Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Geamuri electrice fata Matiz

Recommended Posts

@XTC: unde le-ai montat si cat te-a costat? Sau montajul a fost inclus in aia 300 de lei?

Pune si niste poze cu locul unde sunt puse butoanele daca ai, te rog.

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Preturi:

-Fata 3 mil

-Fata - spate 5 mil

 

Nu trebuie sa demontezi nimic...doar dai maneru (manivela) jos, oricum nu vei mai avea nevoie de ea :)

In rest altceva nu trebuie. In GL cat sunt?

 

Andrew, montajul l`a facut un prieten care lucreaza intr`un service cu alarme auto, sonorizari, colantari si multe altele. Dar e prea simplu, ai putea sa o faci singur, totusi dak vrei sa iti montezi mai la "sigur" pot pune o vorba :P

Edited by Mircea
Nu suntem pe mIrc!

Share this post


Link to post

Cand ai timp si ocazia, fa niste poze te rog, si la usa, si la butoane, sunt tare curios cum arata.

Share this post


Link to post

Si spune-ne si noua de unde le-ai cumparat ce naiba :P Si poze cu butoanele sa vedem cum arata si unde le-ai pus.Bafta

Share this post


Link to post

Poze cu butoanele :->

post-15152-1212737051_thumb.jpg

post-15152-1212737058_thumb.jpg

post-15152-1212737063_thumb.jpg

post-15152-1212737070_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut!

 

Foate fain!

 

Te-ai gandint ce sa pui il locul unde a fost manivela? exista capacele ceva?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai din poze vad ca a pus butoanele in locul unde era manivela.

Share this post


Link to post

In ultima poza se vede "ca nu a pus butoanele in locul unde era manivela" ... se vede locul unde a fost manivela.

Share this post


Link to post

nu sunt puse in locul unde a fost manivela, un pic langa

Exista si capace dar nu`mi plac, vreau sa fac eu niste capace mai placute :P

Share this post


Link to post

Sorry, nu am ajuns la ultima poza, ai dreptate. Oricum arata cam uratel butoanele alea, dar e doar parerea mea.

Share this post


Link to post

Se puteau pune si in alt loc sa arate mai bine...sau alt model de butonele...oricum daca merge si nu mai dai la manivela e ok pentru inceput :P Bravos pentru realizare XTC :)

Share this post


Link to post

Pana la urma, cum s-ar putea intra in posesia unui kit de geamuri electrice gen al lui XTC sau poate de la dezmembrari sa cumpar...dar cam greu cu matizele dezmembrate pe la noi. Geamuri electrice noi am intrebat pe undeva prin Ctza, 3 mil geamul si mi se pare cam mult. Daca stie cineva la SH de vanzare pm pls :)

Share this post


Link to post

Cam scump 3 milioane geamu...am vazut ca de matiz macaraua costa 30 de lei si motorasu 110 deci sub 300 ron si sunt speciale de matiz nici o modificare,dar ma intreb nu se potrivesc motorasele de la espero sau cielo ca de astea am gasit SH cu 40 lei motorasu si macaraua,stie cineva?

Share this post


Link to post

Robert...am vazut pe rxm.ro la piese SH, motoras de matiz la 400 de mii... Ideea e ca nu as mai da banii si pe macara, pe acolo e vreo 150 de mii daca nu ma insel... Si auzisem ca ar merge si pus motorasul si pe macaraua veche...asa o fi?

 

LE: am gasit si pe autodaewoo.ro motorasele la 120 de lei buc. am mai vazut pe net kituri universale la 250 ron cat si la 550, pe okazii parca. Sper sa nu se considere reclama, nu am nici o treaba cu mai sus mentionatii... a se lua postul drept un studiu de piata...

 

Cod 96318490 MOTOR MACARA STG

96318491 MOTOR MACARA DR

 

96323234 MACARA EL. USA FATA STG (fara motor)

96323235 MACARA EL. USA FATA DR (fara motor)

 

Daca am gresit la coduri, va rog sa aduceti completarile de rigoare.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Noutati... la delfinariu la d-na simpatica, motoras 1,1 mil, macara 300 de mii. Le-am montat frumos... dar nu le-am legat si la electric. Probabil o sa iau + de pe accesorii/contact si - de la -. A mers de proba...se ridica bine..coboara la fel...

 

Acum intrebare. Am gasit butoane pt. geamuri, cu leduri in ele. Si apesi, sus jos si merg bine si ele. Mai trebuie releu? Ce rol ar avea releul in cazul asta? Pe + banuiesc ca o sa pun o siguranta sa fie mai safe... Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu releul... Multumesc

Share this post


Link to post

Salut Banzay.Ai mai reusit ceva cu geamurile?Spune-ne si noua :D

Share this post


Link to post

Pai geamul drept e montat... dar nu am pus butonul... vreau sa pun butoanele in spatiul acela de depozitat cd-urile de sub casetofon. Dar... cum dupa o tentativa nereusita de a vopsi consola centrala a iesit cam urat, acum am vopsit-o iarasi. A iesit binisor acum, trebuie doar sa o montez pe masina. Saptamana asta cumpar si montez si geamul pe stanga, sper doar sa imi fi adus motorasul. ca investitie 3 mil + 20 lei butoanele... plus ledurile care o sa le pun in butoane :D ... ca mi-am adus aminte...am scos si partea aceea care comanda aeroterma sa ii fac un "led tuning" deci probabil sapt viitoare poze cu geamurile :) si inca ceva... parca se misca cam greu un pic la ridicare...dar sincer nu stiu cat de greu se misca geamul la un SE :)

Share this post


Link to post

De-abia astept pozele sa vad cum iti iasa :D

Nu-mi spui te rog, in afara de macarele, motorase si butoane trebuie sa mai cumpar ceva?In caz ca nu gasesc totul intr-un pachet si trebuie sa le cumpar pe bucati.Cu respect.

Share this post


Link to post

Pai D-le Mengelaus, eu aveam un buton luat de la un magazin de electronice gen dioda de prin vara si am mai luat unul la fel, deci nu sunt originale de matiz, dar mi-au placut cum arata. Macaraua pt. geam electric si motorasul pt. dreapta le-am luat acum vreo 2 saptamani parca si le-am si montat in aceeasi zi. Cel mai greu a fost de tras cablul prin burduful de la usa. Si saptamana asta mai mult ca sigur cumpar si motorasul si macaraua pt. stanga. Cam atat cred ca trebuie. Trebuie sa ma mai uit pe schema electrica sa vad ce si cum, cand actionez un geam sa nu dau vreun +/- pe instalatie sa fac vreaun scurt...mai studiez un pic schema, desi nu am inteles pt. ce trebuie releu... Deci piese necesare: 1macara stanga, 1 motoras stanga, 1 macara dreapta, 1 motoras dreapta, 2 butoane si vreo 3-4 metri de cablu si vreo 6 suruburi scurte de 10 parca nu imi aduc aminte ca sa prinzi motorasele de macarale. Cam atat zic eu...

Share this post


Link to post

Am inteles, multumesc :) La mine mai dureaza un pic pana ma apuc de ea dar cand ma apuc de ea va anunt sa vedem ce iese.Cu respect.

Share this post


Link to post

Azi sper sa ajung la magazin...dar la ce frig nesimtit e... brrr... cred ca altadata cu montajul pe soare :D Am mai fost la un magazin de piese...mi-au dat un pret la motoras de mi-a cazut fata...2,8 milioane ...

 

LE: S-a scumpit motorasul al 128 lei... cu aproape 20 de lei... hm...oare cresc preturile si la masinile daewoo SH? :P

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Azi am terminat si eu de montat geamul electric din stanga. Ca montaj a fost foarte simplu, cel mai mult mi-a luat sa bag firul motorasului prin burduful acela dintre usa si caroserie. Dupa mi-a mai luat ceva timp sa pun burdufelul la loc. Pt. cei care vor efectua operatia cu firele prin burduf, va sfatuiesc sa bagati o sarma tare prin burduf, dupa care legati firul de sarma si trageti pana scoateti firul pe partea cealalta. De asemeni, fixarea la loc a burdufului in partea de sus e o sarcina destul de grea in caz ca aveti degete groase. Eu l-am apasat de sus si jos si l-am fixat in partea dinspre aripa si dupa am deschis usa larg sa il preseze si in final am apasat cu o surubelnita normala pe partea care ramasese iesita. In termeni de "$", au costat ambele geamuri in jur de 3 milioane. Mai am de pus butoanele, dar intai sa arunc un ochi pe schema electrica in urma cu cateva pagini, sa nu trag vreun scurtcircuit. Apropo, geamurile merg doar pe contact. Cam atat de la constanta, daca mai doriti lamuriri, va pot ajuta cu mare placere.

 

PS: poze nu cred ca pun ca nu prea stiu la ce, am facut cateva astazi, dar m-a prins si seara si am lasat-o balta. Oricum se monteaza f usor. Poate pun zilele astea un filmulet, sa vedeti geamul cu se fataie :) , eventual o sa mai puna cineva si cu geamurile electrice din fabrica sa facem o comparatie.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Deja o dau in triple posting, fapt pt care imi cer scuze. In attach aveti un mini-filmulet cu geamul electric din stanga. Cand urca si ajunge la jumatate, parca incepe sa urce mai greu, la fel face si cel din dreapta. De asemeni cand ajunge in punctul cel mai de sus unde poate ajunge, se "umfla" un pic tabla portierei unde e prinsa macaraua cu motorasul cu 4 suruburi. E normal?

 

Poate pune cineva un filmulet cu geamul cat de repede urca la el.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

La mine nu coboara asa de repede, dar de urcat urca grreeeu...dar are viteza constanta! Ma gandeam sa ii dau cu vaselina siliconica pe lateralele geamului dupa ce bineinteles curat pe acolo!

Share this post


Link to post

Celor care vor geamuri electrice fata, dar care sunt din Constanta am dat din greseala peste un site... care ofera... MONTAM GEAMURI ELECTRICE FATA UNIVERSALE (pret produs + montaj) - 500 RON . Daca vrea cineva ii zic site-ul in privat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...