Jump to content
Sign in to follow this  
tribunul

Vreau Sa-mi Iau Aragaz Nou

Recommended Posts

Bosch, inox, 16 mil.

Arata foarte bine si inoxul e matuit, nu se pateaza. Eu am facut prostia sa-mi iau un Indesit din inox lucios, care se pateaza ca naiba, ies petele super-greu si in plus se zgarie foarte usor.

 

Sau din corpuri separate, am vazut o oferta prin Carrefour cred, in jur de 18.000.000, aragaz + cuptor(gaz), dar te mai costa si mobila. Cam scump dar arata beton-beton !!!

Share this post


Link to post

Eu am un Indesit de inox, cu aprindere piezo, siguranta cuptor, rotisor, iluminare cuptor etc. Merge bine (la cat gatesc eu odata in luna) dar este incredibil de enervant de curatat, se cunoaste orice pata si iti trebe smachinol special pentru inox ca sa-l cureti (si e scump in draci ala). Deci eu recomand sa-ti iei orice numai inox sa nu fie...

Share this post


Link to post
Deci eu recomand sa-ti iei orice numai inox sa nu fie...

 

Si eu ma gandeam la chestia cu inoxul ca se pateaza usor.

Sincer nu prea imi vine sa dau 18 mil pe un aragaz.

Dar ca firme, ce credeti ca este mai calitate? firme de genul Franke nu intra in calcul.

Ce parere aveti de Gorenje?

Share this post


Link to post

Gorenje e renumita in domeniu. Sunt foarte bune si fiabile. Poti sa-l iai linistit pe ala pe care l-ai ales deja. La urma urmei nu-i computer, e aragaz! Ce poate sa se strice la el?

Ala al meu de AlbaIulia, e la fel de bun ca la inceput si are numa' vreo 27 de ani!

Share this post


Link to post

E o firma foarte buna, cu produse de calitate si care arata beton (ca o curiozitate, Pininfarina a desenat pentru Gorenje).

 

NFS-ule, vezi ca aragazul are si el un termen de functionare. Pe prospectul Indesitului mea scrie ca durata de functionare nu ar trebui sa depaseasca 8 ani. Sigur ca se poate depasi, dar nici chiar asa...

Share this post


Link to post

Bunica are aragaz de 40 de ani si frigider de 25 :) ) . Deci rezista mai mult decat scrie in carte :mrgreen:

Share this post


Link to post

Cuptorul sa fie electric, programabil. Cine gateste stie de ce !!!

Share this post


Link to post

Eu am unul (romanesc) acasa care are cam 3 ani, capacul s-a ingalbenit, arata urat si nu prea se curata, in spate nu are nici o protectie (macar o tabla chioara), daca bagi mana prin spate poti sa mesteci in cratita din cuptor. Iese caldura prin spate si-ti ingalbeneste faianta si capacul de la aragaz.

A fost cumparat pe sistemul ceva ieftin.

A intrat mizerie in usa aragazului, geamul nu este protejat sa nu intre mizeria. Trebuie sa demontezi geamul de la usa ca sa-l curati pe interior.

Pe ochiul mic nu poti pune un ibric (un vas mai mic) pt. ca, gratatul este pt. toate ochiurile la fel, a trebuit sa iau o tabla separata, ca un prelungitor ca sa pot sa pun un ibric pe foc.

Are multe lipsuri.

 

Nu ma intereseaza electronica la el, dar vreau calitate, simplu dar calitativ.

 

Pana acum nu am gasit un vanzator care sa stie ce marfa vinde, sunt aerieni toti, probabil au salariul asa de mic incat nu prind vechime si nu invata produsele.

Unii iti spun deschis "NU STIU" si se apuca sa citeasca cartea produsului, altii se dau mari si-ti dau raspunsuri "DA, SIGUR CA ARE/ SE POATe", daca-l pui sa-ti arate/explice, nu mai stie.

Share this post


Link to post

Daca la un frigider se mai poate strica motorul, arde un bec, scurge freonul, etc... ce naiba se poate strica la un aragaz, in afara de usa de la cuptor, care nici aia n-are probleme daca nu tragi de ea ca nemancatul.

Dar hai ca ne indepartam de subiect. Am vrut doar sa subliniez ca daca ala al meu facut la AlbaIulia de o cooperativa mestesugareasca din vremea lu Dej ( :) ) a tinut atit si inca mai tine, un aragaz modern ca Gorenje nu-l schimbi decat daca redecorezi sau daca te plictisesti de el.

Share this post


Link to post

Teoretic da. Doar ca aragazul de care zici tu, ala de acum 30 de ani, avea tabla de tanc pe el, din cate imi aduc eu aminte. Astea noi par cam de hartie, facand o comparatie... Asa ca nu se stie !

Share this post


Link to post

Am unul de inox "made in italy" nu-i stiu numele...cea mai proasta alegere... :wallbanger:

Se pateaza si se zgirie ca naiba...

Share this post


Link to post

Da, e clar inoxul e pretentios ! Si eu am vrut, noroc cu nevasta-mea care mi-a zis ca nu e cazul si ne-am luat emailat.

 

Pana acum nu am gasit un vanzator care sa stie ce marfa vinde, sunt aerieni toti, probabil au salariul asa de mic incat nu prind vechime si nu invata produsele.

Sa stii ca eu mi-am luat una dupa alta cand m-am mutat si aragazul si frigiderul de la acelasi vanzator de la magazinul Domo de la P-ta Iancului, mi-a dat si reducere 3% parca, dar asta era acum 2-3 ani, insa tipul ne-a impresionat, isi iubea meseria.

Share this post


Link to post

Aragazul este un obiect de folosinta indelungata, nu au ce defectiuni sa apara in asa fel incat sa nu mai functioneze sau sa nu poata fi remediate un singur lucru trebuie inlocuit butonul (butoanele) care este din plastic si la folosirea intensiva a cuptorului se deterioreaza motiv pentru care trebuie sa achizitionezi de la o firma care are o buna reprezentare pe partea de service care sa importe aceste repere alfel este greu de adaptat altceva. Si totusi ele (butoanele) nu se deterioreza decat dupa o folosinta indelungata si probabil o sa-l schimbi in timpul asta.

Share this post


Link to post

Din experienta unor prieteni de familie cuptorul electric este o investitie riscanta. Se poate strica si in functie de model se poate repara sau NU. Acel NU inseamna mai mult ca reparatia costa mai mult decat un cuptor nou. Asa ca mare grija cu aceste noi modele de aragaze electrice pentru ca pot fi foarte pacatoase in caz ca se strica.

 

In ceea ce le priveste pe cele cu gaz se pot strica si alea. In timp se mai imbatranesc diverse elemente de etanseizare. Robinetii aia de la arzatoare se strica si ei. Per ansamblu intr-adevar, NFS are dreptate, nu se strica.

 

Acum cred ca alegerea este simpla atata timp cat stii ce vrei si de ce bani dispui.

 

Eu, personal, as merge pe unu d-ala alb (deci nu din inox), se intretine foarte usor si fara batai de cap.

Share this post


Link to post

Un var de-al meu are Gorenje GI4307W (http://www.gorenje.ro/2923?aid=2107). Dupa ce l-am vazut, m-am hotarat sa iau si eu, e beton. Motivul nr. 1: cresc copii si cand va veni vremea sa mai ramana si singuri pe acasa, vreau sa stiu ca aragazul are sigurante peste tot, nu doar la cuptor cum au majoritatea, si nici nu trebuie aprins cu chibritul. 2: cuptorul are termostat; intrebati-va nevasta cat conteaza :) 3: Gorenje e firma serioasa, si e cel mai ieftin cu tote briz-briz-urile astea (12 mil. la Carrefour). 4: e lat. 5. arata bine.

Share this post


Link to post

Gata, l-am luat este Gorenje GI4307W, am dat 12 mil, de la Media Galaxy.

Este mai lat cu 10cm, are 60cm, dar cuptorul este la fel de lat ca la un aragaz normal, doar la plita se simte diferenta.

Nu are termostat.

Cred ca are un sistem de aerisiere a cuptorului prin ochiul mare de la plita, nu l-am studiat cu atentie, azi trebuie sa-mi vina acasa.

Pe usa de la cuptor nu se vede nici un surub, am vazut unele aragazuri care avea geamul interior prins cu 2 saibe mai mari.

Ochiul mare are un sistem de flacara dubla.

 

Puncte slabe:

- sertarul de jos este micut, sunt altele care-l au mai mare.

- ochiul mic este asejat in spate-reapta, era mai bine daca era fata-stanga.

- nu poti pune (varsa) apa multa pe plita pt. ca risti sa-ti intre sub plita la partea electrica, pe la ochiuri

 

dupa ce-l studiez mai bine va pot da mai multe amanunte

Share this post


Link to post

excelenta alegere !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...