Jump to content
Sign in to follow this  
maximus

Gadgeturi Sau Ce Mai E Nou In Lumea It

Recommended Posts

logitech a scos modelul z-545- un sistem 5.1 wireless (in sensul ca numai 2 sateliti sunt wireless). Mi se pare cam inutila chestia, pentru ca oricum trebuie sa se alimenteze de undeva.. inca o chestie de marketing.. stirea se gaseste aici

Logitech-lanseaza-sistem-wireless-5-1-2.JPG

Share this post


Link to post

Exista 5.1 Jazz wireless complet. Si suna si bine, sunt si puternice.

Share this post


Link to post

intradevar se aude bine.. pacat ca nu am varianta dolby in care banuiesc ca se aude ceva mai bine decat in jazz-urile 9940 clasice [-O<

Share this post


Link to post

ashtia fac mijto, nu? :o ...dac nu, cat costa o scula din-asta si de ce nu s-a auzit de ei??? cu porcesor de 6ghz si memorii de tz terra?????

Share this post


Link to post

o lovitura pentru intel (piscatura de tantar sau muscatura de caine?) deoarece sun a mai lansat o linie de servere bazate pe procesoare opteron. Detalii aici

 

Later-edit:

 

si in plus ibm a scos o imprimanta (desi zic eu ca e cumva fortata exprimarea) laser ce imprima cu aproximativ 300 pagini pe minut. Detalii aici

Edited by maximus

Share this post


Link to post

bookscan a realizat un dispozitiv ce transforma cartile(de citit cartile asa cum sunt ele, nu neaparat documente) in continut digital, avand un ocr pt 177 de limbi. Detalii aici

 

 

Un-concurent-pentru-Google-Print-APT-Bookscan-1200-2.jpg

Share this post


Link to post

Suport pahar si bricheta pe 5,25 :)

suport.jpg

Share this post


Link to post

au aparut primele placi reale cu procesoare PPU (menite sa sustina engine-urile fizice din jocuri), eliberand astfel procesorul. Comercializarea ar putea incepe pana la sfarsitul lui 2005

 

 

 

 

Site-ul HardSpell a publicat primele imagini ale unei placi grafice Asus, bazata pe procesorul PPU (Physics Processing Unit) ce va include tehnologia PhysX.

 

Chipurile PhysX au fost introduse de catre Ageia si au sarcina de a prelua integral calculele din jocurile video, degrevand astfel procesorul. Daca GPU-urile sunt dedicate in special optimizarii imaginii, PPU-urile ar

 

urma sa execute operatiuni ca “rigid body dynamics, soft body dynamics, collision detection, fluid dynamics, hair and clothing simulation, finite element analysis”

 

Placa Asus prezentata in imaginile de la HardSpell integreaza 128 MB RAM GDDR, un procesor PPU in tehnologia 0.13 microni si este vorba de o versiune PCI. Placa nu este cu mult mai mare decat una obisnuita. Versiuni PCI Express sunt anuntate tot pentru anul acesta.

 

Placile PPU ar urma sa fie lansate pana la finalul anului 2005, Asus si BFG fiind principalii producatori care si-au exprimat suportul. Acestea ar urma sa fie insotite si de jocuri care sa includa suport pentru motorul grafic al Ageia.

 

Sony a semnat in iulie 2005 un contract in urma caruia va folosi PhysX SDK, in consola de generatie urmatoare, Play Station 3.

 

 

 

Primele-imagini-ale-unei-placi-Asus-cu-PhysX-3.jpg

 

 

 

Sursa: Softpedia

Share this post


Link to post

"GIGABYTE TECHNOLOGY, a leading manufacturer of motherboards, VGA cards and other computing hardware solutions, has launched GIGABYTE i-RAM, the world’s fastest storage device available to digital graphics designers and PC enthusiasts. Housing up to 4 DDR RAM modules, GIGABYTE i-RAM has no sluggish mechanical or moving parts and employs a custom GIGABYTE controller that allows the operating system to see it as a regular Serial ATA drive. GIGABYTE first publicly displayed i-RAM at Computex 2005 in Taipei earlier this year where it was hailed by many as one of the most innovative new technologies at the show. GIGABYTE designed i-RAM as a performance enhancing component for performance users who frequently use 3D rendering and video editing applications. These applications suffer from sluggish data access times associated with magnetic hard disk drives and, despite advances such as Virtual RAM disk technology, until now the PC industry has not found a viable solution that is free of critical side effects such as losing data when the system shuts down. Recognizing the potential behind solid state storage technology, GIGABYTE R&D engineers designed i-RAM with two stand-by power sources that cater for the needs of professional power users and thrill seeking enthusiast alike. Through GIGABYTE’s custom intelligent controller, i-RAM accesses data at close to 1.5Gb/s – the top speed of SATA. Compatible with conventional DDR memory modules, i-RAM is outfitted with four 184-pin DIMM slots that support up to 4GB of unbuffered memory. Power is provided through the PCI slot allowing for stand-bye power when the system is shut down. In case of a power outage or accidental disconnection from the wall power socket, a battery is provided on the i-RAM module that is charged on the fly when the system receives power again. As a solid state device, i-RAM offers incredible reliability while at the same time delivering extremely low random access time. i-RAM reached an unprecedented score of 50,000 in PCMARK 2004 - at least twice as fast as standard SATA hard disks in several tests. Without the mechanical elements of traditional hard disks, i-RAM’s stunning performance unequivocally proves the benefits of using DRAM in massive data access applications such as video/audio capture & editing, and 3D graphics design applications. i-RAM is undoubtedly the fastest storage device on the market!"

post-65-1127930787_thumb.jpg

Share this post


Link to post

o solutie pentru a proteja cd-urile de zgariere, prin aplicare unei folii pe cd

 

Zgarieturile mediilor optice reprezinta o mare problema; chiar daca sunt pastrate in carcase sau un huse, un astfel de incident poate insemna un dezastru, mai ales daca datele stocate sunt deosebit de importante.

 

Englezii de la D-Skin s-au gandit

 

ca cea mai buna metoda de le proteja este aplicarea unei folii care se fixeaza pe marginile discului, cu ajutorul unui adeziv special, Liplock Seal.

 

Aceste “skin-uri” se pot schimba foarte usor in cazul in care au fost deteriorate si sunt neutre din punct de vedere optic, ceea ce inseamna ca discul va putea fi citit de orice dispozitiv.

 

In plus, un disc protejat prin aceasta metoda nu mai trebuie pus in carcase sau huse, invelisul protector fiind destul de rezistent.

 

In acest fel, nu va mai fi nevoie sa faceti o copie de siguranta a celor mai utilizate discurilor. Cei de la Personal Computer World au testat aceasta metoda de protectie si au fost destul de incantati de foliile de la D-Skin.

 

Aceastea se vand in pachete de cate 5, 20, 50 sau 100 de bucati, preturile variind intre 6 si 50 de lire sterline.

 

 

 

Sursa: aici

Share this post


Link to post

Oohoooo, vazusem folii din astea facute de Unomat acum muuuulti ani, de abia se lansase Unirea corpul din dreapta...

Share this post


Link to post

eu nu am mai vazut, am banuit ca au dreptate cei ce au scris acea stire. Presa romaneasca.. :-? Si o chestie ce m-a facut sa rad.. biscuitul (plasticul peste care se pune un pahar ca sa nu pateze masa) care anunta barmanul cand paharul e gol :D

 

Detalii aici

Share this post


Link to post

Dom'le, multi umbla liberi... Si printre ei VictorInox cu binecunoscutele bricege SwissArmy... Numai ca asta are 512MB...

post-65-1132033482_thumb.jpg

post-65-1132033486_thumb.jpg

post-65-1132033492_thumb.jpg

post-65-1132033495_thumb.jpg

post-65-1132033499_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mai nasol cu spalatul, dupa ce tai friptura. :-?

Share this post


Link to post

buey, unde mai baga astia stickuri de memorie!

Virtual, poti baga unu' d-asta oriunde (numa' sa incapa)!

 

@NFS : eu cred ca-i water-proof!

Share this post


Link to post

Io mi l-am spalat pe al meu cu masina, odata cu vesta in care se gasea... si a supravietuit dupa unei spalaturi de 150 minute cu pre-spalare...l-am uscat cu un uscator de par si no problem. Un stick de 1GB no name :)

Cu procesoarele optice ce se mai aude? Ca se spune ca vor sparge barierele frecventei, atata timp cat fotonii nu au inertie...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...