Jump to content
Sign in to follow this  
dinoc

Viteza De Croaziera Pe Nubira Ii

Recommended Posts

Salutari,

 

Stie careva daca se poate monta (la noi in tara) optiunea de viteza de croaziera pe Nubira II ? Vad ca manualul masinii are o descriere despre optiunea asta, deci teoretic s-ar putea ...

Are careva asa ceva pe Nubira ?

Share this post


Link to post

Am observat ca exista asa ceva in manual dar nu am vazut nici o Nubira in Ro care sa aiba asa ceva. Ar trebui un actuator pentru cablul de acceleratie (MTIA de la Nubira euro 3 nu actioneaza destul, el actionand numai pana in 15 sau 25 grade clapeta ) si modulul care vine la maneta de stergatoare . De asemeni ar trebui un mecanism care sa traduca modulului in ce treapta de viteza se gaseste masina si daca este apasat sau nu ambreiajul. O sa arunc un ochi in manualul de service sa vad exact ce module ar cuprinde :-? cruise-control-ul.

 

PS: Si mai interesant ar fi un modul climatronic :D .

Share this post


Link to post

Uite ce mi-au raspuns cei de la Daewoo:

 

"Stimate Domn,

 

Ca principiu atat timp cat o optiune a fost proiectata a fi

instalata pe un model de autoturism, se poate ulterior monta daca

modelul respectiv a fost achizitionat fara aceea optiune.

Privitor la modelul Nubira II, desi sunt descrise in Manualul de

Utilizare, optiunile "sistem de comanda a viteza de croaziera" si

"sistemul de aer conditionat cu control automat al temperaturii" nu sunt

disponibile pentru Romania. In consecinta nici nu sunt aprovizionate ca

piese schimb, si deci disponibile, componentele necesare instalarii

acestora.

De altfel nefiind in posesia documentatiei tehnice necesare,

nici nu va putem indica care componente existente pe masina

dumneavoastra trebuie inlocuite si care suplimentar montate.

Singura optiune este de a gasi un atelier service, recomandabil

dealer Daewoo sau cu experienta in modelele Daewoo, care sa identifice

componentele necesare si un importator care sa le furnizeze.

Estimativ, costurile ar fi destul de mari, intrucat cele doua

sisteme implica comanda electronica si, susceptiv, e posibil a fi

necesara inlocuirea ECM-ului."

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Pt Florinut, un kit costa in jur de vreo 200 $, instalarea lui , ramane de vazut (am sa intreb) - daca-i cu totul pana in jur de 300 maxim 400 - io zic ca merita :)

Share this post


Link to post

Eu am montat regulator de viteza pe xsara la doi ani dupa achizitie, deoarece am luat-o la oferta si configuratia mi-a fost impusa.

Din fericire nu a trebuit decat sa adaug maneta de comanda, sa o activez cu lexia si sa execut o improvizatie in firele de comanda la ecu (ca sa pacalesc semnalul trimis de la pedala de frana, care-mi dezactiva tot timpul regulatorul);

Daca vreti sa faceti acelasi lucru pe nubira, verificati daca modulul vostru de comenzi de la volan (la citroen se cheama COM) este prevazut cu mufa pentru atasarea manetei/butoanelor de cruise control; daca exista asa ceva aveti 90% sanse sa mearga combinatia.

Alt mod de a verifica, cand faceti diagnoza la nubira verificati daca are vreo optiune la computerul de bord sau la cel de injectie legata de cruise control (pilot automa, reglare viteza, cum i-o spune);daca exista aceasta optiune (chit ca e dezactivata) iar sunt sanse sa va montati dispozitivul dorit;

Daca nu aveti nici mufa nici soft de cruise control mai bine va lasati pagubasi, ca ar insemna: 1. inlocuirea modul comanda, 2. inlocuire computer de bord 3. inlocuire ECU... si la banii astia luati alta masina

:thumbl: bafta

 

Multumim pentru ajutor, dar te rugam foloseste majuscula la inceputb de fraza/propozitie.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...