prinzi o caruta pe DN1, ca deh, trebuie si taranile romanesti sa merge pe undeva cu calutul si asta se poate face doar pe drumurile europene (pe cat posibil), mai un camion care se taraste vai de mama lui (si te umple de fum mai ceva ca 20 de pachete de tigari) si in timpul asta, tu stai lejer in spatele lr ca doar n-ai voie nici sa depasesti viteza legala nici sa depasesti peste linie continua. Si asa s-a bifat inca o masura de lupta impotriva dereglatilor aia care apasa acceleratorul pana la fabuloasa viteza de 140-160 km/h. Ce conteaza ca avem doar vreo 2-3 drumuri mai de doamne-ajuta in tara asta de... acolo trebuie puse radarele ca de-acolo ies banii fara efort. Las ca plateste fraierii.

Share this post


Link to post

In litera si spiritul legii, camionagiul este vinovat daca tu trebuie sa calci linia continua pentru a-l depasi. Sau cel putin asa imi aduc eu aminte de cand am facut scoala.

Share this post


Link to post

In Canada, de exemplu, unde astfel de sisteme functioneaza, din momentul in care ai tras pe dreapta pe autostrada pentru ca ai pana si pana cand apare o masina de tractat sunt cam 10 minute. Tot de camerele respective se folosesc sa determine acest lucru.

Share this post


Link to post

lasa mai sa se dea cateva amenzi pe nedrept... tu chiar crezi ca acea camera nu va avea un camp vizual astfel icat sa se vada si 2m in stg si dr masinii?

De acest sistem nu se pot teme decat cei care incalca legea. Cei care merg legal, don't worry!

Share this post


Link to post

Satori, de la Otopeni si pana la Azuga cate semafoare cunosti tu ?

 

Momentan acele camere sunt instalate la iesirea din Puchenii Mari si la iesirea din Romanesti, chiar in dreptul unor pasarele de traversare. Le-am vazut si eu in poze sapt trecuta si le-am vazut si pe viu Sambata.

Share this post


Link to post

in poza pe care am primit-o pe mail, jos apare Temesvaro Romania si apare si viteza masinii (97kmh) , asa ca nu cred ca e pentru decongestionarea traficului

Share this post


Link to post

io cred ca e vorba de blvd temeshvar pt ca clioul ala are nr de bucureszti...

Share this post


Link to post

:scarpin: Unde ai vazut matale cimp pe marginea drumului, pe blvd Temesvaro?? Ca eu nu tin minte sa fi vazut asa ceva

Share this post


Link to post

Mama ce importanta e locatia. Aia se programeaza si poate fi orice. Ideea e ca aceste camere exista si vor exista. Si mai important mi se pare a afla momentul in care vor fi puse in functiune si localizarea lor exacta. Oricum acea imagine este un sample.

Share this post


Link to post
:scarpin: Unde ai vazut matale cimp pe marginea drumului, pe blvd Temesvaro?? Ca eu nu tin minte sa fi vazut asa ceva

 

mdeah, mea pulpa! it's not my day, today.

Share this post


Link to post
In litera si spiritul legii, camionagiul este vinovat daca tu trebuie sa calci linia continua pentru a-l depasi. Sau cel putin asa imi aduc eu aminte de cand am facut scoala.

 

Nu stiu ce scoala ai facut, dar eu am cautat si nu am gasit nicaieri vreo referire la VITEZA MINIMA. Daca, asa cum se intampla des la Posada [!] un camion merge cu 5...10 km/h si e linie continua, nu ai voie sa-l depasesti; el circula oricum "regulamentar".

Dar eu ma refeream la faptul ca e MULT mai greu de demostrat ca acel CEVA [autocamon, autobuz, autoturism] era de fapt OPRIT si erai obligat sa treci pe langa el ... dintr-o poza nu rezulta ca il ocoleai sau il depaseai ...

Plus ca o pata de ulei pe care vrei s-o ocolesti nici nu prea se vede in poza ... sau nu mereu.

 

 

io cred ca e vorba de blvd temeshvar pt ca clioul ala are nr de bucureszti...

 

Mda ... logic.

Acum am trecut pe langa o masina cu nr. de Salaj si m-am uitat fuga in buletin sa vad daca nu cumva m-am mutat ...

Nici nu stiu de cand dateaza interdictia de parasire a localitatii [judetului] de inmatriculare ..

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

Kaloman, era vorba strict de un vehicul oprit. Nu esti in culpa daca, pentru a trece de un vehicul oprit, esti obligat sa calci linia continua.

Share this post


Link to post

Si Clio tocmai frana! O fi radar si pentru d-astea?

Dupa parerea mea este un alt episod din faimoasa posibilitate a Romaniei de a "sari ca broasca". Asta e un concept cu care ne ameteau la inceput (adica imediat d.C.) altii, incercand sa ne vanda o tehnologie "ultimul racnet" (parca stiam noi) care chipurile ne-ar permite sa o luam inaintea altora care au altele mai vechi, iar noi avem o mare sansa ca nu mai trebuie sa reluam istoria. In general, ideea s-a dovedit gresita, pentru ca dincolo de masini sunt oamenii si ei nu se schimba asa usor.

Revenind la masini, mai nou, ne-o facem cu mana noastra. Se duce nea gradu prin Germania si Canada (ca astea au fost citate), se minuneaza si isi zice in sinea lui "ia sa ma duc eu acasa si sa sar ca broasca". Adica din lac in put!

Deosebirea draq este ca in locurile alea, se umbla la "optimizare" si nu la "pedepsire". Ce pana lui nea gradu' vrea sa optimizeze el pe DN1? Incasarile? Adica sa le distribuie in decursul lunii ca sa nu mai faca bataturi aia de la casierii la fiecare sfarsit de luna. Tot pe acolo (Germania, bla-bla-bla), se umbla la "fineturi" si nu la aspecte "fundamentale". Pai eu zic ca social, am iesi mai in castig, daca ar pune un politai din 5 in 5 km sa numere carute, biciclisti si alte vietati pe un drum european. Ca gastele si caini de regula nu au numar de inmatriculare. Dar mai miscoram numarul somerilor.

Bleah. Foarte frumos, mai!

Share this post


Link to post

@tatabobu

 

DA, dar e greu de dovedit ca acel vehicolul nu era in miscare ...

In plus, daca te "prinde" DUPA trecerea de obstacol, in timp ce revii pe banda ta, iar in poza nu se vede nimic altceva decat masina ta pe linia continua, ce faci ???

Abea te intelegi cu un politist, care vede cu ochii lui dar tot spera la o bancnota, dar cu o camera video ???

Edited by kaloman

Share this post


Link to post
misto nene poate astfel ii mai beleste pe aia cu 180 pe dn1...

Pai daca nu le-a facut statul autostrada din accizele de la benzina arsa pe unde vrei sa mearga bietii oameni cu viteza? Chiar trebuie sa fiu obligat sa merg incet pt ca trece drumul numai prin comune? Acu 35 de ani bunica-miu mergea cu 110-115 cu Moschvitch-ul (v. max 120) intre Braila si Bucuresti si facea 2 ore si jumatate. Acum se fac mai bine de 3 ore.

Acu astia vor sa imi arunc detectorul sau ce?

Da daca merg cu numarul murdar de mazga cum imi trimite amenda acasa? :thumbl: Mai bine pun o duza de stergator la nr de inmatriculare care sa-mi scupe apa murdara pe numar si sa-l faca ilizibil si il curat doar cand ma opreste garcea. Tot e vb de numarul de pe spate, care se vede mai greu. Doar nu ma opreste tot timpul, dar macar fentam sistemul lor de 2 lei.

Share this post


Link to post

Mai, dar aveti probleme mari de tot!!! E asa greu sa respectati legea? Nu va ajung cei 130km/h pe autostrada sau 110 pe drumuri europene? Credeti ca in Germania e mai mult, sau ce? Io v-as lua carnetele la toti, asa, usurel... Din cauza "zmeilor" de acest fel mor oameni aiurea...

 

Sa dea Dumnezeu sa puna camere cat mai multe peste tot!!! Si sa isi faca treaba!

 

P.S. pentru cei care vor sa ma atace: da, si eu am incalcat legea cu privire la viteza maxima, dar NUMAI in afara localitatii. Nu e o scuza, e o realitate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...