Jump to content
Sign in to follow this  
balky

Vopsire Aripa Si Portiera

Recommended Posts

am si eu o mare problema zic eu . am aripa fata stanga lovita , mai exact luata vopseaua , a ajuns la tabla , a ruginit si acum vreau sa o vopsesc pana nu incep marile ploi si se extinde rugina. exista vreo sansa sa o scot la aceeasi culoare ca masina ( adica matuita ) ? am inteles de la cineva ca tre sa ma duc la policolor ( sau ceva asemanator ) care sa-mi i-a monstra de vopsea de pe masina si apoi sa faca ceva asemanator pe calculator . este adevarat sau tre sa vorbesc cu marmota sa termine cu prostiile. eventul serviceuri care lucreaza bine , inclusiv preturi. eu am gasit la radacini militari ( cea de pe iuliu maniu ) cu 2.500.000 cu materialul lor . am inteles ca vopseaua metalizata e mai pretentioasa si de aceea vreau sa fie facuta calumea.

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

chiar am nevoie de sfaturile voastre. [-O<

nu deschid topicuri doar de dragul de a veda numele meu pe prima pagina..

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

Mai.. eu ce pot sa-ti spun, n-am vopsit niciodata masina asa ca despre serviceuri n-am nici-o parere, in schimb un prieten s-a dus la policolor, i-au facut vopseaua aia pe calculator si a iesit MULT, FOARTE MULT diferita de culoare masinii. Acum nu stiu.. or fi de vina aia de la service, au facut aia de la policolor treaba de mantuiala nu stiu, dar bottom line e ca masina lui e pestrita rau.

Acum, si eu am 2 puncte de rugina pe portiera stanga, unde e sarita vopseaua, cred c-a lovit-o cineva si o sa aplic vechea metoda care functiona cu succes la dacie: o sa pun vaselina :D

Aa.. si inca ceva, chiar daca-ti nimeresc culoarea la policolor, vopseaua noua va fi mai lucioasa decat cea veche care e matuita, arsa de soare, etc..

Share this post


Link to post

Sfat: daca te duci la vopsit mergi la un atelier, cu acte , ai garantie. Si inainte cere-le sa vezi cum lucreaza.

 

Eu am avut in trecut o problema cu o Skoda Felicia, zgariata.

Am mers la un altelier si s-au ocupat ei de tot (Bull Service in TM). Au facut la laborator culoarea exact si au aplicat tratamentul de imbatranire. Cand au terminat nici nu am putut sa spun care e diferenta de culoare. Poate lucea un pic mai tare zona respectiva, da nu mai mult.

Am fost multumit.

 

 

La Cielo la aripile spate din spate am avut ceva inceput de rugina, am zis ca decat sa fac porcarie mai bine o duc la tratat/vopsit cumsecade.

Apoi am zis ca partile din spate nu merg asa de usor vospite fara sa se vada si ulterior am avut proasta idee sa imi vopsesc complet masina.

Dar din motive de bani nu am mers tot la acelasi atelier -de erau scumpi.

Acum am bagat banii in revopsire toatala si nu imi place de loc cum a iesit.

In anumit locuri a curs vopseaua sau mai degraba lacul, ca sa nu mai zic ca in alte locuri sub lac are aspect poros (nu e tocmai gazata vopseaua) dar nici nu e intinsa perfect.

Vopseaua utilizata a fost Palinaris -italiana, -nu cred ca asta a fost problema ci modul de aplicare a vopsirii. Desi a fost utilizat si cuptor.

Share this post


Link to post

Cu greu o sa gasesti un service care sa-ti nimereasca perfect culoarea. Mie personal, cei de la Sebastian mi-au gresit-o atat de rau incat imi venea sa le dau masina inapoi.

Cea mai nimerita vopsea pe comanda am facut-o in Vitan, impecabila !!!

Share this post


Link to post

Salut... am si eu o pata de vopsea pe suflet...! Am avut un necaz nasparlos (mi-a zgariat-o asa urat dealungul masini) si toata partea stanga a conducatorului (bara fata stanga, aripa stanga fata,usa fata stanga,usa spate stanga,bara spate stanga) a fost vopsita la un service care nu mi-a protivit culoarea! am inteles ca fost greude gasit codul de la vopsea cu pretextul ca de la Daewoo l-a luat! Culoarea este un gri metalizat mai deschis decat la executivul meu gri metalizat...se observa ca este usor mai aprins in partea cu pricina! Va rog spunetim am vre-o sansa sa o schot la un polish??? sau altceva? bate tare la ochi!.....

 

Va multumesc!!

post-6405-1170707058_thumb.jpg

post-6405-1170707136_thumb.jpg

post-6405-1170707323_thumb.jpg

Edited by ianakysss

Share this post


Link to post

Cat te-a costat vopsitul? Acelasi lucru am si eu de facut la primavara, de vopsit partea stanga.

Share this post


Link to post
Cat te-a costat vopsitul? Acelasi lucru am si eu de facut la primavara, de vopsit partea stanga.

vopsitul m-a costat cam 100 Ron destul oricum,facauta anul trecut!java script:emoticon

X(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...