Jump to content
Sign in to follow this  
khhamsin

Captura Video

Recommended Posts

Se da o camera analogica, un TV-Tuner, cateva programe de captura.

 

Totul merge perfect in afara de sunetul care nu se potriveste. E mai... lung :D

 

Am incercat toate setarile de sunet/video la Microsoft Movie Maker, Virtual Dub, Virtual VCR. Degeaba. Mai mult sau mai putin, toate programele scot sunetul mai lung. Indicati-mi si mie un program serios va rog !!!

Share this post


Link to post

Ar trebui sa mearga lejer cu orice program. Vezi sa nu fie setat tunerul pe NTSC sau altceva decat ce e camera...

Share this post


Link to post

Dupa ce zici tu bag de seama ca nu reusesti sa tii constant fpsurile de la video cu sample rateul de la audio.

 

Incearca in felul urmator cu virtual dub sa zicem

 

Codec: divx

Frame rate: 25 fps( sau din ce in ce mai jos) si la audio pune pcm 48 khz 16 bit, stereo

Sunetul poti sa il recompresezi dupa aia.

 

bafta si daca mai ai nevoie de detalii stau la dispozitie...

Share this post


Link to post

Foloseste un soft de tuner mai istet, care face singur compresie DivX etc. Adica fa-o direct, nu intai MPEG1 si apoi compresie...

Share this post


Link to post

Pentru captura nu folosesc softul tunerului care nu e destept deloc la faza asta, am incercat sa folosesc programele pe care le-am enumerat mai sus.

 

Cat despre codare, prefer sa o fac ulterior pentru ca altfel iese naspa rau. Fac doar captura simpla: n-am probleme cu spatiul de stocare, si in plus cred ca placa video si procesorul nu fac fata la captura+codare in acelasi timp.

Share this post


Link to post

daca captura e in format avi(necomprimat), poti folosi Gordian knot care e un pachet de softuri si poti sa te joci cu el si sa faci o gramada de setari.

eu il folosesc cu succes, numai ca am camera digitala iar captura e in format avi necomprimat(adica ce imi da camera)

pt captura in sine folosesc DVIO, numai ca nu stiu daca merge si la tine pe camera analogica

ai putea sa incerci

Share this post


Link to post

Sunt softuri suficient de destepte sa faca asta fara sa omoare resursele. Placa video oricum nu are treaba cu captura decat daca are VIVO adica cip de captura pe ea...

 

Fisierul capturat se vede si se aude OK? Ca daca da, problema ta nu e deloc tunerul sau captura, ci doar codarea...

Share this post


Link to post

DVIO nu merge decat pt camere digitale. Tot ce face e sa ia stream-ul digital si sa il puna pe hdd exact asa cum e, fara compresie, fara nimic. Pe langa asta din cate stiu eu DVIO nu face captura decat de pe IEEE 1394, iar camera lui nu cred ca are port de Fire Wire.

Share this post


Link to post

Problema mea e captura chioara, asta iese aiurea. Daca fac rost de un program bun de captura, codarea ulterioara n-ar fi problema: am si softuri si un minim de experienta.

Share this post


Link to post

@bogdanc: ce treaba are DVIO (cum ii zici tu) cu VIVO??? VIVO = Video-In/Video-Out, si au o groaza de placi video! Pur si simplu au un cip de captura pe ele. Plus ca omul zice din titlu ca are o camera analogica deci am inteles si noi ca nu e digitala, deci nu are iesire DV... Un pic mai multa atentie, pliz...

 

@khhamsin: de ce nu capturezi atunci direct cu Pinnacle Studio 9, sau cu Cyberlink Power Director PRO, de exemplu?

Share this post


Link to post

Eu am raspuns in acelasi timp cu tine la mesajul lui zapacitu. So, VIVO nu are nici o legatura cu DVIO.

Share this post


Link to post

Corect si greseala este a mea, scuze.

 

Revenind: cel mai elegant mi se pare o scula (program) care sa stie sa faca tot, de la captura la produsul finit. Le-am amintit pe cele 2 de mai sus care sunt user-friendly si foarte potente. Nu am amintit de Adobe Premiere care pentru utilizatorii normali este un fel de bau-bau.

Share this post


Link to post

Am mai testat iuVCR, un program rusesc care se vede ca e rusesc: sunetul e in galaxia andromeda, iar imaginea undeva in zodia capricornului; DScaler - foarte friendly, sunetul se potriveste cu imaginea dar nu se descurca deloc cu capturile de dimensiuni mari.

 

O sa incerc Cyberlink-ul acum, dar ca idee, toate programele de captura pe care le-am folosit au suport pentru codare, numai ca la mine, din nou, nu prea mere sa le fac pe ambele in acelasi timp.

 

Nici prin cap nu-mi trecea ca poate fi atat de greu sa faci o captura de 2 lei (vechi).

Edited by khhamsin

Share this post


Link to post

Sfaturile mele, din perspectiva unui om care a butonat 1 luna ca sa invete cum sa faca bine capturi cu tunerul :) (ma rog, sursa fiind cablul, nu o camera, dar tot aia e ), sunt:

 

- nu face compresie in timp ce capturezi. Captura direct in divx/mp3 este cea mai sigura cale de dureri de cap, pentru ca orice sistem ai avea, apar decalaje intre imagine si sunet.

- pe cat posibil, incearca sa obtii un stream video cat mai "brut", pe care sa aplici ulterior filtre si compresie. Partea proasta e ca asta mananca spatiu mult; partea buna e ca poti comprima in timp ce capturezi cu HuffYUV, un codec lossless (adica fara pierderi), care nu mananca asa mult procesor si reduce spatiul necesar cu 30-50%.

- VirtualDub e un programete bun pentru filtre si compresie; pentru captura, nu prea m-a incantat. Nu i-a incantat nici pe altii, dovada ca a aparut un alt program bazat pe VirtualDub, dar orientat pe partea de captura: Virtual VCR.

- cu iuVCR m-am descurcat onorabil, nu stiu de ce ai probleme cu el :-?

- dupa captura, merita sa sacrifici niste timp ca sa pui filtre in VirtualDub, chiar daca o sa manance mai mult timp; macar un deinterlace si eventual un smoother.

- compresia cu DiVX/XViD fa-o in 2 treceri, e mai sanatos. Chiar daca mananca de 2 ori mai mult timp :)

 

In concluzie, eu capturam fie cu iuVCR, fie cu softul tunerului (pentru chestii mai rapide), in MPEG1 cu audio PCM (wave), dupa care puneam filtre si faceam XViD. Nu stiu ce rezolutie iti scoate camera, dar pentru ce aveam la TV pe PAL era suficient MPEG1. MPEG2 si 4 sunt pentru DV-uri, nu pentru surse analogice.

 

 

Softurile necesare le gasesti la http://www.labdv.com/software/editing-en.html

Share this post


Link to post

te chinui degeaba!

 

pune frame rate mai jos de 25 si scapi de desincronizare...

la audio pune pcm 48 khz 16 bit, stereo sau mono

sunt Stan Patitu...

macar spune cum ti-a mers la ce ti-am scris...

Share this post


Link to post

Multa durere de cap, zau asa... In definitiv e vorba doar de o captura de pe o camera video analogica!!! Doamne-iarta-ma, dar nu ajunge MPEG1? Nu ajunge formatul VCD care se vede oriunde? Si care are 1 ora pe 1 CD? Zau asa...

Share this post


Link to post

Problema si-a gasit rezolvarea in Wayjet PC-TV, un soft pentru tv-tunerele Philips. Un program perfect neprofesionist pentru ce voiam eu sa fac, dar... perfect functional.

Deoarece este vorba despre una dintre casetele 'amator' de la nunta mea, o sa incerc si variantele pe care mi le-ati indicat, poate iese si mai bine...

Multam mult de ajutor.

 

@masterbobs: e chiar mai rau. se aude in reluare.

Edited by khhamsin

Share this post


Link to post
... DVIO nu face captura decat de pe IEEE 1394, iar camera lui nu cred ca are port de Fire Wire...

pe IEEE 1394 se copiaza nu se captureaza =))

Share this post


Link to post

of of of, bine ca esti tu dejtept. :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...