Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Masca Superioara Volan + Maneta Semnalizare

Recommended Posts

Se da urmatoarea asezare: masca volanului este formata din 2 bucati de plastic, si anume o bucata mare care se prinde cu 4 suruburi pe partea inferioara a bordului, si cu alte 2 suruburi de bucata superioara.

 

Bucata superioara seamana cu un soi de punte; are o adancitura care incaleca axul volanului, in partea de sus 2 urechi care intra sub buza mastii de la ceasuri, in partea care intra sub volan alte 2 gauri de surub, care se cupleaza cu cele 2 gauri de la bucata de jos, si se fixeaza cu suruburi (aceste 2 suruburi nu se vad decat daca rasucesti volanul cu 90 de grade in stanga sau in dreapta fata de pozitia orizontala).

 

Boon. Eu aveam urechea stanga-sus a mastii superioare rupta, motiv pentru care am cumparat alta masca si am vrut s-o inlocuiesc. Insa, problema: fanta din masca pentru maneta de semnalizare nu se potriveste cu maneta, desi piesa noua este identica cu cea veche. Mai exact, maneta de semnalizare trebuie sa poata fi apasata inspre motor (pentru a comuta pe faza lunga), si sa poata fi trasa pe sofer pentru a da flash-uri. Ei, daca eu montez masca noua asa cum e ea, fanta este prost plasata si imi impinge maneta pe pozitia de faza lunga; ca s-o aduc la pozitia normala, deja impinge in masca de plastic, iar despre adus pe pozitia de dat flashuri nici nu se pune problema, deja forteaza prea mult in masca de plastic.

 

Ca atare, as vrea si eu daca se poate de la posesorii de Espero o poza a locului unde intra maneta de semnalizare in masca de plastic; daca se poate si in cele 3 pozitii (faza lunga, faza scurta si trasa spre sofer pentru flashuri) e minunat.

 

 

Practic, am impresia ca masca e proiectata pentru masini cu volanul pe dreapta, caci daca ar fi practicate invers fantele s-ar potrivi la fix :-? daca ma uit la fante de sus, cu masca asezata in pozitie normala, cea pentru maneta stergatoarelor este mult mai aproape de sofer decat cea pentru maneta de semnalizare, adica invers decat normal.

Share this post


Link to post

Si nu se poate decupa? Sa faci pe stinga aceleasi fante ca si pe dreapta?!?

Share this post


Link to post

Ba se poate, dar ceva nu se potriveste in puzzle; vreau sa inteleg de ce nu se potriveste din fabrica, si sa vad cum e si la alte masini :scarpin:

Share this post


Link to post

Sper ca astea sunt bune. Daca nu, mai fac altele. Pozele sunt micsorate ca sa incapa pe site. Daca vrei altele sau le vrei mai mari YM si iti stau la dispozitie.

post-182-1119257511_thumb.jpg

post-182-1119257521_thumb.jpg

post-182-1119257531_thumb.jpg

post-182-1119257541_thumb.jpg

post-182-1119257548_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bune, m-am lamurit.

 

Masca e la fel, deci e buna; insa maneta sta bine la tine, iar la mine nu. Cum eu mi-am schimbat acum vreo 2 ani blocul de semnalizare, tind sa cred ca dobitocii au pus alt model de maneta (de Cielo cred), care se pare ca e mai scurta si mai putin indoita decat ar trebui, motiv pentru care atinge in masca de plastic b-(

Share this post


Link to post

Acum imi dau seama ca nu am pozat cu maneta trasa ca pentru flash, doar pentru faza lunga si normal. :redface:

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

1. Si la mine e varza plasticaraia in zona aia. Unde ai reusit sa gasesti asa ceva ?

 

:ontopic:

 

2. Mie imi atinge de masti maneta stergatoarelor cand trag de ea, desi e originala. Poate 'asa face toate'...

 

3. Manetele sunt mai aproape de volan la Cielo decat la Espero. S-ar putea sa fie intr-adevar piese de Cielo, asta daca am inteles eu bine problema. Partea proasta e ca electrica de la volan e al naibii de scumpa.

Share this post


Link to post

Plasticaraia am cumparat-o de la Nicu Barbu ( http://www.autodaewoo.ro ) impreuna cu alte maruntisuri gen diverse capacele, surubele, braduti pe care ai fi putut pune pariu ca le gasesti in orice magazin de piese local, dar evident ca n-am reusit sa le gasesc :mda: asa ca le-am comandat online. Preturi - vezi la Preturi piese Espero.

 

Dupa ce-am studiat problema, se pare ca maneta e intr-adevar diferita si am montata maneta de Cielo, care fiind mai scurta si indoita altfel ... atinge. "Multumiri" desteptilor din service b-(

 

Maneta de la stergatoare sta ok, normal de fapt, din moment ce la aia nu am umblat.

 

Evident, n-o sa schimb acu' maneta de semnalizare (e si scumpa, si cum cea anterioara a tinut cam 100k km, n-are rost).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...