Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Device De Taiat Gresia

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlu, vreu sa devin animal domestic :banana: si am nevoie imprumut pt wk-ned-ul urmator un asemnea device. Ma poate ajuta cineva?

 

Multumesc mult!

Share this post


Link to post

Shenck, eu am taiat gresia cu polizorul unghiular. Am cumparat un disc diamantat cu 120K ROL si merge perfect.

Share this post


Link to post

Dar face o mizerie de nu se merita, doar daca n-ai alta solutie.

Share this post


Link to post

N-am nici polizor d'ala , nu am nici device clasic. D'asta apelez la cineva care are si poate sa mi-l imprumute un wk-end.

Share this post


Link to post

"polizor d'ala", adica polizor unghilar = flex, poate stiai, eu m-am gandit doar sa fac un pic lumina... La el exista intr-adevar discuri variate (vezi sa nu iti dea de taiat metal...) si pe semne ca merge, Mie cand mi-au lucrat meseriasii in casa cred ca nici d-ala n-au avut, dar au taiat-o foarte bine, stiu doar ca la un moment dat o rupeau practic cu clestele de cuie... :mrgreen:

 

Flex s-ar putea sa am eu disponibil, pentru discuri de 230, mai verific pana joi...

Edited by Gica

Share this post


Link to post

Sfatul meu e sa apelezi la :) ) flex :) ) numai in ultima instanta, face zgomot si praf ca la balamuc. Baga 20-30RON in divaisul ala manual si te tine o viata ... mai ales daca devii animal casnic :D

Share this post


Link to post

era 850k si parca pt 3 mp de gresie pe care am dat mai putin ...

Share this post


Link to post

Da o fuga pe la Obor prin piata. E in jur de 250 k rol! si il ai o viata, sau eventual il mai dai si la altii ;)

Share this post


Link to post

Ai uitat un lucru esential: gresia trebuie tinuta in apa câteva ore si astfel scapi si de praf :thumbl: !

Share this post


Link to post

Atentie! sunt tipuri de gresie si de adezivi care se moteaza uscat! Pe alea daca le uzi, dupa trei zile o iei cu mana de pe jos!

Share this post


Link to post

hai sa va zic eu cum sta treaba ca am putina experienta.

1.gresia nu se tine deloc in apa.se tinea asa pe vremea cand se monta cu ciment si nisip cand nu existau adezivi.

2.depinde de grosimea si duritatea gresiei cu ce o tai.daca e pana in 33x33 merge cu diamant pt geamuri.daca vreti sa scoateti bucati mici, adica sa zicem ca va trebuie 30x31 se taie intai cu diamantul si apoi cu clestele de cuie se rupe. daca e mai mare cu flexul si cu disc diamantat special pt asa ceva.in ambele cazuri merge folosit aparatul de taiat gresie.daca e groasa in genul alaro de imita pietrele merge doar cu flexul.

Share this post


Link to post

Mai trebuie spus ca, daca folosesti flexul, trebuie sa masori foarte atent tinand cont si de grosimea discului diamantat. Grosimea lui poate sa varieze in functie de producator si destinatie, si nu este de loc de neglijat.

Share this post


Link to post

Mi-a ajuns :wallbanger: A 2-a oara nu mai ma apuca elanul muncitoresc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...