Jump to content
Sign in to follow this  
parsifal

Benzine Fara Plumb/euro 3

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

2 intrebari:

 

1. Care este diferenta intre "benzina fara Pb" si "benzina Euro 3"?

2. Ce cifra octanica trebuie sa aiba benzina pentru un motor Euro 3?

 

Multumesc pt ajutor.

Share this post


Link to post

1. diferenta e ca cea euro 3 are in concentratie mai putin sulf, insa e tot fara Pb.

2. ceea ce scrie undeva pe un autocolant lipit pe masina, sau in cartea tehnica a masinii... dar merge cu 95 si cu 98, in general se recomanda 95.

Share this post


Link to post

noi cei cu euro 3 alimentam cu aceeasi benzina ca si inainte cand aveam euro2 si la fel cand conducem dacii: fara plumb 95 ca-i cea mai ieftina. in zile de sarbatoare mi vede masina si 98.in ziua de azi cand se scumpeste benzina mai des decat se invecheste painea nimeni nu se mai uita la benzina daca-i nush ce euro.

Share this post


Link to post

@laurentiu83 Apropo, pe tine nu te-au obligat prin contract sau pui benzina de 98? Un prieten si-a luat acum mai bine de un an un Clio bicorp 1.2 16V si l-au pus sa semneze ca va baga numai benzen de 98 :mda:

Share this post


Link to post

eu am motor 1.4 8v, foarte asemanator cu cel de solenza. nu m-au pus sa semnez asa ceva. si daca semnam asa ceva cu ce ma ajuta; daca puneam de 98 si de fapt benzina era de 91 cum e obiceiul la noi?

si sa le fie de bine cu benzina lor cu tot; mie nu-mi ajung banii de benzina chioara, d-apai de 98

Share this post


Link to post

:-? ati cam deviat de la topic fratilor... [-X

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...