Jump to content
Sign in to follow this  
maximus

Mentalitatile Unor Romani

Recommended Posts

'intaleg' ca ai vreo 5 bmw-uri in ograda, si-o casa de de vreo 12 metri 'înalţîme'

 

Mi-ar placea, dar n-am... si cred ca nici tu n-ai, deci hai sa nu aberam, pentru ca nici unu din noi n-avem prenumele Gigi trecut in buletin.

 

ps : se presupune ca unii oameni pot depasi etapa patriotismului local, altii nu

 

Daca taceam filozof ramaneam... pana la urma nu conteaza averile noastre, ci harnicia. Poti sa fi sarac lipit si casa de-un metru si un snitel, da sa fie curat in ograda, si in fata ei. Ne-am convins cu totii de pe urma inundatiilor la ce ma refer.

 

Hai sa-ti dau un exemplu: Orasul meu e situat intre 2 rauri , Iza si Tisa... prin anul 2000 cand au fost inundatii si pe aici, un dig era pe cale sa se rupa si sa inunde orasul, au iesit oamenii si cu utilaje proprii in miez de noapte au carat planseele unui bloc daramat si au intarit digul. Fata aramata si fara Catalin Radu Tanase de la Pro Tv.

 

Luna trecuta ma uitam la teveu cum "harnicii" din baragan stateau prin crasme, iar soldatii si femeile umpleau saci cu nisip ca sa consolideze digu sub antenta supraveghere a mass mediei.

 

Exceptii exista peste tot...nu exista padure fara uscaturi.

Share this post


Link to post

Am vazut acum citeva zile la tv ca s-au adus ajutoare de le stat, faina, zahar, apa,etc la Ceamurlia si linga camion erau citiva vlajgani de 18-20 de ani care stateau si se uitau, reporterul ii intreaba, voi nu ajutati la descarcat, raspuns nu domne ca noi sutem operati si n-avem voie, reporterul insista da chiar nimeni nu ajuta? nu dom'le , cine le-a adus sa si le descarce. Ne meritam soarta, ca popor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...