Jump to content
Sign in to follow this  
florinbad

Cum Se Sterg "punctuletele" De Bitum/zmoala?

Recommended Posts

Bei, ma streseaza într-un hal fara de hal punctuletele astea de bitum! Când spal masina si dau cu mâna în partea de jos a portierelor zici ca dau peste o pânza de glasspapier (glashpapir). Aveti idee cu ce se pot sterge aceste punctulete, fara sa fie afectate vopseaua si lacul care se da peste vopsea? Va rog sa nu spuneti din auzite ci îi rog pe cei care sterg asemenea punctulete sa-mi recomande anumite solutii.

Danke anticipat, pentru sfaturi!

Share this post


Link to post

Cei ce vor folosi metoda mea inovatoare de scos punctuletele de smoala trebuie sa imi dea 1XBRRC :D .

 

La Nubira am constatat cu disperare ca toata partea dreapta era plina de punctulete din alea. Problema sa rezolvat(din coincidenta) cu un spray silicon(din ala de bord Maxi nu stiu cum...) dat peste zona respectiva si apoi dat cu carpa si se iau perfect, fara frecat. Probabil siliconul contine solvent si merge perfect. :thumbl:

Share this post


Link to post

Eu am sters cu benzina...trebuie insistat.Si am observat ca nu ataca vopseaua.Asa se poate sterge si adezivul ramas de la autocolante.

Share this post


Link to post

1. Cu benzina, cum s-a spus.

2. Gasesti la benzinarii un spray "... Tar Remover" (... ar butea sa fie "Bugs &", depinde de produs, a, si tar=smoala). Costa 1X RON si merge bine. Mie mi s-a parut mai eficient decat benzina. Una la mana, nu trebuie sa freci prea mult. A doua, se lustruieste foarte usor si bine dupa ce cureti. In plus, te ajuta, daca e combinat, si la urmele de la vegetatie sau insecte. A se verifica insa functionarea sprayului (la mine in loc sa tasneasca prin tumburus, face pe el pe langa).

 

Indiferent cu ce se da, nu frecati imediat. Lasati un pic sa se inmoaie. Sunt ambele volatile, dar ceva tot intra si in picatura de smoala si in felul asta e mai usor pentru muschi (ca sa nu mai zic de vopsea).

Si inca ceva. Evident ca intai se spala masina, altfel ii faceti "intrarea" la vopsitorie sau cel putin polishare.

Share this post


Link to post

Benzina... din cate am vazut eu pe viu lasa ceva pe vopsea si in timp "cica" ar ataca vopseaua( nu este opinia mea)!

Eu folosesc motorina! este cumva logic pentru ca motorina se foloseste la prepararea asfaltului. Eu am o sticluta de 0.5l de vreo 2 ani si folosesc la asa ceva!

... si intradevar dati cu ...ce vrea fiecare, dar lasati sa actioneze mai bine produsul nu frecati mult!

Ura si numai bine! :thumbl:

Share this post


Link to post

silicon merge intr-adevar - dar cel mai bine petrosin (d-ala de spalat parchetul) spilul e sa nu se dea cu nici una din solutii mult si in nici un caz sa nu frecatzi tare sa avetzi rabdare ca se dizolva si se indeparteaza cu carpa dup-aia...

bafta!

Share this post


Link to post

L-a mine au iesit cu WD 40 fara nici o problema

Share this post


Link to post

dar de mai multe ori cu wd40 o fi bine? ca stiuca e o solutie foarte puternica si sa nu atace vopseaua in timp...

Share this post


Link to post

nu ataca nimica, ba chiar o si protejeaza

Share this post


Link to post
dar de mai multe ori cu wd40 o fi bine? ca stiuca e o solutie foarte puternica si sa nu atace vopseaua in timp...

Doar nu o stergi in fiecare zi cu WD 40 si folosit periodic chiar face bine. Bafta.

Share this post


Link to post

mie mi-era teama ca are ceva din comportamentul lichidului de frana (wd40-ul) din cauza ca are si el actiunea de deblocare a pieselor ruginite...

 

e bine ca stiu acum - vorb-aia toata viata invetzi... :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...