Jump to content
Sign in to follow this  
covrigma

Se Aude Un Suierat

Recommended Posts

suieratul se aude atunci cand ma aflu intr-o treapta de viteza, accelerez pt a schimba cu urmatoarea si dupa ce schimb apas imediat acceleratia...se aude pt scurt timp si dispare...se mai aude si cand fac frana de motor...nu stiu daca e de la motor, ambreiaj sau asa tre sa faca...va rog daca v-ati dat seama sa ma ajutati

Share this post


Link to post

:o fftopic: una din intrebari ar putea fi Mai aude cineva suieratul...?

revenind on topic, probabil ca este rulmentul de presiune, urmareste si tu daca se aude cand apesi sau cand eliberezi ambreiajul, vezi daca se aude si fara sa schimbi treapta, adica pe loc, accelereaza un pic , calca si elibereaza ambreiajul, mai usor, mai tare. Daca rulmentul e uzat, suieratul ar trebui sa se auda intr-o anumita pozitie a pedalei de ambreiaj si la o anumita turatie.

Share this post


Link to post

da...se aude doar cand apas ambreiajul si la o turatie mai mare sau cand dau drumul la ambreiaj pe sfarsit..il duc zilele astea (azi sau maine) la prima revizie si voiam sa stiu daca e o problema sau asa suiera motorul..merci mult

Share this post


Link to post

am fost la revizie si mi-au reglat putin ambreiajul, nu mai face...cica se aude ca schimb treptele prea repede si nu are timp sa se decelereze si de aia se aude un suierat la motor(cica era de la motor)...ce-i drept acum schimb mai linistit si nu s-a mai auzit nimik

Share this post


Link to post

vezi sa nu fi mascat problema. eu schimb super repede si nu ma aptins a dau in maty fara mila. s-a intamplat sa imi intre si limitarea :( deci concluzia e ca nu il iert.

 

tu schimba cum iti place si daca se aude din nou du-te peste ei. nu tzi-ai luat masina ca sa te conduca ea pe tine ;)

Share this post


Link to post

merci de sfat...totusi ma intereseaza sa stiu daca exista vre0un suierat la motor in vre-una din situatiile: mers sportiv, schimbat la turatii mari, din treapta superioara in onferioara...wca nu-mi dau seama daca se aude pt ca e motorul turat sau de la ambreiaj sau de la cutie

Share this post


Link to post

Nu, nu trebuie sa auzi nici un fel de suierat in nici o situatie.

Share this post


Link to post

ok.merci...o sa mai stau vre-o sapt si pe urma daca face la fel...merg peste ei...acu vreau sa plec la mare si sper sa nu-mi pice pe acolo ceva(ce draq doar e masina noua...)

Share this post


Link to post

exact... eu imi aduc aminte am auzit un suierat in priemele cateva sute de km cand porenam aerul ... a disparut dupa 3-400 km. azi se fac 2 luni si masina are 2900 km ... am mer turat 2-a cu 70 am mers subturat am mers tare 155 am facut uz de frana de motor pe serpentine la munte si nu suiera. dec nu tre sa suiere :D

 

stai linisit. nu pica

Edited by steph

Share this post


Link to post

aha...merci...m-am mai linistit

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...