Jump to content
Sign in to follow this  
ticodriver

Chemare Germania

Recommended Posts

Am si eu o nelamurire. Vreau in octombrie sa plec in Germania, unde am o matusa. Imi foloseste la ceva chemarea, ca am inteles ca nu ar mai fi nevoie sa cari mii de euro dupa tine daca ai chemare.

Care e procedura? Unde se depune chemarea si de catre cine si in ce limba, legalizat, nelegalizat etc.

Multam anticipat.

Share this post


Link to post

Chemarea se face de catre persoana care te invita (matusa ta) mergand la Primaria de acolo si sunt niste formulare tip. Dupa aceea, ti-o trimite tie, original.

Share this post


Link to post

Merci mult ALX de informatii. Dar daca am chemare nu mai trebuie sa am nu stiu cate mii de euro la mine (suntem 4 persoane apropo)? Si chemarea asta o prezint la intrarea in Germania sau cum?

Share this post


Link to post

Chemarea o prezinti la iesirea din Ro si, posibil, la unguri. Chemarea este defapt un angajament al matusii tale cum ca pe toata perioada in care tu stai in DE ea se ocupa de mancare, cazare, transport etc pentru tine. Aceasta chemare nu te scuteste de asigurare medicala, insa.

 

Eu zic totusi sa aveti ceva bani cash la voi, asa, just in case. La granita sa fiti cat mai relaxati, sa radeti usor dar sa NU faceti misto de vamesi sau sa aruncati tigari pe jos in vama. Te-ai ars daca te vede vreunul...

Share this post


Link to post

OK. Merci de informatii inca o data. Ma duc cu prietena si cu parintii mei - nu suntem chiar asa de melteni cat sa facem misto de aia si sa facem anarhie pe acolo, mai ales ca eu si consoarta avem pasapoarte de servici. Si oricum mergem cu avionu' asa ca pauza vama maghiara.

Share this post


Link to post

Ioi, pai atunci sa NU faci cum as fi vrut sa fac eu. Pe aeroport in Muenchen ofitereasa de vama m-a intrebat de bani (cei 500de e obligatorii) pe care i-am aratat. Ma manca limba sa o intreb: U want some? Ulterior am aflat ca aveam mari sanse sa vad tarcat fr' noapte si sa fac rost de un air ride free pana in .ro.

Share this post


Link to post

Da, acolo riscai puscaria, la noi riscai chiar sa iti ceara din ei. Ai scapat ieftin pana la urma.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...