Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Spray Anti-caini

Recommended Posts

Eu am incercat, chestia cu otetul si mi-a tinut vreo 3 saptamani (de fapt dupa aia, am uitat de aspectul asta).

Nu stiu cum ati facut voi, dar eu, zgarcit fiind am facut o solutie de putin otet in mai multa apa pe care am dat-o cu un burete.

Nu cred ca trebuie sa fie un miros prea intens. Probabil ca asta ii atrage, mai mult decat ii indeparteaza.

E drept ca am incercat pe Nova. Oare daca-i Daewoo/Chevrolet... Hmmm. Nu prea cred.

Share this post


Link to post

la pet shop se gaseste un spray repelent pentru caini

Share this post


Link to post

Incercati cu piper macinat f.fin si imprastiat pe linga roti,apoi stati la geam,observati si va distrati... :D

Share this post


Link to post

Am incercat cu piper. Problema este ca ei isi fac treaba dimineata. Si daca dau cu piper seara pana dimineata se duce efectul. Asa ca am renuntat...putrezeste cauciucul.. :-W

Share this post


Link to post

Am gasit azi din intamplare asta - ultrasunete.ro

 

Pentru a nu fi deranjati de vizitatori indezirabili(oameni sau animale) pe propietatea voastra acest aparat va poate salva. Aparatul este echipat cu un radar care detecteaza pe 360° orice intrus pe o raza de 2-3 metri. Aparatul produce in momentul detectiei ultrasunete care vor tine la distanta ciini si pisicile . Totodata nivelul sonor de 120dB descurajeaza intrusii oameni . Alarma este usor de utilizat,nu necesita intretinere, este etansa si rezista intemperiilor.

Date tehnice

 

Raza de detectare: maxim 4-5m

Suprafata de actiune : 60-70mp

Dimensiuni: 118x210x109mm

Greutate : 920gr.

Nivel sonor max.: 120dB

Frecventa audibila pentru om 3KHz-17KHz

Frecventa audibila pentru animale 20KHz-40KHz

Alimentare: 6Vcc. Se recomanda 4 baterii alcaline tip 1.5Vcc R20P sau 4 baterii reincarcabile 1.2VccR20 sau un adaptor Ac: 800mA/de ce 6

Pret informativ: 397 lei fara TVA.

 

 

Cam scump totusi!

Edited by cpop

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare, semi-ontopic, semi-off: ma gindeam sa imi achizitionez un aparat cu electrosocuri, sau baston cu electrosocuri, pentru a-l folosi impotriva anumitor "animale", desi sper sa nu fie nevoie. Prin preumblarile domniilor voastre ati vazut asa ceva? Si daca da, cam pe la ce scoruri se invart?

Share this post


Link to post

Mda, pe astia i-am gasit si eu, dar nu dau nici un pret...doar daca vrei sa faci comanda iti spun pretul :( ... eram curios cam pe la cat se invirte o scula din-asta...mersic mult dreaQ

Share this post


Link to post

Exista o firma care aduce din Belgia sprayuri repulsive pentru caini. Nu stiu care este eficienta lor dar sunt "dedicate" acestui scop. Firma se numeste Aerom Products srl si are nr de tel 2110308.

Am raspuns asa tarziu ca am cautat un spray cu zapada decorativa (al acestei firme) sa pot sa-ti spun nr. de telefon.

Share this post


Link to post

Bai m-am cuvânt_urât pe mine de ras ... am citit tot topiku cap coada :dizzy:

Nimeni nu a incercat cu un aruncator de flacari... :dizzy:

Sa va mai spun o smecherie (nici un proprietar de caini de aici nu v-a spus-o).

Lupta ptr. teritoriu a cainilor se manifesta prin pisatul anumitor zone pe care ei le inteleg strategice... daca roata ta a intrat in campul de lupta e nasol fiindca toti cainii din cartier se vor pisa la concurenta pe acea roata...pe principiul "urma scapa turma"!!!

Potzi totusi incerca sa-ti schimbi locul de parcare... poate iesi din zona de conflict :) )

 

Black hawk down!

Share this post


Link to post

probabil ca te referi la mine ;)

 

din pacate acolo e un mic spatiu verde si toti proprietarii isi duc cainii sa se pise acolo. si mai din pacate, nu prea am alternative, decat un garaj. care nu am :)

Share this post


Link to post

Revigorare topic: dupa ce m-am saturat sa pun mana pe husa pishata fleasca de jur imprejur zi de zi (si va asigur ca sunt cainii cu stapan, clasicul stapan iresponsabil care-si DUCE animalul la masini, sa faca ACOLO), am mutat masina.

Dupa 2 zile mi-au mancat husa. :-W Suspectez pe o nenorocita pe care-am suprins-o abia tzinand in frau un animal cat ea de mare care se pisa zilnic si in lift, apoi coboara si restul il varsa pe unde-l duce nesimtzita cu pricina. Zic asta bazandu-ma pe distanta mare dintre impunsaturile caninilor de pe restul de husa.

O sa ma duc sa ma pish pe usa ei. E tot ce mai pot face.

 

Intre timp... dadusem si cu clor, pusesem un afis cu asigurarea ca ma pish si eu pe fatza lor de fiecare data cand ei se pisa pe masina noua de 14000e... degeaba.

Share this post


Link to post

Da`i cu otet in jurul masini si mai mult ca sigur no sa se mai apropie nici un caine de masina

Share this post


Link to post

Acum vreo 2 zile era unu la mine in parcare imprastia plicuri intregi cu piper macinat. Chiar ma intrebam: asta e nebun pune gazon fara sa sape? :rolleyes: Dupa care l-am intrebat. M-ar mira sa aibe efect. Oricum totul pana la prima ploaie.

Share this post


Link to post

Dar otrava ceva nu se gaseste? Aia de sobolani e buna si pentru caini (si stapanii lor) ?

Share this post


Link to post

Pentru stapani sigur nu, ca nu am vazut stapan sa linga de pe jos, cu cainele in lesa :mrgreen: ...pentru caini, in schimb, cred ca e eficienta

Share this post


Link to post

Serios vorbind. Cred ca se poate face ceva. Un aparat de aici sa zicem legat la alarma ceva de genul senzor de perimetru sau un senzor de soc f sensibil. Sa emita aparatu cu ultrasunete cand intra cineva in perimetrul masinii. Adica sa fie deranjati cainii ca inteleg ca frecventele acelea nu deranjeaza omul. A... ce ziceti?

Share this post


Link to post

Te doare mintea de cate aberatii sunt scrise aici.

Va pot intreba cum reactionati cand e o baliga pe strada..poate(sper) sa o ocoliti in viteza sa nu va murdariti pretioasele masini.

Cu gainaturile ce faceti?Va cumparati pusca si iesiti pe balcon?

A... mi-am adus aminte.Va dau un sfat: nu mergeti noaptea cu masina sau cu viteza mare in afara localitatilor.Am auzit eu ca exista insecte(cica asa le zice) care se strivesc de masina.Lasa mizerie mare,nasol rau.Iese greu si costa la spalatorie.Daca ati dat toti banii pe masina,nu mai aveti si de spalatorie.Poate cand ploua luati un burete si putin pur si va duceti in spatele blocului.

 

Nu sunteti obisnuiti ca traim in rOMANIA?Tara in care nu ai nimic dar platesti pentru orice? :rambo:

 

Te rugam insistent foloseste alt ton si alt limbaj!

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Cam dur raspunsul!

Share this post


Link to post

@wcs - baietii au glumis (sper) cu otravitul. Sincer si eu am mai dat cate un sut in xxx la cate un caine chiar de fata cu stapanul care, tinandu-l de sfoara, il lasa frumos sa-si faca nevoile pe roata masinii mele. Nu conteaza despre ce masini vorbim. Macar cei care au caini sa nu-i lase sa-si faca nevoile pe roata mea ma doare undeva ca nu au loc de kkt cainii intelegi? Daca nu gasesc un wc public inseamna ca pot face pe presul de la usa ta? Inca odata exista mijloace mai "crestine" de a indeparta un caine de masina.

Bafta!

 

PS: eu am dat solutia cu aparatul cu ultrasunete montat la alarma...sau si asta e prea "grea"... :rolleyes:

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Da, ok...sunt deacord cu faptul ca nu e frumos sa isi tina cainele de lesa si sa il lase sa faca pe roata.Si te cred ca nu te intereseaza ca nu are unde sa-si faca cainele kkt-ul,dar daca ignoram o problema sa sti ca ea nu dispare.facand o paralela, soarecii care ne mananca cablurile sunt ai nimanui,daca otravim cativa nu o sa dispara toamna urmatoare.Orice problema are o cauza si rezolvarea nu e la noi e la mai marii nostri.

Share this post


Link to post
Sau mai bine... baga-ti-va mintile in capetele alea patrate sau mai bine mutati-va in creierul muntilor cu ciobanii si masinile voastre pretioase.

 

Data viitoare te rog frumos sa fii si tu un pic mai retinut in declaratii. Multumim.

Share this post


Link to post

Imi cer scuze pentru declaratiile mai dure si fata de cei vizati.Sper ca totusi s-a inteles ce vroiam sa zic.

Share this post


Link to post

Cineva avea o problema: vina cui e ca se da spaga peste tot, ca e o tzara de kkt etc. Nesimtzirea OAMENILOR nu poate fi controlata prin legi. Legea tzine loc de baston electric pe spatele vitei. Asta atata timp cat "omul" nu e OM. Daca esti om, tzi-e rusine sa-tzi batzi joc de alt semen al tau.

 

Cine n-are decat bucurie de a i se folosi masina pe post de latrina, n-are decat sa se enerveze de problema discutata in acest topic. Ca doar de-aia si muncim, eventual hai sa-i rugam sa-si aduca cainii sa se pishe si pe noi, ca nu ne deranjeaza, oricum hainele se spala, nu?!

 

Eu ma uit de ani de zile cu scarba cum trec japitze cu caini si se uita cu drag cum se pisha aia cat un bou pe botul masinilor unor oameni. Cata scarba si dispretz pentru ceilaltzi! Dar asemenea indivizi sunt convinsi de o mare minciuna: ca lor n-o sa le vina randul niciodata, ca in afara de ei si cainii lor nu mai e alta prioritate pe lumea asta.

 

Nu s-a dezbatut aici problema pasarelelor si nici a soriceilor, doar cea cauzata de cainii cu stapani nesimtzitzi.

 

Te rugam fara tz, sh, kk si limbaj trivial

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...