Jump to content
Sign in to follow this  
Alex___

Daewoo Cielo

Recommended Posts

am gasit un cielo fabricat in 1996 si inscris in 1997..masina arata impecabil avand la bord numai putin de 27.000 de km reali(are carte service si se poate observa acolo)..rotile sunt originale, mocheta la fel, roata de rezerva este neatinsa totul impecabil...dar pretul este insa de 5300 de euro.

 

Acum as vrea sa stiu si eu parerile voastre...daca merita acesti bani..eu nu iau masina sa o vand ci sa umblu cu ea.

Cu stima, Alex

Share this post


Link to post

NU...nu merita...pretul este mult prea mare ,indiferent daca ,cunosti sau nu masina

 

 

gandeste-te ca masina deja are 10 ani, tu o mai ti 2 sau 3 ani si apoi sa te vad cum o sa o mai dai.

 

 

27000 km ???? tare ciudat .sincer.mai verifica !!!

 

 

apropo ...sapt. trecuta mi-am luat eu cielo ..din 99, full -4350

 

 

masina este dpdv tehnic perfecta ( sau ma rog..aproape)

parerea mea este sa mai cauti

Share this post


Link to post

masina are 27.000 de km reali...am fost azi cu ea la tester si da mi-au spus ca`s reali...masina arata super am facut azi cateva ture cu ea si se vede ca-i noua...dar peste 5 ani cand am de gand sa o schimb nu cred ca voi mai lua nici jumatate din cat dau eu pe ea

Share this post


Link to post

27000 km? in 8 ani? hmm, s-a plimbat cu ea numai in parcare? Sincer, nu pot sa cred...Dar cine stie...verifica atent, mergi cu ea le service, ia-ti un prieten care se pricepe...Pretul e cam mare, chiar daca are km aia...Tot va trebui sa bagi niste bani in ea...Daca are cauciucurile originale o sa trebuiasca schimbate pt ca au imbatrinit si cauciucul isi pierde proprietatile in timp, bateria la fel, verificat freonul din instalatia de a/c , cauciucaraia de la motor, chederele...bafta...

Share this post


Link to post

masina a fost a unui vaporean...am fost cu ea la tester...raspunsul lor a fost OK...chederele nu prezinta nici un fel de inbatranire, cauciucurile la fel si are carte service cu stampilele de la service..bateria a fost inlocuita, schimbul de ulei facut cu mobil 1, ce mai pot sa zic masina este impecabila nu ai ce sa-i reprosezi.

Share this post


Link to post

poate masina chiar are numai 27000 km...dar..exista un DAR ...5300 euro?

 

cam mult parerea mea.totusi e 96..peste 2-3 ani pe ala nu o sa-l mai inrereseze ca masina e buna, putini km,arta bine...o sa-l intereseze anul fabricatiei ..deci..

Share this post


Link to post

Deci important e sa-ti mearga bine si sa fi tu multumit de ea. Te zgircesti acum la 5-700 de euro si iei o janghina! Daca stii ca masina e ok, ia-o! Daca iti permiti, ia-o! Si nu da inapoi numai pt ca altii au reusit sa le ia cu 4000 nu-stiu-cit. Ale lor au kilometraj triplu in cel mai bun caz. Numai unul care stie cum a avut el grija de masina tine la pretul asta. Unul pe care l-ar fi durut in "cuvint urit" de masina, s-ar fi uitat la pretul pietei si ar fi maritat-o de mult!

 

Te salut si bafta in alegere!

Share this post


Link to post

Ai uitat sa mentionezi, o iei direct de la propritar sau de la vreun intermediar?

 

In rest negociaza cu tipul, ca iti spun din propri experienta(cu Reno-ul) ca unei masini nu ii prinde bine f mult stat pe loc in garaj...

 

PS: Daca masina te multumeste cumpar-o, important e sa fii tu fericit de ahizitie si sa nu faca probleme.

Share this post


Link to post

propietarul a murit acum 2 saptamani...iau masina de la fiul sau...m-am hotarat, am intrebat multi prieteni are m-au sfatuit sa o iau. Ms pt sfaturi oricum

Share this post


Link to post

Mai baiatule (respectivAlex). Eu mi-am luat Cielo in martie anul asta fabricat in oct. 96 cu 14600 km la bord cu 5000 Euro. Kilometrajul e pe bune. Am schimbat toate filtrele (benzina, aer ), bujiile, cureaua de distributie , un arc pe spate si cauciucurile ( avea Montana si am pus Goodyear turcesti la promotie)+ aerisit franele (schimbat lichidul de frana). Fata de batrana mea Dacia franele erau de jucarie si asa au ramas dar asta e Cielo vechi. La banii astia imi luam masina straina cu peste 100000 km cel putin pe care incepeam sa pun. Eu zic sa mai negociezi poate o scoti macar in 5000 Euro si iti spun eu ca nu o sa regreti. Face banii. Gandeste-te ce iei cu 5000 in ziua de azi. In nici un caz masina cu kilometrajul care zici ca il are respectivul Cielo. Acum depinde ce ai avut inainte si la ce te astepti de la aceasta. Dar eu dupa 10 ani de condus farase de Dacii mi sa parut saltul imens. Bafta.

Edited by nicolaev

Share this post


Link to post

Nu suna rau , dar nu stiu daca merita tinand cont ca are 10 ani, peste altceva cum ar fii o Solenza Clima din 2004 (cu airbag) ..o iei pana in 5300.

Share this post


Link to post

M-am abtinut pina acum... da' nu mai pot. Cum naiba sa dai atitia bani pe-o Dacie? N-ai tu treaba cu omul... asta-si ia MASINA! :uff:

Share this post


Link to post

Daca baiatul o ia pentru viata lui si nu are de gand sa o vanda asa curand eu zic ca la 5000 e pretul corect. Ganditi-va ca una noua e aproape 9000 E si in afara de frane mai bune si 16 v (vezi consumul!!!) nu e mare diferenta. Poate e si coreeana, un atu in plus. Depinde f. mult scopul pentru care si-o ia. Daca e familist cu atat mai bine.

Edited by nicolaev

Share this post


Link to post

Solenza nu e chiar proasta dar cum zicea NFS...cum sa dai atatia bani??!!

Eu mi-as lua un matiz la banii astia.

Share this post


Link to post

AND chiar trebuia sa vii tu sfaturi catre dacia?Crezi ca pe om il intereseaza punga aia din volan care oricum nu e functionala?Un cielo din 96 ingroapa un trailer intreg de clime ambientale.

Share this post


Link to post

ia-o...doar daca n-a fost lovita(s-o cauti de rugina).

la 27000 nici nu s-a lasat motorul...e practic ca si noua.

Share this post


Link to post

Sunt de acord cu brusli nu mai sta pe ganduri ia-o masina e practic abia iesita din rodaj iar la banii astia parerea mea e ca o iei chiar bine tinand cont ca un Cielo din 2000-2002 la banii astia are la bord intre 120.000-180.000km...nu mai sta pe ganduri IA-OOOOOOOO :lavolan: .

Share this post


Link to post

auzi si tu solenza ... de ce ma ca sa inceapa sa o antifoneze si sa planga cand vede rugina iesita prin aripi ??? geeee

Share this post


Link to post

Ia-o. Dar schimba imediat cauciucurile. Cere-i o mica reducere pentru asta. Chiar daca optic arata bine, nu au cum sa nu fie imbatranite si e mai sigur asa.

 

PS: daca te simti incomfortabil pentru ca nu are airbag, vino la mine ca iti pun o punga de 1 leu. oricum e mai eficienta decat airbagul de pe solenza. daca vrei, iti pun si airbaguri de logan, cu declansare in cateva ore (pentru detalii vezi forumul specializat) dar astea te costa o bere ca inca nu am solutia tehnica pentru asa ceva.

Share this post


Link to post

Scade pretul unui set de cauciucuri, asumati riscurile unor furtune schimbate, verifica furtunele de la frane si apoi ia-o!

Share this post


Link to post

eu pana acum am condus o dacie din 1986 si cred ca este mare saltul...solenza nu vreau pt ca nu imi place...cielo-ul este superior la toate capitolele...masina o iau pentru familie(am 2 copii de 14 ani) dar si pentru servici. Eu m-am hotarat iau cielo-ul asta si gata. Vineri cred ca fac actele :) Urati-mi noroc..in curand o sa pun si poze cu ea

Share this post


Link to post

Nu stiu daca mai e de actualitate...

spuneai ca propietarul a murit...Dumnezeu sa il ierte...

ai mare grija cu actele... cel care ti-o vinde sa aibe dreptul sa ti-o vanda...!!!...

Cunosc pe cineva care si acum dupa vreo 4 ani se chinuie sa o inregistreze pe motiv ca cel care i-a vandut-o nu a facut succesiunea(mostenirea)!!!!

 

AI MARE GRIJA!!!

PS:

Daca ai vreo cunostinta avocat sau jurist apeleza la el. TREBUIE!!!

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Bravo! Sa nu uiti sa ii pui si autocolant cu DaewooClub.ro.

Share this post


Link to post

O sa-i pun autocolant...apropo de autocolante..astea de unde le iau.??

Share this post


Link to post

de la Satori! :D

completeaza si locatia, ca sa stim unde te indrumam

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...