Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Parlamentul Da Liber La Injurat Politistii !

Recommended Posts

Parlamentul Romaniei a dat liber la injuraturile adresate politistilor, dar si altor categorii de functionari publici care, prin natura meseriei lor, se confrunta cu diversi delincventi sau infractori. Potrivit Legii nr. 160, publicata in Monitorul Oficial nr. 470 din 2 iunie a.c., injuriile sau alte cuvinte calomniatoare adresate politistilor nu vor mai fi pedepsite. Legea sus mentionata aproba ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58 din 23 mai 2002, privind modificarea si completarea unor dispozitii din Codul penal referitoare la infractiuni contra demnitatii si infractiuni contra autoritatii. Prin aceeasi lege insa se prevede in mod special ca se abroga intregul aliniat nr. 1 al articolului 239 Cod penal. Aceasta prevedere, de acum nula, arata ca insulta sau calomnia savarsita nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directa contra functionarilor publici care indeplinesc functii ce implica exercitarea autoritatii de stat aflat in exercitiul functiunii, ori pentru fapte indeplinite in exercitiul functiunii, cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani. O data abrogata aceasta sanctiune este lesne de inteles reactia infractorilor care, si asa, dadeau mari batai de cap politistilor.

Practic, oricine va putea injura in voie politisti sau alti reprezentanti ai institutiilor publice fara a risca sa primeasca nici macar o banala amenda.

Politistii s-au aratat revoltati fata de aceasta modificare legislativa in conditiile in care oricum, in ultimii ani, s-a creat un puternic dezechilibru intre noile drepturi capatate de infractori si mijloacele legale ramase la dispozitia anchetatorilor.

 

Sursa: clubopel.com

Share this post


Link to post

uite ce rahat de lege ii intereseaza pe ei acum. sunt complet idioti.

 

nu zic ca nu e buna, dar asta nu e moment pt astfel de legi

Share this post


Link to post

E beton legea ca au ajuns functionari publici sa iti vorbeasca asa de urit incit mie unu imi vine sa-i impusc nu sa-i injur ...asta oricum o faceam ...adica pe bani mei sa nu pot sa-i ajung cu prajina la nas la tanti de la ghiseu [-X

Share this post


Link to post

Si totusi, raspunsul nu e violenta (verbala). E ca si cum ai vrea sa traiesti intr-un oras curat incurajand aruncatul hartiilor pe jos. Mi se pare normal sa ai un limbaj politicos cu reprezentantii statului, asa cum vreau ca si ei sa fie politicosi cu mine. Indiferent de situatie.

 

Nu voi considera niciodata ca un sofer are dreptul sa deschida geamul si sa bage dumnezei politistului care dirijeaza circulatia. E aberant. La fel cum nu mi se pare normal sa se intample asta nici intre soferi. Mai bagi marunt, mai dai un claxon, dar sa crapi geamul si sa trambitezi propria lipsa de buna crestere nu mi se pare OK. Pe de alta parte, amenzile nu se adauga la anii de acasa, asa ca podepsele nu sunt exact constructive.

 

Danmoise are dreptate. Poate, POATE, atunci cand Politia isi va castiga respectul va fi OK sa se ridice restrictia pentru ca numai 0.01% vor considera asta distractie si aia sunt, probabil, incurabili.

 

Nimic nu se rezolva injurand. Nu, nici macar in tara asta. In locul monstrului asta de decizie puteau sa legalizeze penalizarea cu 10% din salariu pentru 10 reclamatii de la oameni diferiti. Ei, asta ar fi schimbat ceva.

 

Sau suspendarea platii catre functionarii de ghisee care nu au afisate in clar si corect lista de acte necesare unui act. Si asta ar fi scurtat cozile si frustrarea. Dar de ce? Hai sa legalizam injuratul.

 

BogdanG:

"prin natura meseriei lor, se confrunta cu diversi delincventi sau infractori"

Share this post


Link to post

Pai nu sunt inca delicvent ...cred :) ) dar nu mi-se pare normal sa fiu tratat cu dispret de o proasta platita din banul public care e plina de lantisoare din cap pina`n picioare si se plinge ca n-are bani da ia spaga la greu ...treci o data pe la Primaria Capitalei si o sa fi surprins de cit aur gasesti pe m2 de functionar public cu salariu de 6 mil / luna ...si dispret cit cuprinde :mda:

Share this post


Link to post

Afara cu guvernul din partea mea !!! Intai cu legea "cu mama la discoteca", apoi anticipatele pentru care SUNT bani, apoi cu inundatiile pentru care NU SUNT bani si acum cu legea asta de 2 lei care nu foloseste nimanui. Sunt niste idioti.

Auziti, da dupa aia am dreptul sa ma duc la Basexu sau la Tariceanu sa-i bag in aia masii =)) si sa stiu ca nu patesc nika? Pot sa ma duc si cu Euronews-ul ca sa vada europenii ce libertate-i la noi?

Nu zic nu, pentru aia de la ordine publica trebuiau legalizate injuraturile de mult, eu asta iarna le-am umplut frigiderul de carne, la fel si paznicii de la camine. Da pana la urma noi unde vrem sa intram? In UE, nu?Ca nici la arabi (si aia au cele mai multe injuraturi) nu cred ca s-a legalizat asa ceva.

Share this post


Link to post

Am inteles ca nu esti delicvent, dar subliniam ca s-a dat liber la acea categorie de functionari. Tanti care da bilete sau pune stampile nu se incadreaza.

 

Din cate stiu eu, in aceste categorii intra polita (infractiuni - 955), angajatii din inchisori si alte institutii de corectie, etc. Nu stiu. Controlorii? :)

 

E vorba de cei, care prin natura meseriei au aceste contacte, nu de cei ocazionali. Toti au contact cu infractori ocazional. E vorba de cei care judeca, condamna, pazesc sau reformeaza infractorii.

 

Nu mi se pare normal sa fii tratat cu spatele de vreun functionar. Dar nici pentru un limbaj demn de un album BUG nu sunt. Daca este ceva pentru care sunt este implementarea unor reguli clare si aplicarea lor. Cateva dintre ele sunt in postul anterior. Si mai am. Votati-ma si o sa vedeti =))

 

P.S. Paznicii nu intra in categoria susmentionata. Nici ordinea publica nu cred ca intra, aia sunt supraveghetori si au in special de a face cu persoane normale sau supecte. De cazurile penale se ocupa altii.

 

Nu mai stiu care e protocolul cu urdinea publica. La un moment dat erau separati de jandarmerie, angajati simpli ai primariei si astia nu intrau sub incidenta legii oricum. Nici inainte.

Edited by Ndi

Share this post


Link to post

@laurentiu: nu Guvernul ci Parlamentul da legi, inclusiv pe asta!

Share this post


Link to post

Da, dar guvernul eu zic ca se poate impotrivi foarte bine la aberatia asta de lege. Daca nu se impotrivesc atunci merita scuipati intre ochi. Acu trebuie cautat un loc liber. :D

Share this post


Link to post

Ofofofof, Guvernul nu se poate impotrivi la o lege... Poate Presedintele...

Share this post


Link to post

nope. aci intervine celebra curte constitutionala. este instanta suprema care poate aproba o lege.

 

 

parerea mea e ca problema nu e de ce nu s-a impotrivit nimeni, problema e ca lor le arde de astfel de legi stupide. intr-un moment de criza nationala.

 

Nu mai cita mesajul anterior in intregime.

Share this post


Link to post

Da iar ma intreb ca prostu' (spre bucuria unora...): si ce sa faca? Sa intrerupa toata activitatea (si asa slaba) din Parlament si sa dea legi peste legi ca sa nu mai ploua? Hai sa defalcam ce trebuie sa faca Parlamentul cu ce trebuie sa faca Guvernul...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...