Jump to content
Sign in to follow this  
body

Hyundai Accent

Recommended Posts

Tatal meu ( are 62 de ani ) e posesorul uni Cielo din 98 pe care vrea sa-l vanda peste ceva timp ( cateva luni) .

Nu vrea Kalos ( zice ca nu-i vede botul) !El s-a orientat spre un Accent pe benzina dar eu i-am zis sa mai stea pana apare noul model !Aveti idee cand va aparea noul model in Romania si avand in vedere ca asta va fi ultima lui masina , ce parere aveti , se merita?

Multumesc

Share this post


Link to post

Daca nu e Hyundai Accent, sa fie Kia Rio - gemeni perfecti, platforma si motoare comune, designul cred ca e mai atractiva la Rio decit la Accent.

Share this post


Link to post

Hyundai = masina ieftina, fiabilitate ridicata, service scump.

Share this post


Link to post

Aveti idee cand se lanseaza noul accent si la noi?

Acum in alta ordine de idei cam cat e prima revizie la Hyundai/ Kia Rio ?

Share this post


Link to post

Vreo 10-12 milioane!

Share this post


Link to post

De ce nu Nubira2 aaa pardon, Lacetti? Pentru ca eu vad Accentul mai potrivit pentru condus sportiv (excelent reglata suspensia, + ansamblul motor/cutie de viteze). Dar finisajele si aspectul interior imi plac mai mult la Lacetti.

Share this post


Link to post

1. Pretul mult mai bun la Accent.

2. Varianta diesel.

3. Garantie 5 ani.

 

Daca intradevar e pretul ala pe revizie e nasol :( .

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

EU sincer nu mi-as lua dieselul de la Hyundai pus pe accent, motor in 3 pistoane :P .

 

PS: Eu nu vad sportivitate intr-un motor de 1.3 :-? .

Share this post


Link to post
Daca intradevar e pretul ala pe revizie e nasol :( .

E cam nasol, dar o faci o data la 15000 km.

Share this post


Link to post

Au avut si un motor mai mare pe Accent, dar din diferite motive nu se mai aduc.

Nu stiam ca dieselul e in 3 timpi.

 

Offtopic:

Poate sa-mi spuna cineva daca la leasing se platesc taxele tot la valoarea reziduala si acum? Auzisem ceva ca se platesc integral(la valoarea totala) dar la sfarsit. Cum e?

Share this post


Link to post

Taxa vamala se plateste la valoarea reziduala ... la sfarsit...

 

Intradevar revizia la accent cam ustura rau...

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Eu nu-nteleg de ce ii tot dati inainte cu revizie si service scump la Hyundai? Eu merg pe-un Hyundai Getz la firma si ultima revizie facuta la Carbenta Oradea m-a costat 382 RON fara oloi. Fiabilitatea e extraordinara la masinile astea si daca va fi sa-ti iei Hyundaiu' poti fi sigur ca-n afara de revizie nu prea ai ce cauta la service. In aproape 50.000 km in afara de banii de revizie s-a mai cheltuit pe ea 2 sigurante si-un releu :) . Nu bate, nu scartaie nimik pe ea cu toate ca-n Aug. am tras un accid.

Kia Rio este mai slaba calitativ decat Hyundai si mai are si prostu obicei sa fie destul de zgomotoasa la peste 3000 turatii. Eu as merge pe hyundai da' deh ..banii tai, masina ta.

Share this post


Link to post

Lucian, scorurile astea astronomice pe care le vezi date de noi sunt pentru service-ul Hyundai din Bucuresti.

:o fftopic: Un prieten are Octavia, si cand a auzit cat vor in Bucuresti pentru o revizie a cautat service-uri agreata VW/ Skoda in tara. A gasit la unul din Focsani aceeasi revizie la un pret de doua ori mai mic.

 

Kia Rio mai are un defect: este mai scumpa decat Hyundai Accent cu aproximativ 1000 E CIP.

 

M-am uitat si eu pentrui ai mei dupa o masina noua, si m-am oprit la Accent 1.3i. Asta e 7290 de euro CIP, sau vreo 11000 cu banul jos. Un calculator de lesing a scos un pret total de 8158 de euro, cu avans 50%, valoarea reziduala inclusa in rata si rate pe 2 ani.

Share this post


Link to post

Nu cred ca o sa te costa asa mult revizia. Am facut la un santa fe diesel revizia si a costat fix 12 mil la reprezentata Hiunday! Deci cred ca in jur de jumate te va costa, mai ales daca iti iei pe benzina!

Share this post


Link to post

Surpriza!

 

Din cite stiu eu (dar poate nu sunt bine informat), prima revizie la SantaFe sau la Accent costa la fel!

Share this post


Link to post

Nu prea cred dar posibil. Eu acum 2 luni am fost cu santa fe la revizia de 15 000 schimbat filtru polen , motorina, ulei, schimbat uleiul si cam atat nu mai tin minte altceva. a costat 12 mil. Deobicei intretinerea la o masina diesel e mai scumpa decat la benzina corect? daca accentul e tot diesel atunci s-ar putea prima revizie sa coste la fel

Share this post


Link to post

e mai scumpa la commonrail ca e scump filtrul de motorina. altfel, consumabilele au acelasi pret, manopera acelasi pret deci unde ar putea interveni vreo diferenta...?

Share this post


Link to post

Cred ca nu am specificat...tata nu vrea diesel . Intr-adevar cam in finala au ramas Hyundai Accent si Lacetti !Kalosul a fost exclus ( tata zice ca nu-i place ca nu vede bordul) , iar Getzul ca e hatchbag .

Kia Rio inca nu a vazut-o dar nefiind o masina pre raspandita la noi a picat si asta ...

Ce mi-a placut mie la Accent a fost consumul care e destul de bun !Lacetti consuma cam mult , tata are 61 de ani , deci nu o sa mai faca raliuri cu ea .

Si la Accent pe benzina tot atat e revizia pt ca sincer 10-12 milioane fata de 4 la Kalos ...e cam mare diferenta !La Lacetti stiti cam cat ar fi reviziile ?

Mersi

Share this post


Link to post

Body, parerea mea e ca mai bine incerci sa faci rost de lista service-urilor autorizate Hyundai, si suni la mai multe dintre ele pe o raza de doua-trei ore de mers cu masina fata de locuinta tatalui tau. Vezi care dintre ele are pretul reviziei mai mic, si abea atunci poti spune cu exactitate ca "atat" costa revizia.

Intra pe www.rarom.ro, din tabelul din stanga selectezi OCS si apoi gasesti lista de "Agreeri/ Reprezentante producatori". Cauti in ce judet vrei tu service-uri agreeate Hyundai si suni la aia. Merge greu in lista, mai bine citesti tu ce marci repara fiecare service de acolo.

Share this post


Link to post

Daca iti iei benzina..e clar ca nu o sa te coste 12 mil prima revizie! Iar la restul reviziilor cu siguranta vor costa mai putin decat la un santa fe..un amortizor de accent are acelasi pret ca cel de santa fe sau o bieleta??nu prea cred. TOtusi s-ar putea sa coste ceva mai mult intretinearea decat la kalos, per total.

Share this post


Link to post

Bad MF, poate doar daca o sa cumperi totul de la reprezentanta. Exemplu: pe o curea de distributie cereau 1.800.000, eu am gasit-o in alta parte cu 600.000. In plus, pe ulei cereau 8 euro/litrul plus TVA . Dar merge foarte bine si cu Elf. Ideea este ca in Bucuresti, la service-ul Hyundai de langa reprezentanta de pe Bdul Expozitiei, au preturi incredibil de mari la manopera. Asta este cauza reviziilor scumpe.

Edited by tatabobu

Share this post


Link to post

Surpraaaaiz: La Hyundai Bucuresti, cel putin in expozitiei, revizia (manopera) costa MAI MULT la Accent pe benzina decit la SF diesel!!!! Mai exact, Accent si Sonata, ambele pe benzina, aveau acelasi pret!

 

Evident ca am fost socat sa vad chestiile astea, si l-am intrebat pe un Gigel de unde diferenta asta, si in sensul asta! Si mi-a zis ca din cauza ca benzinara are mai multe filtre draci laci cu colaci! Nu m-a convins, dar asta este!

 

Am cautat si eu prin imprejurimi, si am gasit ca service-ul Sebastian din Pitesti cere la prima revizie la Accent undeva la 3 milioane, bani in care intra si ulei si filtru!!! Iarasi, explicatia a fost ca e mai ieftin din cauza ca ei nu schimba la 15mii filtru de polen, ci la 30mii, care filtru cica e fro 3 bulioane!

 

Asa ca inca nu stiu ce o sa fac la prima revizie serioasa, care va fi undeva prin martie.

Share this post


Link to post

Cum adica la prima revizie serioasa?

Share this post


Link to post

Adica la cea de 15.000 s-a referit!!!

Confirm ca si in Constanta revizia de 15k costa 1000 RON...si asta la benzinara...

Share this post


Link to post

Informatii noi de la Hyundai Buc de la cineva autorizat !

Se pare ca luna asta se lanseaza noul Accent in Turcia iar in ian sau febr se lanseaza si in Romania !Despre preturi nimic , din pacate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...