Jump to content
Sign in to follow this  
bogdanc

Cea Mai Tare Masina Din L.a.

Recommended Posts

Am primit pe mail si am zis ca trebuie sa share cu voi. Nu stiu daca e chiar din L.A., dar... arata cel putin interesant. :tongue:

post-1128-1119256940_thumb.jpgpost-1128-1119256904_thumb.jpgpost-1128-1119256877_thumb.jpgpost-1128-1119256964_thumb.jpg

Edited by bogdanc

Share this post


Link to post

Cre'ca e un Reno 12 de la turci ca ceva pare ciudat la ea. In orice caz, cred ca doar transportul pana in State costa mai mult decat masina dar pentru un pasionat de usi multicolore si carpe in masina nici o suma nu este prea mare! :dizzy:

Share this post


Link to post

[-X Nu e Reanult ca are bord de dacia. R12 avea alt bord cu cadran central si aerisire altfel asta e 100% rumeno. Eu zic ca e una din celebrele loturi Canada, care daca erau respinse se dadeau dupa aceea pe pile grele in tara. Eu zic ca una peste alta ar trebui trimise la dacia sint un motiv de mindrie :>

Share this post


Link to post

Renault 12 a fost si break? Eu tin minte ca nu. E clar dacie, plus ca are 4 faruri = "face-lift" de Colibasi

Share this post


Link to post

Nu-i adevarat ce vad !!! Intr-adevar, noi romanii suntem colosali ! Se pare ca acest autoturism (Dacia) pe langa cei 30 de ani de fabricatie a suferit si o extindere pe "orizontala", gandesc eu ... daca a ajuns pana in USA. Astia suntem noi ! Insa, de ce ma mai mir, cand singurele noastre "valori" ce le promovam afara sunt <Dracula> - o legenda veche de sute de ani, cunoscuta si exploatata de tot mapamondul, <Calusarii> - un dans tribal, oligofren si primitiv si nu in ultimul rand <Pachetul sportiv - Nadia, Hagi, Tiriac> - adica tot istorie ...

Sa ne fereasca D-zeu de noi, caci de altii, nu se pune problema, aia n-au nimic cu noi !

In fond, tot ce am scris eu mai sus, nu are legatura cu un forul auto, corect ? Insa nu ma certati, am si eu o oftica pe natia asta stupida, care a proliferat timp de un sfert de secol o masina idioata, iar acum, cand vine vorba sa salveze ce mai e de salvat din fabrica Daewoo, pe ai nostrii ii cam doare undeva.

Traiasca Calusarii, Traiasca folclorul contraataca !

Pace tuturor !

Share this post


Link to post
cand singurele noastre "valori" ce le promovam afara sunt <Dracula> - o legenda veche de sute de ani, cunoscuta si exploatata de tot mapamondul, <Calusarii> - un dans tribal, oligofren si primitiv si nu in ultimul rand <Pachetul sportiv - Nadia, Hagi, Tiriac> - adica tot istorie ...

ai uitat de aurolaci... :-W si de hotii de buzunare.

Share this post


Link to post

Loturile de canada erau berline, nu breck, si erau modelul cu bara mai groasa si semnalizator in bara - obligatorii in State... Mai degraba, masina respectiva a fost pe la vreo expozitie si apoi au lasat-o acolo ca era mai scump sa o aduca in tara...

Share this post


Link to post

:drinkers: pe o lada de bere ca au fost loturi de canada care au avut breakuri am fost foarte aproape sa-mi iau una din 89 cu bord de CN, trapa, si minere de usi modificate acum nu stiu daca astea vechi (dupa masca masina in discutie arata a 80-84 )au fost numai berline dar brekuri de Canada au fost

Share this post


Link to post

da au fost break-uri de canada a avut un prieten de al meu erau galbene cica erau ptr taxi!dar nu avea grila dasta!erau cu 4faruri dar nu grila dasta!Cred ca masina asta a fost luata acolo special ptr Pimp my Ride!

Share this post


Link to post

asa erau :

post-285-1119290598_thumb.jpg

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

Lipseste poza facuta din spate pentru a ne lamuri: are 1,6 MPi sau 1,7 TDi. Da' senzori de parcare are? Nu se vede prea bine, dar am ramas cu impresia ca oglizile exterioare nu sunt cu actionare electrica. Ma poate lamuri cineva?

Share this post


Link to post

Este R12 turcia. Am fost anul trecut si mi-au iesit ochii de cate modele d-astea am vazut.

PS: La daciile care au modelul acesta de bord le scrie in dreapta dacia cam udne este torpedoul la o masina normala. (stiu ca a avut taicamiu una din 84 care lot de ungaria - si luata in 96 - a tinut-o 4 luni pana a aparut tico-ul ) :)

Oricum daca era dacia ma mir cum mai functioneaza in schimb in turcia am mers cu un taxi (R12)...alta masina...interior si exterior la fel...alt suflet.

Share this post


Link to post

Uite si o poza din spate (nu stiu cum mi-a scapat). Din pacate nu mai scrie nimic pe acolo. Poate sa va dati seama dupa alte cartacteristici. Io nu ma prind.

post-1128-1119338479_thumb.jpg

Edited by bogdanc

Share this post


Link to post

Si eu cred tot ca-i R12 turcesc. Cum naiba i-or da voie sa umble cu rapandula pe acolo?!?

Share this post


Link to post

este un r12 ...uitati-va la jenti , la suportul de numar, si la bara spate :D

Share this post


Link to post

Si cine a zis-o primul? Ha, hai ziceti! :banana:

 

 

Leutzu are dreptate, e plin la turci de modelul asta pe strazi si in plus am un prieten care are (avea ca acu a facut-o praf) un R12 si exact la fel avea bordul.

Share this post


Link to post

R12 nu s-a produs numai in Turcia din cate stiu s-a produs si prin America Latina (Argaentina parca) :-? .

Share this post


Link to post

indiferent daca e R12 Turcia sau Dacia, arata cam nashpa, adica partea dreapta e multicolora, parca ar avea grund pe tabla, spatele tot cam asa, cine conduce asa ceva ori e nesanatos, ori prea pasionat, plus ca varianta cu ea adusa din Canada pare cea mai plauzibila, dar orice e posibil. Sa contactam "Mithbusters" sa ne spuna ce varianta se confirma...

Share this post


Link to post

sau poate e vre`un pustan care a cumparat-o cu 50$ si isi face treaba cu ea :) )

Share this post


Link to post

Mi se pare mie, sau chiar are o gaura de rugina in dreptul stopului de pe stinga? Nu ca m-as mira [-X

Share this post


Link to post

Si ambele semnalizatoare din fata sunt la fel. Sunt ambele de stanga, sau ambele de dreapta. :-?

Share this post


Link to post

Inca o dovada ca este R12 :)

Uitati-va atenti la portbagaj...unde trebuia sa scrie marca. La Renault scria asa "Renault 12 TRS" in schimb la dacie era dacia 1310 si in greapta scria L, sau ce mai era. La asta are urma doar in partea stanga...QED. :)

Share this post


Link to post

manerele la usi mai rotunjite ... ornament streasina nichelat => R12

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...