Jump to content
Sign in to follow this  
bogdanc

Protest Impotriva Pretului Benzinei

Recommended Posts

Acum, intrebarea mea este: care sunt costurile reale ale producerii benzinei si motorinei, precum si a derivatilor? Are cineva informatii concrete?

De ce? Vrei sa iti produci singur?

Share this post


Link to post

Nu, vrea sa enerveze mai tare.

 

Lasand gluma la o parte...Nu inteleg de ce A.N.R.E. nu se implica sub nici o forma!

Pai, daca nu-i o gluma asta, e de Gazeta.

Share this post


Link to post

3.95 astazi X(

Share this post


Link to post
...e celor direct responsabili de pretul benzinei e in permanenta plin. Eu cu ce sa mai contribui?

Cu inca un frigider!

Edited by martiz

Share this post


Link to post

4.04/l la Mol in seara asta si daca asta nu-i scumpire, puteti sa-mi treceti postul la caterica. Pe de alta parte daca mai aud pe cineva ca o mana de pirati somalezi e de vina pentru scumpirile astea repetate :( pe bune oameni buni, alta scuza mai buna nu s-a gasit???

Share this post


Link to post

Da parca scazuse...cu 6 bani...Sau de maine?

Deja mi se pare mai rentabil sa merg pe jos...

Share this post


Link to post

=)) Cand nu a fost mai rentabil?!

Share this post


Link to post
...Pe de alta parte daca mai aud pe cineva ca o mana de pirati somalezi e de vina pentru scumpirile astea repetate :( pe bune oameni buni, alta scuza mai buna nu s-a gasit???

 

Intreaba-i pe cei care vand combustibil in UK si care dau vina pe somalezi pentru costurile ridicate de transport pe mare, costuri care se regasesc in pretul de la pompa.

Share this post


Link to post

Pai daca statul roman e condus de prosti s-au gandit ca ar fi bine sa vanda benzinariile romanesti la straini , normal ca ai impun preturile lor.

Share this post


Link to post

Asa, strainii sunt de vina, romanii fac manastiri din benzinarii.

Share this post


Link to post
Asa, strainii sunt de vina, romanii fac manastiri din benzinarii.

 

Prosti nu sunt ei ca vand, prosti suntem noi ca (,) cumparam. Dar undeva e monopol pe piata in sensul in care nici un producator/vanzator nu scade sub un anumit nivel pretul.

Share this post


Link to post

Desi e vorba de oligopol, esenta fenomenului e cam aceeasi :) . Pe de alta parte, dati-mi voi un exemplu de firma care are alt obiectiv decit maximizarea profitului. Este ... regula economica, nimic deosebit in cazul benzinarilor. Au desfacere, isi stabilesc pretul. Sintem pe un forum auto, insa toti cumparati alimente, imbracaminte, etc. Uleiul, de pilda, a plecat de la 3 lei, ajunsese la 8 lei ... acum acelasi ulei e cca 3,5 lei. Produsele din carne la fel. De exemplu, de Pasti am luat miel la 15 lei/kg. Cu o zi inainte de Pasti, in piata fiind, am asistat cum carnea de miel a sarit de la 15 lei, la 18 lei si, in numai 30 minute, ajunsese la 25 lei ... O sa spuneti ca e virf de cerere in preajma unor anumite evenimente. Pai si cu benzina la fel, este un produs cu cerere f. mare, practic nu mai e nevoie de virfuri :)

 

LE: Voi ati vazut ce au scazut preturile la TAXIuri :o ??? Am ramas interzis zilele trecute vazind 1,4 lei/km. Pai cum de e posibil, doar combustibilii s-au scumpit ... In acelasi timp, RATB anunta majorarea preturilor la bilete si abonamente, tocmai pentru ca s-au scumpit combustibilii ;) . Vedeti vreun tipar, se poate vorbi de altceva decit cerere/oferta ???

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Asta e,reduc viteza de deplasare de la 160km/h la 120km/h :D .

Problema e alta cu tampitii astia de guvernanti.Eu cand era benzina 2.8 mergeam cu masina zilnic acum cand e 4.0 ron o misc doar sambata si duminica.Cand bagam mai multi bani la asa zisul buget de unde fura toti???

Share this post


Link to post
Asta e,reduc viteza de deplasare de la 160km/h la 120km/h :D .

Problema e alta cu tampitii astia de guvernanti.Eu cand era benzina 2.8 mergeam cu masina zilnic acum cand e 4.0 ron o misc doar sambata si duminica.Cand bagam mai multi bani la asa zisul buget de unde fura toti???

 

Daca o fac 4,5 o inchizi in garaj si arunci cheia in Dambovita? > :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...