Jump to content
Sign in to follow this  
remix

99% Nemultumite

Recommended Posts

Conform unui studiu recent femeile cheltuiesc in medie 2000 de dolari anual pe produse si servicii de infrumusetare. Asta pentru ca, atentie, 99% din ele sunt nemultumite de felul in care arata.

 

Asta e stire auzita si comentata la un radio Bucurestean.

 

 

Eu am ramas interzis la valoarea de 99. Cat cheltuie e problema lor, dar eu nu cred ca 99% din femei au de ce sa se planga.

 

Am eu o viziune prea toleranta fata de imperfectiunile umane sau sunt mai multi de aceeasi parere cu mine ?

Share this post


Link to post

intr-o societate in care se promoveaza foarte agresiv valoarea trupului si ideea ca trebuie sa fie perfect corpul pentru a fi multumita de tine, nu cred ca e de mirare.. multe uita insa ca un barbat nu cauta femeia perfecta ci femeia care sa se potriveasca cel mai mult ideilor sale: despre corp, despre gandire , despre felul de a interactiona cu altii... si de aici vine excesiva preocupare a unora pentru aceste lucruri.. da.. femeia trebuie sa aiba grija de ea si da trebuie sa arate bine, atata timp insa cat nu se invarte o mare parte a vietii ei.. imi place insa felul cum o fata ,arunca intotdeauna o ocheada in oglinda cand trece pe langa una.. eu inafara de oglinda din baie, rar cred ca mai folosesc alta(aia din lift de exemplu :) )

Share this post


Link to post

daca vrei sa te certi cu o fata sa ai chef de harta ii spui prietenei".....parca te-ai ingrasat putin"

nu conteaza daca ea a slabit 10 kk, ca are 30kg incaltata, te va ura mult timp

efect garantat.

ai curaj sa incerci?

Edited by aztec

Share this post


Link to post

legenda urbana :) cel putin eu daca o spun prietenei (in gluma) nu se supara

Share this post


Link to post
Conform unui studiu recent femeile cheltuiesc in medie 2000 de dolari anual pe produse si servicii de infrumusetare.  Asta pentru ca, atentie, 99% din ele sunt nemultumite de felul in care arata.

mie mi se par aberante suma si procentul...poate nu ai fost atent, or fi specificat si tara unde s-a facut studiul...o tara cu un venit mediu ridicat, unde femeile isi permit sa dea atat si sa nu fie totusi multumite de felul cum arata...poti "radia" si incanta ochiul privitorului fara kg de produse cosmetice si ore intregi petrecute prin saloane de infrumusetare..frumusetea interioara te face frumos si la suprafata..si vorba lui @maximus : nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie!

Share this post


Link to post

apropo de tone de machiaj :) cel mai mult ma dezgusta babele pline de farduri , de pomade de tot felul de rahaturi, menite sa ascunda ca au totusi o varsta.. good.. si cand mai vezi ca sunt si profesoare universitare.. :o plus ca am vazut odata pe strada o babeta pe la vre-o 50-60 de ani , imbracata la o fusta pana la genunchi ,mulata , cu toate ca era grasuta :) si arata destul de naspa.. oare ce o fi fost in capul ei?

Share this post


Link to post

Pai studiul nu mai stiu unde ziceau ca era facut, eu am presupus ca e in SUA sau alta tara d-asta cu dolari. Cifrele alea sunt pentru ca le-au repetat digeii aia de cateva ori. Oricum, chiar daca nu se aplica in mod identic si la noi, presupun ca tot undeva la 90+% s-ar duce procentul de nemultumite.

Share this post


Link to post

oare sa aiba legatura si cu faptul ca femeile au o mai mare atentie la detalii, ca sunt mai chitibusare si ca isi fac probleme mult mai multe ca barbatii? Plus ca nu degeaba e socotit "sex frumos"..

Share this post


Link to post

Scopul celor ce vand este ca altii sa cumpere, altfel nu s-ar imbogati. Cea mai sigura metoda este promovarea asidua a unor idealuri imposibile, care sa puna consumatorii intr-o goana permanenta dupa un tel imposibil, care "s-ar putea" sa fie atins prin utilizarea produselor lor. Femeile pur si simplu au cazut mai usor (si in numar mai mare) in capcana asta, dar nici barbatii nu se sfiesc sa le calce pe urme. Sampoane, lotiuni, solar, rinoplastii si mamoplastii de marire, diverse creme-minune care costa aproape cat greutatea lor in aur, bureti de baie din corali care mai de care mai rari si pe cale de disparitie (pe ambalaj, ca-n realitate sunt produse chimic) si asa mai departe ... toate astea pentru a arata precum "cele de pe coperta" sau "cele de la tv", fara a sti ce armata de "make-up artists" si efecte grafice sunt in spatele lor. Prosteala pe fata.

 

Stiati ca daca Barbie ar exista in realitate, ar avea 175 centimetri inaltime, dimensiunile 92-46-84, si nu ar avea procentajul necesar de grasime corporala (intre 17 si 22%) pentru a putea avea menstruatie ? ( http://en.wikipedia.org/wiki/Barbie#Physical_characteristics )

Share this post


Link to post

si inca o intrebare: daca pentru ele cauta perfectiunea de ce unele femei sunt innebunite dupa stilul neingrijit-studiat.. adica o persoana curata dar neingrijita.. un mic paradox..

Share this post


Link to post

E . . . aberanta chestia ! In primul rand nu toate femeile ci doar o categorie de varsta probabil 18-36 ani. Dupa o anumita varsta deja scade interesul de a mai arata bine ptr ca esti constienta de faptul ca nu mai ai cu ce :D .

Marea problema a femeilor e ca dupa parerea mea ele nu-ncearca sa arate bine p e n t r u e l e ci ptr altii chiar daca asta le obliga la tratamente de slabire si implanturi. Nu conteaza riscurile la care-ti supui sanatatea ...traiasca frumusetea (chiar daca dureaza 2-3 ani si dupa aceea reia totul)

Share this post


Link to post
In primul rand nu toate femeile ci doar o categorie de varsta probabil 18-36 ani. Dupa o anumita varsta deja scade interesul de a mai arata bine ptr ca esti constienta de faptul ca nu mai ai cu ce 

X( b-( :spumelagura: :rambo:

tinere, fii mai atent la afirmatii! :D

p.s. scuze ptr citarea postului anterior

Share this post


Link to post

hai sa zicem pana in 18 ani.. nici nu stii ce afaceri face o verisoara de a mea(si are numai 15 ani) pe seama suratelor ei de aceeasi varsta :) ca distribuitoare produse cosmetice

Edited by claz

Share this post


Link to post
tinere, fii mai atent la afirmatii!  :D

 

but it's true ... cele de peste o anumita varsta constientizeaza faptul ca nu are nici un farmec sa arate bine ptr altii si e mai important sa arati bine ptr tine ..sa te simti bine-n pielea ta.

 

 

:o fftopic: Mai este o vorba : gaina batrana si morcovul tanar fac supa buna > :) > :) .. o fi drept nu zic ba

Share this post


Link to post
...doar o categorie de varsta probabil 18-36 ani. Dupa o anumita varsta deja scade interesul de a mai arata bine ptr ca esti constienta de faptul ca nu mai ai cu ce  :D .

Afirmatie mai falsa n-am auzit in viata mea... Limita de sus e mult prea jos.

 

Da', ma rog, asa s-o vedea de la virsta ta, nu mai tin minte. Anyway, peste vreo 10 ani o sa-ti schimbi punctul de vedere.

Share this post


Link to post

tu de unde stii @lucian 79?..ai fost vreodata femeie trecuta de 36 de ani?!..sunt de aceeasi parere cu nfs...peste cativa ani o sa-ti schimbi opinia

Edited by ileana

Share this post


Link to post
nu degeaba e socotit "sex frumos"..

 

Pai daca era "sexul gras" mancam sarmalele reci :D

 

Mai este o vorba : gaina batrana si morcovul tanar fac supa buna  > :)   > :)   .. o fi drept nu zic ba

 

Si gaina urata face supa buna da' cine cumpara gainile urate? Nu, faptul ca exista vorbe nu le face si adevarate sau reprezentative.

 

Nu mi se pare surprinzator ca 99% nu se simt bine. Ganditi societate de competitie si ganditi-va cati din barbati se simt destul de realizati cat sa considere ca pot oferi prietenei/sotiei/etc tot ce-si doreste? Sa nu uitam ca suntem in comparare de IDEALURI.

 

Aproximativ 1-2% dintr-o societate sunt considerati bogati si avand in vedere costurile vietii in Romania cred ca pe acolo pe undeva vom gasi raspunsurile. Sa nu uitam ca persoanele "instarite" nu bogate (upper middle class) au in continuare ofturi cu facturi. Un nivel mai ridicat de viata (o masina mai buna, o casa mai mare) dar si facturile pe masura unui standard mai ridicat.

 

2000$ pe an inseamna 4.731.333.(3) pe luna (azi 4 sept 2005). E intr-adevar mult pentru o medie? Dar sa nu uitam ca la categoria investitii intra cam tot, de la haine la regim alimentar (ca numai mancare nu se numeste :) ). Nu mi se pare mult. 4 milioane juma'? N-ar fi rau. Daca ar suna de genul "peste jumatate din salariul mediu se duce pe" ar mai fi sunat mult?

 

Si asa, ca fapt divers cred ca dezinteresul in aspect nu e proportional cu varsta decat la unii oameni. Doar ca unii n-au avot niciodata un interes in aspect ci in impresia facuta. Si mai sunt unii care exagereaza. Dar sa nu generalizam.

Share this post


Link to post
:o plus ca am vazut odata pe strada o babeta pe la vre-o 50-60 de ani , imbracata la o fusta pana la genunchi ,mulata , cu toate ca era grasuta :) si arata destul de naspa.. oare ce o fi fost in capul ei?

 

 

O fi iesit si ea la agatat... :banana:

Share this post


Link to post

Ok

Oare, de ce cu cat inainteaza in varsta femeile apeleaza tot mai mult la creme scoase la minut, tratamente si alte cele specifice femeilor? Pentru ca o femeie arata bine intr-un interval de varsta cuprins intre 20 si 30 de ani. Tot studiile au dovedit ca dupa 30 de ani femeile incep sa-si piarda din frumusetea lor naturala, insa-si desavarsesc personalitatea care conteaza muuuuult mai mult . Poate or exista femei frumoase la 40 de ani in show-uri de televiziune, filme si spectacole. Pe strada, in viata reala insa vezi una la 100. E foarte adevarat ca aici intervine si statutul social pe care-l are o femeie.

Imi pare chiar ridicol ca o femeie trecuta de prima tinerete sa se creada ca la 20 ani... e vb si de mentaliate. Ce rost au toate implanturile? Cat de nebune trebuie sa fie femeile care inainte de operatie semneaza o hartie prin care-si asuma intreaga responsabilitate in cazul in care operatie nu reuseste? .. doar de dragu de a arata mai sexy .. doar de dragu de a strange-n mana un pseudo-san (ca nici nu jtiu cum sa-i spun) :wallbanger: .. in fine. Oricum parerea mea e ca o femeie aflata in a 2-a tineretze impresioneaza mult mai mult prin personalitate si caracter decat prin frumusete :thumbl:

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

si prin faptul ca probabil sexul o fi mai placut cu ele.. si acolo cred ca gaina batrana face supa mai buna :)

Share this post


Link to post
Ce rost au toate implanturile? Cat de nebune trebuie sa fie femeile care inainte de operatie semneaza o hartie prin care-si asuma intreaga responsabilitate in cazul in care operatie nu reuseste? .. doar de dragu de a arata mai sexy .. doar de dragu de a strange-n mana un pseudo-san (ca nici nu jtiu cum sa-i spun)

 

Rosturi: cresterea respectului de sine prin amplificarea imaginii in ochii altora, a atentiei primite din partea barbatilor (avantajele date de un decolteu frumos ... sunt, sa stii), eliminarea unor complexe din copilarie, si-or mai fi si altele. Facute cu bun-simt si cu grija, nu sar in ochi si nu par nelalocul lor. Insa exagerat, sau prost facute ... e rau. Daca cele care vor asemenea operatii, ar vedea cum se desfasoara una, cred c-ar renunta minim 50% din ele :mrgreen:

Share this post


Link to post
Rosturi: cresterea respectului de sine prin amplificarea imaginii in ochii altora, a atentiei primite din partea barbatilor (avantajele date de un decolteu frumos ... sunt, sa stii), eliminarea unor complexe din copilarie, si-or mai fi si altele. Facute cu bun-simt si cu grija, nu sar in ochi si nu par nelalocul lor. Insa exagerat, sau prost facute ... e rau. Daca cele care vor asemenea operatii, ar vedea cum se desfasoara una, cred c-ar renunta minim 50% din ele :mrgreen:

 

Ce pot sa spun decat WOW ... poate nu multi si multe cunosc implicatiile unui implant de silicon.

1. silicoanele se pot sparge si dispersa

2. Dupa o perioada de timp implanturile trebuiesc refacute ( un abonament la chirurg este preferabil :P

3. Daca implantul nu iese asa cum ti-ai dorit efectul psihic este devastator :dizzy:

4. s-ar parea ca-n timp produce boli si are efect cancerigen

5. perioada de refacere e destul de lunga (2-3 sapt. aproximatix)

 

poate mai sunt si alte chestii pe care nu le stiu .. asa ca vin eu si-ntreb ... merita oare toate aceste riscuri ptr cresterea respectului de sine, eliminarea unor complexe din copilarie si restu ? ? ?

 

P.S. Ai dreptate partial VAXXi ... ar renunta dar cred ca proportia ar fi mult mai mare

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

1. Nu se mai fac demult cu silicon, ci cu implanturi cu solutie salina. Adica 100% nedaunatoare. Si nu se sparg nici la 10000 metri altitudine (Mythbusters !).

 

2. Corect, dar durata este relativ mare (la nivel de deceniu).

 

3. Da.

 

4. Asta era valabil la implanturile pe baza de silicon. Cele cu solutie salina nu au cum sa dauneze, fiind o substanta ... simpla si naturala, prezenta deja in corp :)

 

5. 2 saptamani e o perioada lunga ?

Share this post


Link to post

Italienii spun, ca tot suntem pe forum auto, ca "nu conteaza caroseria, doar motorul", iar o vorba romaneasca zice ca "nu exista femeie urata, beutura nu-i destula", asa ca nu cred nici in procent si nici in suma. In media de la noi se baga astfel texte in lipsa altor subiecte, ca rezultat al cercetarilor americani sau din surse apropiate demne de incredere. Chiar daca procentul ar fi de 50%, asta se datoreaza lipsei de informatie si a imputinarii efectivelor de militari in termen.

Share this post


Link to post

Ce am scris mai sus e concluzial discutiei intre un medic ce practrica chirurgia plastica intr-un spital din OR si prietena mea care era cu nabadai in cap intr-o vreme. Despre solutie salina n-am auzit nimic. Refacerea implantului se facea dupa 3 ani ... iar in perioada de refacere trebuia sa porti ceva corset sau bandaj in jurul sanilor, si aveai niste dureri groaznice

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...