Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

E pisicuta si n-am pacalit-o cu nimic. Ei ii place sa fie pozata inca de cand era mica.

Si sa mai adaug ceva: Diferenta de masurare a contrastului e mare fata de 18-55. Daca faceam poza la antena asta sunt sigur ca umbrele alea nu se vedeau asa de clar si nici cerul nu cred ca ar fi iesit albastru peste tot.

dsc1379pd0.th.jpg

 

Atat de mult imi place obiectivu asta incat cred ca o sa-l folosesc ca obiectiv standard chiar daca nu am wide. Atata doar ca e cam greu de carat :D

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

De unde ai luat obiectivul si cat a fost?

Share this post


Link to post

Aham... Am crezut ca ai gasit vreo sursa fenomenala, magica... mai ieftina. :)

Share this post


Link to post

Mai ieftini decat astia am gasit ori SH ori de dincolo daca iti aduce careva.

Share this post


Link to post

Eu deocamdata caut un macro. Dupa aceea ma mai gandesc la "tunuri".

Share this post


Link to post

Macro zici... Atentie ce iei pt macro ca de-obicei unele firme trag tzepe punand pe obiectiv un buton de macro care doar permite obiectivului sa focalizeze mai aproape dar numa macro de calitate nu e. Cum face de exemplu Vivitaru si Tamronu la 70-300.

 

Un obiectiv bun pentru macro ar fi asta la 13.5 mil http://www.f64.ro/det.php?id=416&pid=4513

 

Saaaaaaaaaaaaaaaaau poti apela la alta varianta. Daca iti mai aduci aminte Alinake in topicul cu pasiunea pentru fotografie a pus niste poze cu niste furnici care se vedeau ca la National Geographic. El a folosit atunci un inel inversor (care e 70 lei) dar dupa cum spunea nu avea nici un control asupra obiectivului... DAR sunt inele mai destepte care te lasa sa pui orice obiectiv pe ele (18-55 de exemplu) si nu pierzi controlul asupra lui si poti face macro 1:1 cum ar fi astea http://www.f64.ro/det.php?id=419&pid=3901 la 4.5 mil.

 

La obiective te-as sfatui sa casti ochii in sute de poze facute cu diferite obiective ca sa-ti dai seama cum sta treaba. Din decembrie de cand am inceput sa strang bani pentru obiectiv telefoto m-am uitat la samples de la Tamron 70-300, Nikon 70-300, Nikon 55-200 VR, Nikon 70-300VR si diferenta era mare la 70-300VR fata de celelalte... ca o fi din cauza ca are lentile LD sau ca are VR 2, nu stiu, dar era alta calitate la asta. So, inainte de a alege un obiectiv, intra aici http://www.pbase.com/cameras/nikon si cauta mai jos la obiective ce ai vrea sa-ti iei si uita-te bine la samples-urile alea.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Am inteles ca ai avut si un Fuji 9500? Ce spui mai sus,despre modul 'sport", crezi ca e valabil si pentru al meu Fuji 6500? Eu acum lucrez cu el in modul A, ca sa am la dispozitie reglarea diafragmei. In afara de A, am mai lucrat cu el in " Manual" si "Auto", celelalte moduri nu le-am experimentat.

Share this post


Link to post

La fuji nu aveam mod sport dar era unu, parca cel de night mode care era indicat de manual sa se foloseasca la sport. La fuji nu am folosit niciodata modul ala pentru ca imi marea iso :( si ieseau majoritatea pozelor zgomotoase.

 

La poze sport am folosit mult programul de portret. L-am folosit pe asta pt ca la portret, aparatu schimba singur F-ul in functie de zoom si mai tot timpul ai fundal in blurr. Dar culorile pielii erau ca ceapa. Poate din cauza balansului de alb, sau asa le calcula aparatul, nu stiu.

 

Programele astea sunt bine gandite si cateodata e foarte simplu sa apelezi la ele ca nu mai trebuie sa-ti bati tu capu cu ele.

 

Ca sa-ti faci o idee despre acele programe ti-as recomanda asta:

 

Sunt vre-o 6 parti dar merita vizionate.

Share this post


Link to post

Sport e modul acela cu omuletul tremurator :)

Share this post


Link to post

De ceva timp am ceva probleme cu A75-ul meu... Face poze fara probleme dar anumite poze apar ca fiind corupte altele sunt suprapuse peste alte poze... Cardul pe care il am este un Apacer CF de 512 MB...

A inceput sa scrie prost camera, sau sa fie o problema a cardului?!

Nu am incercat cu alt card.

Share this post


Link to post

Schimba cardul si da un reset general la aparat. Daca tot nu merge inseamna ca e vremea sa-l schimbi :)

Share this post


Link to post

Te oferi cu un card CF de imprumut mai mare? Ca nu am altul in afara de asta... :(

Share this post


Link to post

De unde?! Eu umblu cu SD-uri si derivatele lor :D

Share this post


Link to post
Te oferi cu un card CF de imprumut mai mare? Ca nu am altul in afara de asta... :(

 

SanDisk 1G :) >-

Share this post


Link to post

Ok Paul am retinut multumesc... Momentan i-am dat reset to default si la testele facute pana acum (cca 50 poze) vad ca nu s-a mai manifestat. Poate i-a trecut... :D

Share this post


Link to post
Ok Paul am retinut multumesc...

 

Oferta ramane valabila.

post-2099-1204148520_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am si eu o problema cu paratul si poate ma puteti ajuta.

Totul merge ok, softul merge ok , pozele ies ok samd, bateria tine mult, totul aparent e ok DAR :

Am un filmulet de cam 20 minute ( undeva la 700 MB ) si cand ii dau sa il descarce se blocheaza totul, softul de descarcare ma refer SAU zice ca descarca dar nu o face pana cand , la un mom dat se blocheaza .

Aparatul este un Fujifilm Finepix F20.

 

Ma ajuta cineva ?

E de la aparat sau de la calc ? Ce sa fac sa pot descarca filme de pe el care au dimensiune mari ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Conecteaza-l la calculator ca Removable Disck si sa treci peste programul oferit de producatorul aparatului. Da copy/paste la fisier direct din windows explorer ;)

Share this post


Link to post

Am incercat si asa si tot se blocheaza sau ma rog, face cum am descris mai sus !

Share this post


Link to post
Am incercat si asa si tot se blocheaza sau ma rog, face cum am descris mai sus !

 

Nu fac decat sa parafrazez doi ante-postatori. Daca camera are USB 2.0 , iar PC-ul nu atunci este posibil sa apara probleme. E cazul meu un PC e ceva mai vechi cu USB.1.0/1.1, iar la descarcarea/vizualizarea filmelor de pe camera mai apar probleme. Chiar si pozele RAW dau cu zecimale. Din acest motiv folosesc cu predilectie notebook-ul, care este generatie mai noua si face fata cerintelor. Chiar si asa, conform celor recomandate de Zapacitu, folosesc cu rezultate mai bune un card reader pe USB, PCMCIA, sau portul dedicat.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor !

 

Sunt un detinator de aparat foto clasic, pe film, gen point&shot si as vrea sa fac si eu trecerea la un aparat foto digital si nu stiu ce sa aleg.

Marturisesc ca nu ma pricep deloc la reglaje gen deschidere, timp expunere etc. (doar am citit despre asa ceva fara sa inteleg cu ce "se mananca" fiecare) si as vrea ca sa fie tot la fel de usor de intrebuintat ca si cel pe film pe care il am acum (vedeam ceva, deschideam capacul si apasam pe buton, apoi la final duceam la developat).

Tot citind si triind (in functie de pret si de zoom) am ajuns la urmatoarea dilema pe care va rog sa ma ajutati sa o rezolv cu sfaturi explicate ca pentru profani .

Am gasit la un magazin urmatoarele :

1) Panasonic FX 10 (zoom 4x) la aprox. 350 RON http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfx01/

2) Panasonic DMC-LZ7 (zoom 6x) la aprox. 400 RON. http://www.pma-show.com/0043/panasonic/dig.../digitalcamera/

Oare merita sa mai strang si sa dau aprox 800 RON pe Canon A720is ?

Aparatul il voi folosi preponderent in excursii, poze cu familia, peisaje etc. si mai rar in incaperi.

Voi ce ma sfatuiti sa cumpar ?

Va multumesc anticipat pentru amabiltate si pentru sfaturi !!! :osanale:

Share this post


Link to post

Avand in vedere conditiile expuse, eu, in locul tau, as strange banii de Canon.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...