Jump to content
Sign in to follow this  
bogdanc

Betivii Pe Carosabil

Recommended Posts

Ma gandesc ca nu sunt singurul care a avut problema asta, si as vrea sa stiu care e parerea voastra in legatura cu subiectul.

Vineri pe la 18:30, mergeam spre Buzau, linistit si pe prima banda, in concordanta cu putina-mi experienta in ale condusului. Proasta decizie... la un moment dat, in Afumati, chiar inainte sa faca drumul dreapta 90grade spre Urziceni (alt punct de reper nu mi-a ramas in minte) ma trezesc ca apare unu beat-ranga in fata mea pe drum. Aveam cam 40, asa ca nu mi-a fost greu sa incetinesc, dar exact cand ajung in dreptul lui, hatz, i se nazare sa se dea vreo 20 de centimetri mai la stanga, desi in prealabil claxonasem, (precizez ca mergea cu spatele la mine si ca eu mai aveam putin si intram pe banda a doua) si il lovesc, sau msi bine zis se loveste cu cotul de oglinda mea. Pun frana, trag pe dreapta, ma dau jos si cand ma uit, deja trecuse juma de strada si statea intre sensuri, drept pt care nu m-am mai dus dupa el. N-a cazut, de asta sunt sigur, l-am vazut doar ca se freca in cot. Presupun ca a simtit totusi ceva, in ciuda sutelor de cocartz pe care le avea la bord. M-am uitat la masina si am plecat, ca nu prea stiam ce altceva sa fac. Sa il duc la spital, nu prea aveam de ce, si sunt sigur ca nu ar fi mers, sa ma duc sa ii dau una ca sa simta ca l-a lovit ceva, nu prea mi-a mai venit, ca eram fericit ca nu l-am luat sub roti. Stau si acum si ma intreb ce ar fi trebuit sa fac... :scarpin:

Share this post


Link to post

legqal trebuia sa-l duci la spital,dar daca erai baiat istet taceai din gura nu trebuia sa dai anunt la romania libera ca ai acrosat pe cineva si ai fugit de la locul accidentului.

Daca nu l-ai omorat lasa-l ca-si revine si se va trezi cu o vanataie.

Share this post


Link to post

Teoretic,

 

* sa-l tragi la marginea drumului si sa-i bagi o bucata zdravana peste ochi. Ceea ce l-ar fi calmat si dormea in sant in loc de strada.

 

* sa-l duci acasa

 

* sa suni la politia locala sa-l ia sa-l racoreazsca la sectie

 

Practic,

 

* prea mult nu cred ca-i lungeai viata. la cum trece strada probabil ca nu mai dureaza mult.

 

Cred ca in locul tau ori il lasam (trecuse) si-mi vedeam de drum, ori incercam sa-l pun jos pe marginea drumului. Probabil ca atipea instantaneu. Ma mai gandesc la varianta cu bucata peste ochi. Desi o merita.

 

@bobi: Da, mai e si faza cu fuga de la locul accidentului :P Am uitat de aia. Daca nu are masina urme ... ramane pe ochii martorului. Cam neclar (pun intended).

Edited by Ndi

Share this post


Link to post

@bobi: Da, mai e si faza cu fuga de la locul accidentului Am uitat de aia. Daca nu are masina urme ... ramane pe ochii martorului. Cam neclar (pun intended).

 

Esti haios,dar cel mai bine era sa taca si sa nu spuna la nimeni.Daca tot a plcat ce-l mai interesa parerea altora.

Partea cu pumnul in ochi era smechera ca-i dadea program de somn pana dimineata,dar nu era prea intelept.

Share this post


Link to post

Man, io am pus o intrebare. Stiam si eu ca legal era sa il iau, sa il duc etc etc. Ce crezi ca se poate intampla acuma? O sa vina cineva sa imi ceara socoteala? Pentru ce, din moment ce masina nu are NICI O URMA, iar ala era atat de beat incat sunt sigur ca pana a trecut strada a si uitat. Sa ii dau una in mecla nu prea e genul meu, asa ca asta cade ;) Eu am vrut doar sa aud pareri, dar inteleg ori ca sunt singurul care a patit asa ceva, ori ca lumea e mai secretasa in chestii din astea.

Share this post


Link to post

Daca nu te-a vazut nimeni stai linistit ca betivul nu vedea la 1/2 m in fata lui,dar daca te-a vazut cineva si-i deschide ochii betivului dimineata nu-i a buna.

Tu sti exact in ce imprejurari s-a intamplat totul.Eu ti-am zis nu se vorbesc astfel de lucruri pe forum deci nu cred ca ti-ar spune cineva vreo astfel de experinta.

Daca vrei sa fi impacat cu tine du-te la sectia din raza accidentului si da o declaratie,dar tot nasol e daca au trcut 24 h.

Share this post


Link to post

Da, poate te vede cineva carand tomate la capul omului. Sau poate e doar obosit nu beat sa cand ii dai prima bucata afli ce inseamna sa tii de plug 12 ore pe zi, sa vii acasa sa-ti bati copii, nevasta, sa repari gardu si sa tai lemne.

 

Avantajele ar fi ca nu te calca masina cateva ore :)

 

Edit: cross posted again!

 

48H, nu 24.

 

Si eu, sincer, imi vedeam de drum. Nu era un caz de panica, n-a patit nimeni nimic.

Edited by Ndi

Share this post


Link to post

eu zic sa te linistesti si sa nu te mai gandesti...constiinta te framanta, dar daca nu a cazut jos nu ai de ce sa-ti faci griji. probabil ca te-a injurat putin...

daca nu l-ai trantit la pamant uita intamplarea si fii mai prudent...

Edited by angela_b

Share this post


Link to post

La betivi/biciclisti/betivi biciclisti mai bine nu claxonezi, ca se sperie si fac boroboate. Cel mai bine il depasesti larg, daca nu vine nimeni de pe contrasens. Asta e .ro, tara in care ziua de munca se incepe cu 100-200 de "mitilic".

Share this post


Link to post

he he, iti faci griji pentru asta... stai linistit, bine ca nu i-ai facut ceva... pe viitor, cum zice si vaxxi depaseste-l mai larg. Si fa la fel si cu biciclisti, carutasi samd...

@NDi ar merge si una in freza, dar da prostu cu capul de asfalt si acolo ramane si esti bun de plata... asa ca mai bine ii zici de tot neamul si gata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...