Jump to content
Sign in to follow this  
jimmyd

Turul Tarii! Caut Locuri De Vizitat...

Recommended Posts

Salut!

Apelez la toata lumea din tara, sa ma ajute cu un post in acest thread.

 

Ideea e urmatoarea: in luna august vreau sa plec impreuna cu niste prieteni intr-un tur de tara. Cine stie lucruri interesante de vazut/vizitat/pozat/.../? Plecarea va fi din Pitesti si vrem sa ajungem la Portile de Fier, Timisoara, Arad, Satu Mare sau Cluj, dupa care urmeaza Moldova... Suceava, Iasi, dam prin Delta, si pe la mare, dupa care ne intoarcem acasa . Asta ar fi in mare, dar se poate modifica traseul, acu' depinde ce locuri interesante gasim de vizitat.

Estimez ca vom face vreo... 2500-3000km cu masina. Inca un punct de discutie ar fi pregatirile masinii pentru acest drum. Ce este strict necesar? Masina merge, n-am probleme... dar nu vreau sa ma confrunt cu ceva ce putea fi evitat... deci orice sfat este bine venit.

Si sa nu uit... masina este un Daewoo Cielo de prin '96 cu vreo 140k km.

 

Multumesc anticipat! :D

Share this post


Link to post

Soseaua (oare de ce ii zice asa cand...) Drobeta - Caransebes este cel putin infecta (poate de 2 sapt. au mai reparat dar nu cred) . De asemenea din spusele unui distribuitor de medicamente cel mai prost drum pe care a circulat in Romania este Oradea- Satu Mare (ingust si cu cratere) .

As propune o deviatie in loc de Suceava - Iasi sa fie Suceava (dupaBucovina bineinteles) - Neamt - Durau - Iasi . E o zona frumoasa si anul trecut era destul de ingrijita .

Daca mai imi vin idei mai scriu .

 

PS In Timisoara sa va inarmati cu rabdare ca se circula ca "porcu'".

Share this post


Link to post

Salina din Turda si Cheile Turzii

Share this post


Link to post

Maramures - Baia Mare...Neaparat Surdesti cu bisericle din lemn, Sapanta, Rohia, Barsana, Valea Izei, Muzeul Satului de la Sighet, Valea Vaserului - astae ceva extraordinar si daca ai taria sas te scoli la 5 dimineatza si sa prinzi mocanita ai sa vezi ceva unic - si vezi ia o harta si incearca sa patrunzi pe drumurile de tara ale MM-ului o sa ai niste surprize de o sa-ti vina sa ramai acolo..Daca iti place pestele langa Baia Mare exista Hotel Lostritza care are pastravarie - de fapt e o pastravarie care are hotel - 700K/night e excellent poti sa te cazezi acolo entru 2-3 zile cat ityi ia sa faci circuite zilnice iar seara te infrupti cu peste proaspat!....Da' nu rata MM-ul e clar una dintre cele mai frumoase zone din RO..Poate cea mai faina!!

Share this post


Link to post

sant multe de spus, depinde ce ai in cap.

cate zile, daca ti-ai planificat cam unde o sa dormi, cam ce vrei sa vezi, cat timp ai de gand sa stai in fiecare oras, va fi cam maraton daca scazi sub 7 zile

daca pleci din pitesti mai intai spre portile de fier , depinde de ce drumuri nu ai facut,

primul lucru, ia o harta a romaniei pe care sa trasezi cu carioca drumul pe care ai vrea sa-l faci, si incearca sa nu treci pe drumurile pe care nu prea ai ce sa vezi, chiar daca sant mai scurte ( binenteles depinde de timp)

eu unul as pleca din pitesti spre ramnicu valcea(oprire dealu negru pt mici,)apoi spre horezu, polovragi(pestera) - pestera muierii-.. si sant multe de zis..

sa zicem ca ajungi in turnul severin, muzeul e de vazut, apoi portile de fier, stiu ca e muzeu si acolo dar nu am putut intra cand am fost eu, apoi pe la cazane, poti sa o iei si in sus la baile herculane..

multe de zis

 

daca moderatorii nu sant impotriva pun 2 linkuri pe unde am mai scris si eu despre drumetii

 

unul e pe softpedia, dar ai de cautat ce te intereseaza

 

http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=113

 

si pe autoshow

 

http://www.autoshow.ro/forum/viewthread.php?tid=3761

Edited by aztec

Share this post


Link to post
As propune o deviatie in loc de Suceava - Iasi sa fie Suceava (dupaBucovina bineinteles) - Neamt - Durau - Iasi . E o zona frumoasa si anul trecut era destul de ingrijita .

 

Si pe Neamt - Durau este infecta . Eu n-as mai merge pe acolo cat de curand , nici macar cu tancul espero

Share this post


Link to post

fa un mic ocol inspre Oradea si cam cu 30 km inainte este pestera Ursilor care e neaparat de vazut; exista si cazare in zona (acceptabila); de acolo poti s-o iei spre ori spre Cluj pe valea Ariesului oprindu-te la Scarisoara si apoi la Cheile Turzii sau inspre MM.

Share this post


Link to post

toata distractia sper sa dureze vreo 2-3 saptamani... sa avem timp de vazut o mare parte din frumusetile tarii.

de la suceva, o alternativa la iasi ar fi piatra neamt, sa vedem in ce toane suntem, si in functie de unde sunt manastirile lui stefan cel mare

si pestera ursilor este un loc bine marcat pe harta, care nu trebuie ratat.

 

puteti veni si cu propuneri pentru pregatirea masinii de drum, pentru ca inafara de un schimb de ulei, un echilibrat de roti si verificat rezerva... nu prea stiu ce sa fac.

Share this post


Link to post
  si pestera ursilor este un loc bine marcat pe harta, care nu trebuie ratat.

vezi cum se ajunge la Pestera Meziad(este destul de aproape de pestera ursilor)!!! este de vreo 3 ori mai mare(lunga), salbatica, uda, plina cu lilieci si alte vietati mai mult sau mai putin scarboase!

Partea nashpa e ca trebuie sa ajungi acolo pana in ora 16:00 ca pe urma nu mai ai ghid( ghidul este un pustan de la cabana meziad; drumul pana acolo(la cabana) era bunicel. De la cabana se merge pe jos cam 2 km pana la pestera)

Se intra cu lampase... asa ca NOROC BUN!

 

 

PS

caut ceva poze de acolo sa iti starnesc interesul

 

later edit

vazut/vizitat/pozat/

Traseu

Partea I - Bucuresti-Bacau-Voronet si manastirile lu'Stefan cel Mare(4 zile)

post-1382-1119599137_thumb.jpg post-1382-1119599183_thumb.jpg

post-1382-1119599207_thumb.jpg post-1382-1119599231_thumb.jpg

post-1382-1119599250_thumb.jpg post-1382-1119599281_thumb.jpg

post-1382-1119599296_thumb.jpg post-1382-1119599325_thumb.jpg

post-1382-1119599350_thumb.jpg post-1382-1119599393_thumb.jpg

 

Partea II - Voronet -Borsa Zalau

Partea III - Zalau - Ic Ponor(Tabara)

Partea IV - Ic Ponor-Arieseni-Deva-Petrosani pe ruta 66 spre Vidra-Valea Oltului

Partea V - Valea Oltului Bucurest

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

daca tot ajungi in zona chiscau(pestera ursilor) merita sa mai ajungi si la alte pesteri, dar cred ca ai cam o zi de pierdut sa le vezi pe toate...

iarasi sfatul meu fati un traseu de baza si apoi in functie de asta te mai pot sfatui..

de exemplu fa si tu un fell de harta ca asta pe care o atasez si coloreaza pe ea un traseu si in functie de unde ajungi, pot sa-ti propun diverse obiective sau cazare...

 

http://www.welcometoromania.ro/Apuseni/Apu...Obiective_r.htm

sau

http://www.activtravel.ro/apuseni-ro.htm

 

o harta cu pesteri, si daca dai clik pe harta afli amanunte(in engleza) despre pestera

http://www.showcaves.com/english/ro/region/Map.html

 

harta cu castele(tot cu clik si engleza)

http://outdoorsinromania.8k.com/fortress.htm

 

manastiri

http://outdoorsinromania.8k.com/churches.htm

post-67-1119599831_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Partea IV - Ic Ponor-Arieseni-Deva-Petrosani pe ruta 66 spre Vidra-Valea Oltului

pun doar pozele..comentarii doar la cerere :) )

 

PS

Daca nu e loc pe server rog adminii sa le stearga...

post-1382-1119600192_thumb.jpg post-1382-1119600202_thumb.jpg post-1382-1119600212_thumb.jpg

post-1382-1119600230_thumb.jpg post-1382-1119600242_thumb.jpg post-1382-1119600256_thumb.jpg

post-1382-1119600276_thumb.jpg post-1382-1119600292_thumb.jpg post-1382-1119600308_thumb.jpg

post-1382-1119600320_thumb.jpg post-1382-1119600333_thumb.jpg post-1382-1119600346_thumb.jpg

post-1382-1119600355_thumb.jpg post-1382-1119600384_thumb.jpg post-1382-1119600418_thumb.jpg

post-1382-1119600426_thumb.jpg post-1382-1119600433_thumb.jpg post-1382-1119600444_thumb.jpg

post-1382-1119600455_thumb.jpg post-1382-1119600481_thumb.jpg post-1382-1119600491_thumb.jpg

post-1382-1119600501_thumb.jpg post-1382-1119600518_thumb.jpg post-1382-1119600530_thumb.jpg

post-1382-1119600540_thumb.jpg

Share this post


Link to post

mersi pentru link-uri aztec!!! o sa vad ce gasesc interesant acolo.

am facut si eu o harta asemanatoare, in sonymap, si am tras-o pe hartie. am uitat sa fac un screenshot :(

Share this post


Link to post

inca un site bun pt planificarea calatoriilor este

 

www.rotur.ro

 

dar sa-l prinzi functional, pt ca merge rar si greu, dar foarte util pt ca poti sa-i dai un punct de plecare si de spsire si-ti zice traseul si km , locaitati si daca dai clik la localitate afli obiectivele turistice pe o raza de pana la 20 km...

arunca un ochi si acolo, e un ghid bun, pacat ca nu si intretinut asa cum trebuie...

Share this post


Link to post

Daca tot pleci din Pitesti nu rata valea Dambovitei cu cabanele "Garofita Pietrei Craiului" , " Cabana de Vanatoare din Valea lui Ivan" si "Cascoe" situate pe drum accesibil auto la numai o ora intre ele(daca vrei amanunte spune) . Apoi mergi la barajul Pecineagu si de acolo la Coltii lui Andrei unde atmosfera este ca in "Calauza" lui Tarkovski.

Valea Vaserului asa cum a mai spus cineva nu trebuie ratata . Ai sa vezi cum mocanitele isi dau prioritate de dreapta ca masinile si au dotari tehnice incredibil de rudimentare. Acolo totul este spectaculos. Daca ai acces la hartile zonei vezi ca exista posibilitatea sa ajungi la unitatea militara de la "Faina" si la Comanu cu masina. Eu am fost acum trei ani acolo dar nepregatit cu harti si nu am avut timp sa descopar cum se ajunge .

Ajungi la 3 km de rusi cu mocanita...este o zona super . Apoi drumul de la Borsa la Sg Marm. este fabulos.

Te las ca daca ma ambalez plec acum si las totul acasa...

drum bun

Share this post


Link to post

DUpa cum vezi idei si locuri sunt multe. 2500-3000 de km in 3 saptamani inseamna sa fii mai mereu in masina. Tentatia e mare sa parcurgi si sa vezi cat mai mult, insa cred ca e mai bine sa iti imparti timpul in asa fel incat sa te bucuri linistit de excursie, nu sa fii stresat de a vedea cat mai mult, pentru ca oricum nu poti parcurge tot. Eventual, planuieste doua tururi pe trasee diferite, pe unul sa-l faci vara asta si pe celalalt intr-un concediu urmator.

Share this post


Link to post

Daca aveti drum prin Bicaz (Neamt), nu ratati pensiunea Linia Verde (13 km de la intrarea in Tarcau) unde am fost in week-end, un loc fara acoperire la Vodafone si Orange, dar realmente in mijlocul naturii...

Chiar o vad ca o locatie a unei viitoare intalniri nationale: doua vile cu 14 camere duble cu baie si TV (90 RON/camera) si trei apartamente cu cate doua camere si o baie (180 RON/ap), 10 casute tip camping (60 RON) si doua bungalow-uri (cu cate 5 camere la o baie, 70 RON) toate cu mic dejun inclus, alte feluri de mancare la cerere, piscina acoperita, foisor cu gratar, parcare , etc.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

@wolfman: daca nu-i cu suparare, la ce distanta e de cheile bicazului?

Share this post


Link to post

Cam 45 de km.

Share this post


Link to post

Multumesc, wolfman. Ma voi opri si eu acolo.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...