Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Izolare Fonica Tico

Recommended Posts

zli...

stii foarte bine ce trebuie sa cumperi :D

aluband pt podea si stinger expert roadkill pt restul masinii

Share this post


Link to post

1.cat costa aluband pentru toata podeaua de tico?

2.cat costa manopera de aplicare a aluband-ului pe podea si in ce consta aceasta aplicare?

Share this post


Link to post

nanopera de aplicare consta in aplicarea foliei insonorizante pe podeaua masinii si dupa aia in rularea unui roller de lemn cu forta pe suprafata pe care s-a aplicat aluband.

inca odata va spun ca alubandul este bun numai pt podea. Pt usi va recomand sa folositi stinger expert roadkill, folii caliber sau dynamat(de preferat varianta extreme).

Share this post


Link to post

pt toata podeau ade tico iti ajung max 150 roni... recomand 2 role de 20 cm latime, care au 10 m lungime... eu la lighean am folosit 2 role de 20 cm si una de 10 cm si am acoperit podeaua , plafonul si o usa...

 

pt tico recomand sa faci cu aluband si plafonul, nu e neaparat nevoie sa dai banul pe alte materiale pt plafon... pt usi, vezi pesteimputit

Share this post


Link to post

Pentru ZLI : eu am vazut ce s-a intamplat si la mine in pasla groasa , care a inghetat si nu a iesit apa din ea desi nu a fsot deasupra decat mocheta stock a masinii . Apoi am vazut ce s-a intamplat la altii care au pus musama , folie plastic peste antifon , folie PFE sau PEE si nu mi-a placut . Teoretic poate ca ai dreptate , dar eu m-am ingrozit de ce am vazut si am ajuns la concluzia ca , decat sa-i fac rau mai bine ascult zgomotele din masina . Pana la urma exista efectul de "comfort' pentru ca nu se mai aud zgomotele , dar nu uita ca tot ce se pune sunt kg in plus , iar consumul va fi afectat tot restul vietii masinii . Nu spun ca ce am facu e sfant , dar eu am considerat ca e un compromis . Eu nu consider operatia de isonotizare nici pe jumatate incheiata , pentru ca si eu vreau sa scot toate scaunele sa dau peste tot cu antifon si sa bag Aluband si apoi va urma exteriorul cu antifon ... Deocamdata pot spune ca am terminat cu isonorizarea portbagajului , de care sunt multumit cum a iesit .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...