Jump to content
Sign in to follow this  
angela_b

Ce Parere Aveti Despre Noul Cod Al Muncii?

Recommended Posts

Ce parere aveti despre noul cod al muncii? Perioada determinata de 24 luni, prelungirea programului pentru fumatori si despre orele suplimentare?

Eu trec acum prin asta, dupa 7 ani intr-o companie destul de buna am avansat pe un alt post, dar pe perioada determinata de 2 ani. Personal mi se pare o lasitate din partea patronatelor, isi bat joc de angajati, au mana libera sa faca ce vor...nu-ti mai poti lua credit...dupa ce ca nu prea mai aveam curajul sa ne gandim la un credit pe 20 de ani pentru un aparatament, "conserva" il numesc eu, acum nu mai avem nici un motiv sa mai speram. Personal inca nu ma deranjeaza, am deja rata la masina si pe urmatorii 4 ani poate ca as mai fi vrut un imprumut pentru nevoi personale, dar mi se pare jignitor din partea celor care au modificat acest cod...mi se pare ca doar la noi in Ro se putea asa ceva.

 

Ministrul Muncii, Gheorghe Barbu, spune ca articolul 12 ar putea sa nu mai fie revizuit daca ministerul va constata ca modificarea ar ingreuna accesul populatiei la creditele pentru case.

 

Gheorghe Barbu recunoaste ca nu s-a gandit la aceasta consecinta a punerii la egalitate a contractelor determinate cu cele nedeterminate, dar promite ca va discuta problema cu sindicatele si patronatele: "Sincer, nu cunosc acest lucru. O sa verificam. Este, intr-adevar, posibil ca aceasta chestiune sa ingreuneze obtinerea de credite, dar repet ca scopul nostru in modificarea articolului 12 nu a fost altul decat sa flexibilizam piata muncii."

 

Ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Vezi ca aici e discutabila treaba. Daca angajatorul primeste un contract sa faca o casa, o ceva, care stie ca dureaza 1 an de zile, si are nevoie suplimentara de oameni, ce face? In ziua de azi are 2 optiuni: ori ia oameni si dupa ce se termina contractul vede el, spera sa mai gaseasca ceva pentru ei, deoarece in Romania este EXTREM de greu sa concediezi pe cineva in mod legal, sau nu mai se baga la contract si s-au dus taxele pe care le-ar fi datorat statului, salarii, profit, etc. Adica in activitatile strict sezoniere in ziua de azi nu prea te poti descurcat legal ca angajator.

Eu ma uit la filiala din US a firmei noastre. Discut cu un consultant de acolo, si cand vin lunea urmatoare la servici, mi se zice ca stii, ca nu mai ai treaba cu el, ca l-am concediat ca nu se descurca. Acolo, il concediezi pe motiv ca nu se potriveste cu ce vrei tu.

Problema nu mi se pare la contractul de munca ci la banci. Adica ele ar trebui sa-si modifice politica si sa accepte si contractul de munca pe perioada determinata.

Share this post


Link to post

Mai bine modificau articolul pentru concedieri...il faceau mai flexbil, decat sa faca contracte pe perioada determinata. Nu mi se pare deloc stimulativ pentru tinerii care au nevoie sa-si faca un viitor, sa-si faca familie, sa-si cumpere o casa.

Bancile au declarat ca nu au de gand sa schimbe conditiile de creditare.

Share this post


Link to post

Eu in calitate de angajator ma bucur de schimbarile care se anunta... pana acum daca nu-mi placea de fata unui muncitor, trebuia sa-l suport sau sa-l bat la cap cu diverse chestii pana se satura si pleca singur...

 

Mie mi-se pare normal, daca eu l-am angajat, tot eu pot sa-l si concediez, doar ca asa ca vrea pixu meu... daca patronului nu-i convine de colectivu muncitoresc (ca nu lucreaza, ca nu fac lucru de calitate, etc...) dar nu-i poate concedia, nu mai are tragere de inima sa tina firma pe linia de plutire, si atunci au toti de pierdut.

 

Bancile au declarat ca nu au de gand sa schimbe conditiile de creditare.

 

Stai linistit, banca trebuie sa-si vanda banii, daca dupa 6 luni de la intrarea in vigoare a noii legi, nimeni nu-si mai ia credite ce crezi ca face banca, doara nu traieste din depozitele pe care le fac pensionarii... care oricum mai nou se impoziteaza, deci isi tin mai bine banii la cutie.

Banca danseaza dupa dicteaza clientii, parca acum 5-6 puteai sa iei credit in 2 zile.

Share this post


Link to post

chestia cu "eu l-am angajat, eu il concediez" e discutabila. omul trebuie concediat cu un motiv, nu ca "asa vrea pixul tau".

 

asa si cu un copil, poti sa zici "eu l-am facut, eu il omor". nu? ca "asa vrea p..a mea."

 

 

cu creditele... e o piata. care se bazeaza pe cerere si oferta. cata vreme exista cerere, bancile nu o sa imbunatateasca oferta. li se rupe-n paispe la banci de cei cu contracte temporare, cata vreme exista suficienti angajati "nedeterminat" care sa cumpere bani de la ei.

Share this post


Link to post
chestia cu "eu l-am angajat, eu il concediez" e discutabila. omul trebuie concediat cu un motiv, nu ca "asa vrea pixul tau".

 

asa si cu un copil, poti sa zici "eu l-am facut, eu il omor". nu?  ca "asa vrea p..a mea."

 

Ticolino, te rog nu compara capra cu varza... daca omu-i harnic si isi vede de treaba lui il pastrezi, daca nu corespunde cu cerintele postului l-ai zburat, pentru ca branza-i pe bani... si nu toti lucreaza la stat, unde salariile se dau chiar daca faci 1 tractor in loc de norma de 5 tractoare pe zi.

 

Stiai ca un muncitor necalificat poti sa-l tii in"probe" doar 5 zile, dupa care trebuie sa-l angajezi. Ce parere poti sa-ti formezi tu despre un om in 40 de ore ?

 

Orice proaspat angajat e painea lu D-zeu in prima saptamana, abia dupa primu salar isi arata adevarata fata... oricum nu are rost sa continuam discutia, pentru ca deviem de la subiect :o fftopic:

 

Prin legea actuala se cam stimuleaza munca la negru, in primele 2-3 luni de la sosirea omului in firma... nimeni nu se risca sa semneze un contract si sa se pricopseasca cu un psihopat sau piroman...

 

Am avut un om destul de harnic, dar avea probleme psihice, avea probleme cu colegii, ii ameninta si-i injura(asta dupa vreo 8-9luni)... ce era sa fac? in ziua de azi la noi in tara un test psohologic cu patratele si serpentine nu scoate la iveala asa ceva. Eu vreau sa produc si castig bani, nu sa fac pe bunul samaritean si sa ma plimb cu toti prin spitale pentru a obtine un certificat medical pentru a-l putea concedia. Si in plus nu pot obliga omul sa mearga la doctor...

 

Eu-s de parere ca in Romania lumea trebuie lasata sa munceasca, atat patronii cat si muncitorii... pana la urma toti vor trage la salarii/profituri cat mai mari, astfel vor plati impozit mai mult, deci tara o va duce mai bine. Daca incurci patronul cu tot felul de legi solciale absurde... ii cam piere chefu de viata si lucru in tara asta.

 

P.s. Vorbesc de patronii care au ceva in cap si au inceput afacerea de la 0. NU de cei care au tras o tzeapa si au cumparat o fabrica si se apuca de restrucutrari fara sa aiba nici o tangenta cu industria respectiva. Ex Nea' Jiji.

Share this post


Link to post

@berti

Nu sunt de acord cu tine...depinde in ce domeniu esti angajator. Cand vrei sa-ti angajezi oameni trebuie sa faci selectie dupa mai multe criterii. In primul rand recomandari si aici nu ma refer la pile ci strict la recomandari, apoi interviul. Stiu, procedura de concediere nu este foarte usoara, daca nu respecti cu strictete pasii poti fi usor atacat in instanta, dar repet depinde de selectia pe care o faci. Si daca ii faci contarct pe 24 luni tot trebuie sa-l suporti 2 ani...

pe mine altceva m-a dezamagit, simplul fapt ca au tot promis prin campaniile electorale ca o sa ajute tinerii sa-si faca case, o sa construiasca locuinte...si cine iti va da credit sa-ti cumperi daca ai perioada determinata in contractul de munca. Cum dovedesti ca esti eligibil?

Edited by angela_b

Share this post


Link to post
@berti

Nu sunt de acord cu tine...depinde in ce domeniu esti angajator. Cand vrei sa-ti angajezi oameni trebuie sa faci selectie dupa mai multe criterii. In primul rand recomandari si aici nu ma refer la pile ci strict la recomandari, apoi interviul.

 

Angela, pe la noi prin zona nu prea ai cum sa faci selectie, fiindca toti oamenii care au un scop in viata si stiu ce-i aia munca, sunt plecati in Italia, Spania, etc... acasa au mai ramas doar cei puturosi care vor sa castige 5-6 milioane cu nici 8 clase terminate si fara prea mult efort fizic.

 

Cand il pui la carat diverse (ex. cherestea prin depozit) el zice ca de 3 mil mai bine sta acasa din ajutoru de somaj, daca vrei sa-l pui la o munca calificata, n-are habar, ca doar in cele 8 clase la fara frecventa nu s-o lipit nimic de el.

 

 

Cat despre credite... intr-adevar ai dreptate, tineretul din ziua de azi, aici ma refer la cei cu studii nu-i stimulat deloc... cum poti sa ai pretentia de la un tanar sa ramana in tara, daca n-are casa si masina... normal ca se duce in alta parte, unde dupa 2 ani isi poate face rata la o casa si sa-si cumpere o masina second cu banii jos.

 

Btw. Pe voi ce/cine va tine in tara asta "minunata" ?

Share this post


Link to post
Btw. Pe voi ce/cine va tine in tara asta "minunata" ?

Cred ca obisnuinta. Chiar ma gandeam eu mai demult: ca sa-ti iei o casa pe numele tau trebuie sa te inscrii in nushce program, eventual sa faci un credit la banca si sa mai si platesti timp de 10-15-20-25 de ani rate la casa aia, ba mai trebuie sa ai si un salariu destul de grosut ca sa-ti permiti asa rata. Nu mai vorbim de o masina, dar ala intra la consumabile si parca nu m-as baga sa platesc 7 ani la ea sau ca-n bancul cu ratele pe viata.

Ca sa aud ca unul se duce in Italia si castiga 2000 de euro lunar prin cine stie ce munca necalificata. Concluzia: ala munceste 2-3-4 ani acolo si cand se intoarce acasa isi tranteste ditamai vila, ditamai masina, iar noi facem facultati, facem masterate, dupa ce ne angajam trebuie in continuare sa invatam ca de, asta-i progresul si apoi sa ne gandim ca ar fi mai bine sa nu mai stam cu chirie si ca sa facem ratele alea pe 20 de ani.

Sa ne mai mire de ce pleaca atatia din tara? Bine, aici vorbesc de aia care pun ceva deoparte, nu de aia care isi iau Calibra si vin sa se dea mari o luna pe an in Ro si sa "sparga paharul" prin crasme ca ei sunt cei mai tari si sa se intoarca fara un ban inapoi.

Eu de bine de rau stiu ca o sa am casa mea dupa ce termin, dar sunt atatia altii care vor sta cu chirie dupa aceea si pana la urma nu cred ca ma voi multumi doar asa si voi incerca sa strang si eu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...