Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Huruit / Zornait La Accelerare

Recommended Posts

Cind masina e in sarcina (demaraj / mers in panta) se aude un huruit/zornait rau. Ceva intre un rulment fara o bila si o rota dintata cu joc in angrenaj.

Se aude NUMAI cind acclerez. Dupa ce nu mai e in sarcina, si accelerez doar ca sa-i mentin viteza zgomotul dispare. Uneori dispare zgomotul fara sa-i gasesc motivatia. Zgomotul apare si cind e rece si dupa un drum lung.

Share this post


Link to post

nu ai dat prea multe detalii (unde se pare ca se aude, in orice treapta de viteza face sau numai in unele).

 

banuiesc ceva la cutia de viteze - nu in sensul ce e stricata :

 

- poate ai nevoie sa completezi uleiul, sau sa-l schimbi

 

-cel mai probail e nevoie doar sa strangi un pic schimbatorul (maneta) - intri sub masina si vezi acolo - dar nu prea tare ca devine greu de bagat in viteza - strangi un pic si faci test..pana cand da de punctul optim.

 

-s-ar putea sa fie si altceva...mai de detalii.\

 

 

:lavolan: safe

Share this post


Link to post

Face in 1,2,3, uneori in a 4-a, ideea e sa fie in sarcina.

 

Uleiul din cutie e schimbat in urma cu 8kkm

 

Eu banuiesc ceva probleme la ambreaj. Poate sa scoata zgomotul asta?

Zic asta pt ca daca nu turez bine la schimbarea vitezelor, oricit de usor as slabi ambeajul tot da in nas, dar si cablu de ambreaj are burduful rupt si mi se pare ca s-a si pocnit un pic.

Share this post


Link to post

verifica scutul de la motor.. sa nu fie prea aproape de el si la sarcina din miscarea motorului sa nu ai pamant intarit intre scut si caroserie..

la mine facea asta cu pamantul numai la a 4-a ...

in rest cand am avut scutul stamb, ca la tine

Share this post


Link to post

Schimb a 5-a doar la drum intins si atunci masina nu e in sarcina. Daca subturez, face si in a 5-a

Share this post


Link to post

pai si in a 5-a daca o calci ar trebui sa faca - si atunci eu dau vina cum am spus pe maneta - e prea slaba. Incearca sa vezi.

Share this post


Link to post

1. poate sa fie de la cureaua de transmisie sau de la intinzatorul ala al ei :scarpin:

2. sa nu fie rulmentul de la placa de presiune

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...