Jump to content
Sign in to follow this  
strumfuadi

Duze spalare faruri -Matiz

Recommended Posts

flex, lasa sorpresa shi scrie aici tot-tot!

daca te'a traznit sa pui shtergator in spate sa shtii k sunt shi io pentru!

problema e ca trebuie motorul de shtergator cu brat cu tot, gaura in hayon, alta maneta de shtergatoare shi alt vas de apa cu 2 pompe. (nu shtiu daca pe asta de la noi nu mai e cumva loc sa mai montezi o pompa, habar n'am..)

hai, spune'tzi gandurile pana la capat!

:idea:

Share this post


Link to post

Hehehe ... intretin un pic suspansul, dar nu prea mult :lol: ; oricum, nu e vorba de spalator luneta, investitia e exagerat de scumpa ... chestia e ca imi prisosesc 2 duze stropitor parbriz si le-am gasit o intrebuintare ... dar trebuie sa mai dospesc un pic problema ...

Share this post


Link to post

te pomeneshti ca itzi faci nishte spalatoare de faruri.. :wink:

Share this post


Link to post

BINGOOOOOOO! ... sint dator o BRRC/NA ... :lol:

Share this post


Link to post

hai k suntem offtopic, dar dupa ce vei face montarea sigur se va muta totul intr'un topic referitor la duze faruri .. :D

 

ce vroiam sa zic insa: m'am gandit shi io la asha ceva, dar asta nu inseamna cumva sa gauresti tabla aia de sub far?? ca mie acolo mi s'a parut ca ar fi singurul loc mai acatari pentru asha ceva..

Share this post


Link to post

E DIN PLASTIC! :lol: :lol: :lol: de-aia sint asa de fericit :P ... plus ca am in cap si un rezervor suplimentar ... asta trebuie sa-l mai rumeg nitel ...

Share this post


Link to post

daca nu ai in cap sa pui shtergator pe spate potzi folosi a doua pompitza din vasul cu lichid ptr parbriz.. (noi nu avem doua pompe, SE are..)

Share this post


Link to post

A doua pompa trebuie comandata cumva, iar pe electrica nu ma bag ... o sa-i fac o derivatie pe traseul de apa si ma intind pina la faruri.

Si folosind principiul vaselor comunicante o sa inventez si un rezervor suplimentar ... da' mai la vara!

Share this post


Link to post

pai se poate cumpara una bucata pompa de apa supernova (max 150 mii)- compatibila renault, citroen si inca ceva, se gaureste vasul de apa (sa aiba si ea ce trage), necesar un furtun mai lung, un spliter (teu) si cu mecanica ai scapat. mai e nevoie de actionare electrica: se ia un buton din ala care revine singur, se ia curent de undeva, se leaga in serie butonul (montat la indemana) si gata! (asa ceva am facut eu la srn, deoarece supermaneta takosan a dat in primire la actionat pompa de apa). deci greu nu e deloc! incearca cineva?

Share this post


Link to post

Mai baieti, probabil ca se pot pune duze, si facute sa si mearga, adica sa stropeasca... intrebarea e ... stropesc... si atit? Ce folos? Ar mai trebui si-un stergator mic care sa dea mizga la o parte! Parerea mea!

Share this post


Link to post

sergiu, daca e fasul cu presiune mare, atunci, avand in VDR ca distantza e mica, nu cred ca mai conteaza prea mult daca e sau nu shtergator..

daca orientezi jetul fix inspre centru unde este becul, sigur va indeparta un pic jegul..

Share this post


Link to post
... daca orientezi jetul fix inspre centru unde este becul, sigur va indeparta un pic jegul..

Pai asta e, ca-l va indeparta un pic... probabil cam prea putin fata de volumul de munca depus (ca sa nu mai socotesc si pretul)

Pe de alta parte, daca mai adaugi inca doua iesiri la circuitul respectiv, presiunea va scadea. Cum am zis... parerea mea. :)

Share this post


Link to post

pai ideea e sa pui o pompitza suplimentara, nu sa o foloseshti pe cea existenta...

Share this post


Link to post

Subscriu si eu ca nu merita cel putin cu duzele pe care vreti voi sa le puneti. Eu zic sa va documentati sau sa vedeti sistemul de la Mert sau WV etc si dupa aceea sa va apucati de treaba. Unde am vazut faruri spalate dar fara stergator AM VAZUT DUZE CU 2 JETURI si am mai vazut (la Passat) ca jetul e total diferit fata de cel de la stergatoare (e ca un dus cu presiune nu un jet subtirel). Stergator nu va recomand sa puneti pentru ca stricati estetica lui Maty (pur si simplu nu vad stergator pe farul ala oval). Mai bine coborati odata la 100 km din masina cu o carpa si frecati cam maxim un minut si gata. Mai bine puneti-va stergator pe spate, e mult mai util, acolo cam ai nenica de frecat cu carpa :? .

Sfat: Furtunul pentru spalatorul de luneta este deja montat pana in spatele stopului stanga si pana la rezervor, mai trebuie pompa, levier de comanda tip SE, furtun pana la duza, cablu de alimentare stergator lampa spate-hayon si bineinteles, ansamblul stergator.

Inca ceva, levierele de comanda difera de la SE in sus. Daca va montati doar comanda noua de stergator s-ar putea sa arate cam urat bordul. Faceti asta daca vreti sa va montati si faruri de ceata si sa schimbati si blocul de lumini. (Pentru cei ce si-ar permite sa faca dintr-un foc ambele operatii.

Share this post


Link to post

Prin alt topic ("Vreau si eu Matiz") am scris: "Eu am preferat un SE deoarece am presupus (si am avut dreptate!) ca muncitorii de la Daewoo au mai multa grija la montarea masinilor începând cu modelul SE (SE, SE Power, SE Power Plus, SE Power Plus ABS). Ii rog pe ceilalti sa ma ierte (cei care au E-uri si si-au montat singuri diverse accesorii) dar nu am avut nici o intentie sa-i jignesc. Asa am crezut eu de cuviinta, ca modelul SE este mai bine "finisat". Am încheiat citatul.

Uitati-va si voi ce chinurile naibii sa aduci îmbunatatirile acestea la E-uri si de câte lucruri ai nevoie ca sa-ti îndeplinesti dorintele! ("Orice dorinta naste suferinta" - citat MISA). Multi mi-au spus ca sunt nebun daca dau 5.575 de euroi (promotional) pe o piticoanta, ca de ce nu-mi iau o solnita sau un Golf la mâna a doua sau a treia! Pai fratii mei albi si surorile mele albe, eu nu am dat atâta banet pe ea, eu consider ca am cumparat SE-ul la pretul de 1.394 euroi (adica avansul). Restul sunt rate! Am divagat cam mult, îmi cer scuze...

Oricum, decât sa tot desfac la finitii, sa las strainezii (mecanicii) sa puna mâna pe piticoanta, sa umblu eu pe la ea (dupa ce trece garantia oricum ma voi da la ea, fiindca ma manânca si pe mine sa-i aduc oaresice îmbunatatiri) stau linistit si ma rog de voi sa reusiti în tot ceea ce faceti si totodata, sa învat de la voi. Iertati-ma pentru offtopic... Sa aveti o zi excelenta!

Share this post


Link to post

Mai baieti, hai sa nu facem din tintar armasar ... costul total al ingineriei asteia e de vreo 200.000 ROL si 3 ore de munca (e hobby, asa ca nu se pune :lol: ); despre eficienta, e clar ca n-o sa stearga mizga, dar cu substanta- minune Antiinsect si ajutat de curentul de aer, acel jetulet o sa curete un mic hublou prin care sa "priveasca" becul; intr-o seara am crezut ca mi-au murit becurile, nu vedeam nimic ... farurile erau foarte murdare ...

 

2m furtunel - 50.000ROL

T-eu - 10.000 ROL

vas suplimentar (optional) - 100.000ROL

duze spalare - 75.000ROL (astea le am!)

... asa ca nu e un capat de tara ... iar cind le faci din placere, costurile si munca sint INVESTITII, nu CHELTUIELI sau CHINUIALA, pentru mine e ca si cum as merge la discoteca ... nu ca am calcat de mai mult de 2 ori in asa ceva pina acum ... ClubA nu se pune, pe vremea cind eram student inca nu era discoteca, era club ...

Share this post


Link to post
...acel jetulet o sa curete un mic hublou prin care sa "priveasca" becul; intr-o seara am crezut ca mi-au murit becurile, nu vedeam nimic ... farurile erau foarte murdare ...

Nu cumva acel mic hublou pe care vrei sa-l creezi e chiar in centru, exact pe varful becului, iar varful unui bec cu halogen obisnuit nu are o cochilie tocmai pentru a nu disipa lumina pe acolo? Nu te supara dar cred ca o sa cureti de mizerie exact in punctul prin care trece cel mai putin lumina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...