Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Salutari tututror. Fiind weeknend si avand ceva timp liber, ce poti face? Probleme...

Da, deci ieri am fost si am cumparat -Cool Blue H1, 12V, 55W - ca am vrut alta culoare la faza scurta...si mai multa lumina...(pentru a evita unele intrebari, Espero 2.0 are H1, nu H4)

Toate bune si frumoase, le-am schimbat, dar din pacate acu nu mai merge la farul stanga, faza scurta..merge pozitia, merge faza lunga...dar noul bec...nu mai merge...am pus si vechiul bec...la fel, nu mai merge...de desfacut ceva nu prea vad cum, ca sunt 2 fire cu 2 papuci in cap... :-?

Are cineva idee ce ar putea fi?

Cu multumirile de rigoare, :drinkers:

Edited by dj78lan

Share this post


Link to post

Cutie relee/sigurante in compartiment - se gaseste pe contraaripa stanga, langa bateria de acumulatoare.

 

Siguranta 13-2: faza mare (stanga)

Siguranta 13-3: faza scurta (stanga)

Siguranta 13-5: faza mare (dreapta)

Siguranta 13-6: faza scurta (dreapta)

 

Toate sunt de 10 amperi.

Share this post


Link to post

Deci tu crezi ca am ars siguranta?... :drinkers:

Share this post


Link to post

Am zis eu asta ? ziceam sa le verifici.

Share this post


Link to post

Da :banana: :banana: :banana: nu mai e nevoie de alte sugestii; VAXXi a avut dreptate...siguranta era arsa...

Multe multumiri si felicitari, esti bun!!!!!!!

Imi reafirm dorinta de a va intalni(pe cei din club) cand ajung in tara, sunt deja dator cateva beri!!!!!

Edited by dj78lan

Share this post


Link to post

Ai facut scurt-circuit cand ai scos alimentarea becului de la faza scurta. Ai atins conductorul de plus de masa, care probabil era inca conectata. Mi s-a intamplat si mie. Trebuie multa atentie din cauza sistemului cam aiurea! :thumbl:

Share this post


Link to post

Are importanta pozitia in care e pus becul???? H1 are ambele parti aproximativ la fel...

Ma refer la pozitie ca si partea superioara si partea inferioara...

Si pentru reglarea manuala a farului sunt 2 butoane la far (in afara de comanda din masina) unu pentru jos-sus si unu pentru lateral???? ca farurile desi am pus unele mai bune...tot prost bat..bine, am citit pe forum ca asta e problema la Espero...dar totusi :mda: ......

ceva sugestii?

:) >-

Edited by dj78lan

Share this post


Link to post

Becul e rotund, n-are nici o treaba pozitia in care il pui, la fel lumineaza.

 

Reglarea farului se face doar din motorase; alea 2 "butoane" de care zici tu de pe far, sunt pentru reglajul "mare", care se face la service cu instalatie (oficial nu ai voie sa umbli la faruri, ca sunt elemente de siguranta circulatiei) si la care nu umbli dupa aia.

Share this post


Link to post

Bun...dar din motoras pot doar sa le ridic si sa le cobor...

Acu eu daca am umblat :D ...si le-am dereglat :D ...ca daca merg fara proiectoare...nu vad la 10 m in fata...poti te rog sa-mi dai ceva sfaturi cum sa le reglez...omeneste pana la o inspectie autorizata???

Am vazut ca rotita aia mai mare ar fi pentru inaltime...dar care e inaltimea normala?

Si rotita mica m-a nedumerit...se misca foarte greu...si nu prea am inteles eu ce face...

So, poti s adai ceva informatii ?

Cu multumirile de rigoare... :drinkers:

Share this post


Link to post
Becul e rotund, n-are nici o treaba pozitia in care il pui, la fel lumineaza.

 

E pi dracu rotund. Ia-te aici. (ignora faptul ca becul e albastru :mrgreen: ). Practic nu poti sa il pui decat intr-o pozitie. In alta pozitie intra doar daca te chinui! :dizzy:

post-182-1119550758_thumb.jpg

Share this post


Link to post
In alta pozitie intra doar daca te chinui!

 

Poate de aia bat stramb. Schimbatul becului nu ar trebui sa strice reglajul decat daca folosesti un ciocan si lovesti masina :)

 

dj78lan, esti sigur ca a intrat bine, atinge farul pe toata suprafata cercului ala? Ai grija la siguranta :)

Share this post


Link to post

Ndi@...da, eu zic ca a intrat bine...dar problema e ca nu bate stanga lateral deloc...daca farul drept merge cum merge, cel din stanga nu trece de mijlocul drumuli cu fascicolul... :-W asta e cam ciudat...dar compenseaza proiectoarele...ceea ce nu e normal...

Share this post


Link to post

E normal sa bata farul stang mai putin decat dreptul, in ideea sa nu-i orbesti pe cei de pe contrasens (era o observatie in manualul de utilizare cum ca daca circuli intr-o tara unde se merge pe stanga - de ex. Marea Britanie, sa acoperi 15% din suprafata farului drept cu banda, tocmai din motivul asta).

 

Da, farurile la Espero nu sunt grozave; insa incearca totusi sa le reglezi, nu sunt nici chiar asa prapastioase cum zici tu :)

Share this post


Link to post

Pai nu trebuie sa treaca de axul drumului cu fascicolul ca sa nu incomodeze pe cei care vin din fata. :-W (ceea ce faci tu cu proiectoarele)

Share this post


Link to post

VAXXi@ nu am zis ca-s prapastioase...doar ca le-am dereglat eu...bine, au si ele partea lor de vina...dar .. :dizzy:

Si :D proiectoarele le folos ca s apot circula...ca am "reglat" singur farurile :wallbanger: ...Da,...se apropie iar wochenende si trebe sa-mi fac de lucru, nu?

:drinkers:

Share this post


Link to post

La cielo far dr, dupa poc-poc,bate prea jos.Farul e nou, in rest nu a fost afectat nimic. De unde reglez farul(numai pe ala din dr, sa il dau mai sus un pic)? Poate aveti o poza sau un desen ca sa ma orientez in spatiu.

Edited by florinppp

Share this post


Link to post

Salut! Am si o nelamurire. La cielo pozitia e separata de faza scurta si lunga? Adica nu se afla pe acelasi bec? Ca am incercat sa schimb becul pentru ca nu merge pozitia si dupa ce am pus becul nou tot nu mergea. Apoi am vazut in interiorul farului un bec mic, rotund, sub cel de faza scurta si lunga. Daca el reprezinta pozita, cum se schimba? Ca am incercat, dar nu am reusit sa il scot. Merci anticipat.

Share this post


Link to post

Acela mic este becul de pozitie.L-am schimbat si eu dar nu mai retin exact.Daca retin bine trebuie rotit putin spre parte stanga a masinii si apoi tras de el sa iese afara.

Share this post


Link to post

Este exact sub becul de far.Se da capacul spate al farului la o parte si pur si simplu se trage de el pentru scoatere.

Share this post


Link to post

salut! .. am si eu nevoie de un sfat... Farurile de la masinutza mea sunt cam chioare...

Poate sa imi zica si mie cineva ca as putea face k sa lumineze mai bine ...

P.S. sa fie legal :) k se apropie ITP - ul ... :)

Edited by ovi_jer
Incearca sa postezi in limba romana !

Share this post


Link to post

Pai, uite-te si tu daca sunt transpirate si daca cumva oglinda nu este exfoliata sau ruginita. Daca te uiti atent vezi prin geam nu trebuie sa demontezi farul. Apoi pasul urmator te duci sa le reglezi pe un stand, daca tot nu te multumeste incearca sa schimbi becurile, este important sa fie la fel amandoua. Eu am Philips Vision Plus, si sincer bat mult mai bine fata de cele care le aveam. Daca tot nu te multumeste, cumpara o instalatie Xenon, si daca nici cu asta nu te multumeste schimba frate masina :D

Share this post


Link to post

=)) Bun sfatul, mai ales ultima parte =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...