Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Mini Compresor

Recommended Posts

Care aveti un compresor d'ala de atasat la bricheta : ce debit ofera jucaria aia?

Share this post


Link to post

Mic.. merge sa umfli o roata, insa ca sa umfli o saltea pneumatica te apuca dracii. Ma refer la un minicompresor cu piston, nu la o minipompa centrifugala sau cu turbina speciale pentru saltele.

In plus dupa vre-o 10-15 minute trebuie sa-l opresti ca sa nu se supraincalzeasca.

Share this post


Link to post

In 5 minute umfla roata de dacie pana la 2 bari, mai sus de 2 bari nu poate (al meu).

Share this post


Link to post

@tatabobu: debit nu presiune.

@mr_: deci o saltea se umfla greu :(

"minipompa centrifugala sau cu turbina speciale pentru saltele" la cit se alimenteaza? Merge pusa pe 12V de la bricheta?

Share this post


Link to post

De ce nu te uiti pe ambalaj? :)

 

O sa scrie ceva de genul: AIR FLOW : 18 ~ 32 LPM (variaza in functie de presiune).

Share this post


Link to post

pt ca nu am un ambalaj la indemina si nici timp cind sa ajung intr-un magazin

Share this post


Link to post

atunci ia de bun ce am scris eu. e de pe un ambalaj :)

Share this post


Link to post

La munte am umflat o saltea dintr-aia turbo maximus (luata din metro pe cateva sute de mii, dimineata erai pe jos) in peste juma de ora cu pompa dintr-aia (nici nu mai stiu, oricum ne mai aminteam din cand in cand. N-am oprit niciodata pompa, n-a patit nimica. oricum debit nema.

Da e mai bine asa decat sa stai sa umfli cu gura, parerea mea.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

deci Minim 18LPM.

Multumesc!

Share this post


Link to post

Pentru saltele am vazut alfel de pompe care merg la 12V. Nu fac presiune foarte mare, insa au debit. Sunt cred centrifugale dupa cum arata, si costa tot cam 15€ (in belgia...)

 

Eu am una din aia cu pistonas, pentru pneuri. Pe ea scrie ca face pana la 5 bari parca... insa debit ioc. In plus, se incinge repede. Scrie si pe ea sa nu o tii in functiune mai mult de nu stiu cate minute. Iar o saltea, intr-adevar o umfli mai repede cu gura.

Share this post


Link to post

Shenk, mi-a fost lene sa calculez debitul, dar am dat datele initiale: timpul = 5 minute, volumul = roata de dacie (O :) ), presiunea = 2 bari.

Share this post


Link to post

-> o saltea mare, dubla, aproape o ora, timp in care jucaria se va supraincalzi.

O saltea 2mx2mx15cm are sa zicem vreo 600 litri, iar o roata de dacie cam 20l. E drept, presiunea din roata de dacie e de vreo doua ori si jumatate mai mare, deci punem 50L aer. Cu alte cuvinte, vor fi necesare 60 minute pentru saltea... Mai repede merge cu gura :) De fapt, eu am verificat asta... Mult mai rapid e cu o pompa normala de masina, de picior.

Share this post


Link to post
Care aveti un compresor d'ala de atasat la bricheta : ce debit ofera jucaria aia?

 

am eu. ofera un debit de, sa ma scuzati, kkt! stai cinspe ore sa faci 2 bari intr-o roata...

Share this post


Link to post

Vezi ca si jucariile astea sunt de diverse debite !Eu am 2 unul pus in Dacie (mai vechi-circa 4-5 ani) si unul in Matizul nevestimii !Ala de la Dacie are cilindrul aproape dublu ca si capacitate si am bagat cu el intr-o roata de Mountain Bike 4 atm .

Celalalt e mai mic si stai mai mult sa umfle o roata !

Cel de pe Dacie umfla o roata de Dacie de la 0 la 2,2 atm in circa 4-5 minute !

Nu am la mine ambalajul sa-ti spun debitul !

Share this post


Link to post

Corect, are body dreptate. Eu am bulit vechiul compresor (s-a rupt un dinte la roata zimtata) si l-am desfacut. Avea pistonul cat un degetar putin mai mare. Acum am luat altul de la Augsburg si merge de vreo cel putin 2 ori mai rapid. Si aveau in Carrefour unul cu piston super mare, care cica sa umfle roti de Jeep. Ca dadeau comparativ la Jeep umfla ala in 4 minute parca iar cu jucarie mica ziceau ceva de genul Fire, nu mergea sa o umpli dintr-o singura miscare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...