Jump to content
Sign in to follow this  
eugenbonta

Am Nevoie De Sfat, Pentru Master

Recommended Posts

Chiar daca pare aiurea sa cer un asemenea sfat, pe un forum , o fac pentru ca ma simnt aici ca facand parte dintr-o mica, mare familie.

Vreau, de fapt trebuie sa fac un master.

El va fi mai mult ca sigur la facultatea de marketing din ASE.

Am 2 variante, unul mai usor, cu o prezenta destul de redusa, cu un nr mic de ore si altul, cu 8 examene pe semestru.

Cei care aveti de aface cu asa ceva, imi puteti da un sfat? Oare are vre-un sesn sa ma bag la un master mai greu, sau toate sunt frectie?

Pentru cine stie, unul dintre ele este "Marketins i comunicare in afaceri" - cel simplu, iar celalalt e Marketing international. Nu stiu pe ce sa merg.

Voi ce ati alege?

Daca am facut o eroare cu facultatea, pentru ca nu m-am informat, acum vreau sa nu mai gresesc.

Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

pai il pot ajuta doar prin sfaturi generale: gandeste-te la ce vei face in viitor si care domeniu iti place mai mult , la prima vei fi orientat mai mult spre client (probabil), iar la al doilea spre produs(iarasi probabil). Prima suna mai bine, pentru ca probabil vei face cursuri de comunicare, de psihologie.. nu stiu, adica cursuri care ar trebui sa iti arate cum sa te descurci cu publicul, la al doilea vei invata mai mult probabil cum sa faci vandabil un produs.. cam la asta ma gandesc eu, poate MikeTekRacing te poate ajuta cu mai multe sfaturi :mrgreen:

Share this post


Link to post

@eugene: "Adevarul nu este intotdeauna acelasi lucru cu propria-ti parere" - Demostene

daca ar fi dupa mine .. nu as lua nici una nici alta, as alege ceva mult mai concret.. ce ar putea sa para mai insipid la prima vedere, dar .. ti-ar aduce o pozitie mai 'cu greutate' acolo unde lucrezi.. asta aduce si bani si multumire de sine, ceva ce sa te faca sa simti ca 'calci greu' :) (scuze cacofonia)

dar cum ziceam si mai sus .. asta e parerea mea.. nu trebuie sa te iei dupa ea

Share this post


Link to post

pai marketingul.. stiinta de a vinde este printre cele mai banoase din lume si daca lucrezi in "comert" nu cred ca nu te-ar putea ajuta macar unul din mastere.. inca ceva, incearca sa ceri detalii despre cursurile care se vor face, daca sunt facute de oameni mai destupati care sa nu va umple cu tot felul de prostii care nu va folosesc, si alege masterul care te pregateste sa fii cat mai aproape de cerintele unui post real

Share this post


Link to post

Florin, din pacate cam toata piata masterelor este cam "inconcreta". Nu se face ceva aplicabil...sunt acelasi lucru cu facultatile...din pacate.

Eu, la ora actuala, lucrez in administratia centrala. Vreau sa plec la privat, insa avand in vedere conjunctura actuala...eu trebuie sa aleg un master care probabil imi va fi de ajutor.

La ora actuala, m-ar ajuta masterul cu integrarea europeana...insa nu stiu cat ma va ajuta dupa.

Sunt tare debusolat, pentru ca mai e o sapt si incep inscrierile.

Marketing...ar insemna ceva mai genral...nu stiu...chiar nu stiu..

Share this post


Link to post

asa sa fiu un gram mai concret, cum a zis si maximus, mai 'agata' si altceva pe linga un marketing

la 'privat' cum ai zis tu, ar ajuta de exemplu si ceva contabilitate, finante .. si daca dublezi si cu ceva juridic.. inclin sa cred ca sansele cresc, dar inca o data, e alegerea ta

 

p.s. edit. si apoi experienta concreta in domeniul in care .. ai si norocul sa nimeresti.. pentru ca asa.. sa mai inveti ceva anume (ex: transporturi, productie de nu stiu ce, etc).. e iarasi o treaba de nimereala

Edited by florin_t

Share this post


Link to post
Eu, la ora actuala, lucrez in administratia  centrala. Vreau sa plec la privat

cum???..vrei sa pleci din administratie???!!...lasi tu "bunatate" de salar' de bugetar din mana ptr cioara colorata de pe gardul economiei private?!..

daca iti place administratia totusi, ti-as recomanda integrare europeana..sunt perspective...dar totul e sa gasesti un post bun...si sa iti placa ce faci, asta cred ca e cel mai important

Share this post


Link to post
eu trebuie sa aleg un master care probabil imi va fi de ajutor.

 

CORECT! Deocamdata masterul la noi nu prea e "bagat in seama" de catre angajatori...Il ai, inca o hartie in plus...cel putin asa e la mine...inca o hartie care ingroasa teancul de diplome, atestate, specializari s.a.m.d. Fa ceea ce crezi ca te va ajuta cu adevarat...altfel e timp pierdut.

Share this post


Link to post

Buna Eugen,

Eu am terminat chiar Marketing la ASE - facultatea. Nu m-as mai duce vreodata la master-ul asta - sunt aceleasi lucruri, aceiasi profesori, aceleasi cursuri. Oricum toate masterele din ASE sunt abureli, am crezut si eu altceva intr-o vreme si de-asta am facut si a doua facultate - business administration. Din pacate pentru master tot incerc sa-mi gasesc timp si nu reusesc, pentru ca plec dupa 8 seara de la munca. Oricum, ceva super ok poti face la SNSPA - master pe comunicare si relatii publice. Vezi aici si aici. Au si masterat online chiar.

Daca e sa intrebi de durata, alege-l pe cel mai scurt si mai putin costisitor. Oricum la master conteaza doar cartonul, lucruri spectaculoase nu se invata (cel putin dupa atatia ani de facultate la concluzia asta am ajuns). Pe mine specializarea asta pe mk chiar m-a ajutat; eu lucrez acum exact pe ce mi-am dorit. Pana acum n-am avut de suferit cu nimic ca n-am facut inca master; dar ma gandesc si eu ca pe viitor sa nu mi-o ia unul inainte care are un carton mai mult decat mine si de-asta o sa rezov odata problema. altfel intotdeauna o sa ma gandesc ca am un minus ca nu pot trece la realizari "studii post-universitare" :D

Singurul care chiar conteaza e un MBA, dar pentru ala trebuie bani multi. Dar da, acolo e alt stil de predare.

Share this post


Link to post

Am analizat problema cu SNSPA, insa din pacate masterele care sunt la IN nu ma satisfac.

Celelalte necesita prezenta...si sincer nu vreau sa dau banii si sa nu pot intra in examen ca nu am fost la cursuri.

Cred ca voi merge la Marketing si comunicare in afaceri.

Astea sunt matriile pe care le voi face. Sincer nu cred ca trebuie sa ma stresez prea rau...pentru ca se intampla ca la facultate...Angajatorul te intreaba ce stii sa faci...diplomele sunt doar pentru a ajunge la interviu.

 

1. Management Marketing

2. Cercetare şi modelare de marketing

3. Sociologia şi psihologia comunicării

. 4 Comunicarea în marketing – concepte şi strateg

5. Comportamentul consumatorului

6. Economica valorii

7. Tehnici de comunicare în marketing

8 Publicitate

9. Marketing pe internet

10 Limba engleză

11 Proiecte economice

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...