Jump to content
Sign in to follow this  
MikeTekRacing

Dacia Logan S2000

Recommended Posts

Articol original link

 

Pe scurt: un pilot francez, a testat noul model S2000 al celor de la Renault, care nu va fi Megane cum se credea ci Dacia Logan

 

dacia3kj0ck.jpg

dacialogans20000178ci5lb.jpg

11sz.jpg

14ni.jpg

Edited by MikeTekRacing

Share this post


Link to post

Da, asta chiar e superstire!!! Oricat am fi de anti-Logan, aici deja se schimba treaba, si daca Renault decide sa intre in campionatele internationale de raliuri cu Logan, asta va insemna un mare boost pentru Dacia!!!

 

Incerc o traducere "a'la Yoda":

 

"For a long time rumors circulated that Renault on the basis of the Megane a S2000 - vehicle develops. Now Simon Jean Joseph tested the Logan of company sister Dacia. The successful title defense in the European championship can forgetting Simon Jean Joseph after the loss with the Barum Rally as well as. But the preparations for the coming year run on full speed. In the alps the Renault originating from Martinique was sighted - work drivers during test travels in the new Logan S2000 von Konzern sister Dacia. Long time circulated rumors that Renault on the basis of the Megane a S2000 - vehicle develops. But now it looks like the fact that the French manufacturer plans the entrance in the Rallyesport on the basis of the Dacia Logan. The employment of the vehicle would be possible in the national championships, as well as in the Rallye EM. Whether a commitment is desired with the Dacia in the world championship, is at present not yet well-known."

Share this post


Link to post

Da nu arata rau si daca departamentul sport de la renault se implica atunci se schimba treaba. Daca ar fi si un pilot roman sa stiti ca imi creste inima !!! :thumbl:

Share this post


Link to post

Vor s-o rastoarne si pe acolo sau sa ia foc in parc inchis ?

Share this post


Link to post

Stai linistit ca sa vezi ce frumos au ars Xsara WRC si Focus WRC!!! Nu cred ca o sa fie chiar asa, masina va fi clar modificata.

Share this post


Link to post

S-o ia draq ca tot urata e > :) .

Share this post


Link to post

Si din alte surse:

 

" La vettura Dacia, Casa automobilistica di proprietà del gruppo Renault, è stata testata recentemente da Simon Jean-Joseph, impegnato, tra le altre cose, nel Campionato Europeo di Rally.

Poco da dire, ma molto da vedere. Due furtivi scatti che immortalano finalmente la vettura che sancirà il ritorno del colosso francese Renault (il Costruttore più importante d’Europa) nel secondo campionato iridato dopo la Formula Uno, in cui sta dimostrando cose egregie.

Passando alla descrizione della vettura, la linea è leggermente più aggraziata rispetto alla versione stradale, poco fotogenica per dire la verità. la livrea ricorda un'altra Super 2000, ma del WTCC, la Chevrolet Lacetti. Possiamo inoltre notare una generosa presa d'aria nel paraurti anteriore (all'altezza del radiatore) e nel cofano, somigliante alla Subaru Impreza. Gli specchietti retrovisori sono collocati più o meno nella stessa posizione della Ford Focus WRC, mentre nella cappotta notiamo la presa d'aria per l'abitacolo, palesemente somigliante alla Mitsubishi Lancer di Gruppo N." - racingworld.it

Share this post


Link to post

Urata...sau nu vreau si eu o d-asta. =P~

Share this post


Link to post

O masina de raliu nu are foarte multe in comun versiunea de strada. Impart doar un aspect asemanator, pentru ca versiunea de raliu e cu totul alta masina. Astept rezultate si le urez succes. :) >-

Share this post


Link to post

I like it!!! :)

 

 

Intrebare: Cx-ul si suprafata frontala nu conteaza cand alegi o masina pentru asa ceva?

Share this post


Link to post

Se pare ca nu atata vreme cat Suzuki Ignis face legea la clasa 1600cm3!!!

 

Pozele atasate:

post-65-1124954813_thumb.jpg

post-65-1124954822_thumb.jpg

post-65-1124954829_thumb.jpg

post-65-1124954838_thumb.jpg

post-65-1124954848_thumb.jpg

post-65-1124954860_thumb.jpg

post-65-1124954881_thumb.jpg

post-65-1124954889_thumb.jpg

post-65-1124954895_thumb.jpg

post-65-1124954902_thumb.jpg

post-65-1124954912_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Intrebare: Cx-ul si suprafata frontala nu conteaza cand alegi o masina pentru asa ceva?

Nope, nu coteaza. Conteaza ce vrea sa promoveze departamentul de marketing ;) .

Share this post


Link to post

Eu mi-am schimbat parerea despre Logan (1.4) in bine dupa concediul de anul asta.

Consumul la drum lung de 6-7% este ok, tinand seama ca a parcurs mult drum in munte. Per ansamblu este o masina ok pentru ce a fost creata.

 

Despre capacitatile "wrc" nu pot sa ma exprim...depind de "pilot" si dotari specifice...

@Satori:Intrebare: Cx-ul si suprafata frontala nu conteaza cand alegi o masina pentru asa ceva?

 

Nu cred ca in wrc conteaza asa mult, oricum au compensat scotand "urechile" ce la serie sunt pe post de oglinzi...asta in prin prisma Cx... ; cat despre suprafata frontala este ok daca se iveste vreun cascat pe traseu =))

 

@tolin_afc:Vor s-o rastoarne si pe acolo sau sa ia foc in parc inchis?

 

Daca are "gti", "shpoilere", "eleron cu efect flaps",scrumiera curata si fara bricheta!!! nu arde...cel mult fumega mai mult...partea cu rasturnatul este exclusa din discutie cat timp are presiunea ok...

 

Renuntand la rautati cred ca ar fi ok daca:

1. pun un motor adevarat

2. tractiune si pe spate (dar deja are o tona varianta fara cele de mai sus)

3. sisteme de protectie noi (pasive si active)(un bull bar?ceva? =)) )

4. ...

5. ...mai completati si voi...

 

 

Personal am doua intrebari:

1. Montantul stanga nu ar trebui decupat? Credeam ca un pilot de raliuri isi doreste si o vizibilitate buna ...

2. Nenea ala din poza "face presiunea"?post-1382-1124956681_thumb.jpg =))

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Citez de pe 4tuning

" Asta e prima masina romaneasca dupa care ne curg balele " :lavolan:

Share this post


Link to post

A existat vreodata o masina Romaneasca? Poate Lastunu'.

Share this post


Link to post

va rog.. si aro 10..cel putin la caroserie...

dar daca ar fi fost bune si fiabile, aceste 2 masini romanesti ar fi avut un impact urias asupra pietei... ca si concept au fost ok pt acei ani, ca si realizare, curat romanesti...

ca si productie pt diverse raliuri, au fost aro 10 super rally(de uzina), aro 24 de uzina( ce a si castigat ceva international, dacia destule(tot de uzina) parca si oltcit...

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Dacia Nova. Super masina, sincer, mai ales GT. Le-am vazut pe viu la raliu si au dat clasa multor japoneze!

Share this post


Link to post

@Toata lumea Mai oamenilor ori masina asta se vinde cu alte prezoane in afara(mai multe!!!) ori eu nu stiu cate prezoane are o roata la masina mea!!! :shock: Ia priviti la jante:au 5 prezoane la fel ca si cele de pe loganul facut de Elia!! wtf???

Share this post


Link to post

Pai aia din poze e cu service pack 2, aia de se vinde la noi e light edition (unele chiar demo) :D

Share this post


Link to post

@Maniaku: tu crezi ca, de ex., Impreza WRX STi de strada e la fel cu Impreza WRX STi de Grupa N? Nu zuc de WRC, zic de Grupa N... Mama cate diferente sunt!!! Ideea e sa fie la baza o masina de strada dintr-o anumita categorie stabilita de FIA.

Share this post


Link to post

da nenea VIPER da' si aia de au tunato' aia de la elia tot 5 avea :-?

Share this post


Link to post

In cel mai rau caz ii pui adaptoare de la 4 la 5. Exista si adaptoare de la 3-4-5 la prezon pe centru. Cum vrei tu. Dar aia sigur are multe schimbari mecanice fata de Loganul de serie. La mine de ex: standard vine cu 4 prezoane, dar cu sasiul sport vine cu 5...

Share this post


Link to post

Uitati-va la ultima dintre pozele puse de Viper (masina vazuta din spate sub cortul ala). Aici se vede ca are inclusiv suspensie independenta, asa ca nu e mare lucru sa schimbe si restul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...