Jump to content
Sign in to follow this  
saruman

Indicatorul Distanta Parcursa

Recommended Posts

Am Kalos de cca 3 saptamani, si pana in prezent nu prea am avut timp sa ma ocup de el. Acum doua zile am facut insa un drum mai lung, si am avut surpriza sa observ ca pe kilometraj apar cu 10% mai putini km. decat in mod real. Se mai intampla cuiva chestia asta? A existat si o varianta cu jante pe 13'' (pentru ca eu banuiesc o eventuala neajustare a indicatorului)?

Share this post


Link to post

Ai verificat presiunea in pneuri, poate nu le-au coborat puturosii aia de la 3 atm cu cat vin pe trailer?

 

PS daca completezi profilul e si mai bine

Share this post


Link to post

@tolin_afc:

Chiar si la 3 atm. nu cred ca poate sa dea o eroare de 10%.

 

@saruman:

A existat si o varianta cu jante pe 13''
Chiar daca sunt pe 13" sau pe 14", diametrul exterior al rotii nu se schimba. Pe janta de 13" se pune cuauciuc cu talon mai mare si diametrul exterior al rotii e acelasi.

 

La ce distanta ti-a dat eroarea asta de 10%?

 

:o fftopic: Welcome to the club! Cand ai timp, completeaza-ti profilul, sa ne cunoastem mai bine!

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

La 400 km. O sa fac un test pe o distanta mai mica dar masurata corespunzator, cu borne.

Share this post


Link to post

Yeap. Mai fa un test.

Uita-te atent sa vezi daca eroare se manifesta si pe TRIP A si pe TRIP B si pe totalizator.

Share this post


Link to post

Testul sigur am sa-l fac. Cat despre eroare, da, se manifesta pe toate 3 contoarele.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce sa zic... daca tot asa iti da eraore, cre' ca e rostul de o vizita pe la service sa-i intrebi pe ei care ar fi buba, man! S-ar putea sa fie o problema de soft si sa se rezolve cu un reset...

Share this post


Link to post

Sper ca nu ai facut calculul dupa kilometrajul loganului care indica cu 10km in plus pe 100 de km?

Share this post


Link to post

That's funny. La unele masini arata mai mult ca sa crezi ca ai consumat mai putin si la Kalos e invers? :)

Cum testam? Ne-ar trebui 100m marcati (cel putin).

Share this post


Link to post
Sper ca nu ai facut calculul dupa kilometrajul loganului care indica cu 10km in plus pe 100 de km?
Buey, acum esti PRO-LOGAN, mah!
That's funny. La unele masini arata mai mult ca sa crezi ca ai consumat mai putin
Si ca te "tine" masina mai mult. Cand face masina 100.000 km, ea are doar 9000 :P

 

Mah, eu la a mea parca am fost atent o data la TRIP intre Sibiu si Valcea si daca imi aduc aminte bine daduse bine. Deci nu cred ca "face toate". Saruman, de unde esti, ca poate mai gasesti pe cineva cu Kalos p-acolo, si faceti testul impreuna?

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

Am si vorbit cu un prieten, vom face un drum de cca 100km impreuna. Sunt foarte curios! :-?

Share this post


Link to post

mare atentie la distantele afisate pe indicatoarele rutiere.. sant cam vraiste..

cel mai sigur este distanta pe care o stii sigur ca are un anumit numar, si sa o parcurgi cu contorul resetat la plecare si sa aflii la sosire..

cu toate ca o eroare de 10% este mai mult decat vizibila la un drum bucuresti-deva de 398-402 km sa dea 440km e mult(vorbesc de ce stiu eu ca distanta sigura)

Edited by aztec

Share this post


Link to post
cu toate ca o eroare de 10% este mai mult decat vizibila la un drum bucuresti-deva de 398-402 km sa dea 440km e mult(vorbesc de ce stiu eu ca distanta sigura)

Daca este asa cu mi s-a parut, in cazul meu ar arata cam 370...

Share this post


Link to post

S-a rezolvat dupa o vizita la service, cu un reset facut pe undeva pe acolo...

Share this post


Link to post

Stai putin. Inca nu am stabilit daca este sau nu problema (sau cel putin nu ne-ai convins) si tu o rezolvi? :D

Share this post


Link to post
S-a rezolvat dupa o vizita la service...

 

 

Stii cumva mai exact ce ti-au facut...Cum si-au dat seama ca era o problema...a aratat ceva dubios pe tester...si in final nu i-ai luat si tu putin la intrebari?!!!! :dizzy: ...asa just in case sa ne lamuresti si pe noi... :mda:

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Habar n-am ce a fost, am dus masina la service, mi-au luat-o, cand m-au sunat sa o iau inapoi (dupa nici 2 ore) mi-au spus ca au resetat calculatorul. Si de atunci totul e OK. Nici timp prea mult nu am avut la dispozitie, dar din moment ce arata ce trebuie, nu m-am mai agitat.

Share this post


Link to post

Cum ai determinat ca arata cum trebuie acum?

Parca ramasase ca trebuie sa determini cu exactitate ca NU arata cum trebuie.

 

In fine, e bine ca nu au atins-o. :)

Share this post


Link to post

Ce ti-e si cu masinile astea. Au ajuns ca Windows-ul. Le dai un reset si merg bine :thumbl: .

Share this post


Link to post
Cum ai determinat ca arata cum trebuie acum?

Parca ramasase ca trebuie sa determini cu exactitate ca NU arata cum trebuie.

 

In fine, e bine ca nu au atins-o. :)

 

Am doi colegi care fac acelasi drum de cateva ori pe luna, mi-au confirmat, distanta afisata de bella mea era prea mica :rolleyes:

Fiind prima infidelitate si manifestandu-se doar la nivelul asta, i-am iertat-o :X .

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...