Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Cum Functioneaza Cadourile Sms

Recommended Posts

Ma intereseaza cum anume se primesc logourile, tonurile de apel si alte asemenea.

Adica participi la o promotie din aia cu 'castigi garantat un logo'... cum il iei? Il primesti pe sms? Sau iti da o adresa de web de unde sa il iei?

Share this post


Link to post

Trimiti un cod si primesti logo-ul sau tonul "pe" telefon (te intreaba daca vrei sa il salvezi). Cel putin eu asa am vazut pana acum la ultimele promotii.

Share this post


Link to post

Codul era in functie de telefon? Era proof of purchase?

Ce telefon ai? (mono/polifonic, nr culori?)

Share this post


Link to post

Sunt unele si la care iti da un cod si te trimite pe un sit web unde pui codul, nr de mobil si iti vine logo-ul ...

Share this post


Link to post

Ok. Dar care's care? Cand te trimite si cand iti trimite? :(

Share this post


Link to post

daca optezi sa nu trimiti direct logo-ul, ai doua variante:

 

1. ii trimiti codul si un link catre o pagina normala de web, in care ai un form de genul celor de trimis sms sau mms iar el baga codul, nr de tf si trimite

 

2. ii trimiti link-ul wap, direct catre obiect, si el cand il acceseaza il intreaba daca vrea sa salveze logo-ul.

 

:scarpin: sper sa fi fost coerent.

Share this post


Link to post
Ce telefon ai? (mono/polifonic, nr culori?)

Am o coaja de Motorola C350 (polifonic, cred ca 4096 de culori) :wallbanger:

Share this post


Link to post

Bre, de ce nu intrebi ... :)

 

Asadar si prin urmare, exista urmatoarele posibilitati de produse:

 

- logo a/n, care poate fi: logo de grup (se afiseaza cand te suna cineva din grupul caruia i-ai atribuit logoul), logo de operator (se afiseaza in permanenta pe ecran cand esti in zona de acoperire a operatorului respectiv), maxilogo (o extensie nascocita de Nokia, valabila pe unele telefoane din generatie intermediara 5110-6310, este de fapt un logo de operator mai mare), si "imagine" pentru EMS

- ton de apel mono

 

Astea de mai sus se primesc pe telefon, si sunt trimise de catre vanzator ca un SMS mai special. Sunt compatibile cu toate Nokiile, si destule alte marci.

 

Alea multimedia:

 

- wallpaper/screensaver/MMS etc, sunt de fapt niste banale imagini (de obicei GIF sau in cazuri mai rare bitmap, iar screensaverul este GIF animat), pe care trebuie sa le descarci in telefon. Chestia asta se face prin WAP, manual, de catre cumparator (d-aia in toate promo-urile pentru vanzari scrie sa suni la serviciul de clienti pentru activarea WAP-ului); cumpararea se face la modul urmator: dai SMS cu codul la numarul special, si iti vine inapoi un alt SMS care contine un link cu un cod unic, care poate fi accesat o data (expira dupa ce ai "dat click" pe el din telefon) sau de mai multe ori (continut static, si nu expira, dar mai rar chestia asta).

In general, e aceeasi idee care sta la baza scripturilor antileech pentru www: nu se transmite direct URL-ul catre resursa statica, cum ar fi de exemplu:

http://www.euvandlogouri.ro/logouri/poza1.gif

ci se genereaza un INSERT temporar intr-o baza de date, cu un cod, apoi inregistrarea este stearsa (ca sa nu mai downloadeze de mai multe ori clientul respectivul logo), iar URL-ul pentru WAP arata la modul:

http://www.euvandlogouri.ro/logouri/aratapoza?1230123992

 

- ton de apel polifonic - la fel ca mai sus, e tot un banal fisier, doar ca difera formatele suportate. Samsung de exemplu stie MMF, Nokia are un alt tip (l-am uitat acum) sau MIDI, iar astea mai noi stiu sa descarce si sa utilizeze direct WAV/MP3.

 

Happy ? :)

Share this post


Link to post

Pretty happy.

 

Nu inteleg cum de stiu ei ce fel de telefon ai.

Share this post


Link to post

specifici in sms-ul cu care te inscrii la concurs, pt ce tip de telefon/rezolutie, codificat destul de simplu.

Share this post


Link to post

Aha.

Damn it. Imi trebuie SDK pentru trimitere SMS prin legatura directa la SMSC. Asta a fost concluzia.

Share this post


Link to post

More or less, depinde de implementarea de SMSC poti avea access IP sau chiar HTTP si bagi comenzi. E si asta un fel de SDK, de fapt mai mult ai nevoie de documentatie, ca in general nu ai nevoie de LIBuri, Huri si alte din astea.

Share this post


Link to post
Aha.

Damn it. Imi trebuie SDK pentru trimitere SMS prin legatura directa la SMSC. Asta a fost concluzia.

> :) Tu vrei sa faci ceva ilegal... :tongue:

Share this post


Link to post

Nu prea cred eu sa-ti dea operatorii de telefonie acces la smsc-ul lor daca ai face ceva ilegal... sa fim seriosi.

Share this post


Link to post

De fapt, am gresit mai sus. Am deja pentru SMS tot, inclusiv legatura :P , nu am pentru EMS :( si alte asemenea ciudatenii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...