Jump to content
Sign in to follow this  
AAdorjan

Capac Rezervor?!

Recommended Posts

Dupa cum stiti la Tico tragi de "maneta" aia din interior care iti face sa se deschida capacu de la rezervor. Ei bine cand am achizitionat Ticoul acest lucru nu functiona. Nu merge ceva in mechanism. Capacul il poti deschide doar manual si numai daca ti maneta in sus sau mai bine zis pui ceva sub (o caseta de exemplu) si dupa aia te duci frumos la capac si il deschizi singur.

 

Chestia ii cam enervan mai ales cand ma grabesc sau nu am o caseta in masina. Ce se poate face sa repar mechanismul?

 

Daca n-am dat suficiente detalii pune-ti intrebari si ma uit :)

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Din ce relatezi tu ca se intampla (ca nu merge deschis decat daca e clapeta ridicata) deduc ca totusi cablu care actioneaza sistemul de deschidere nu e defect, ci mai degraba s-au deformat lamelele care tin practic capacul. Si mie mi s-au deformat o data de la o pompa de benzina pe care nu am tinut-o corespunzator, doar ca la mine nu mai statea inchis.

Am rezolvat problema cu un patent si ceva rabdare pana s-au impacat perfect clamele alea.

Edited by edydascalu

Share this post


Link to post

Intii verifica asa: deschiz capcacul (metoda ta) :D dupa care rogi pe cineva sa traga+slabesca de maneta. Vezi daca iese/intra tzuturoiu care blocheaza capacul. Daca se msica e o bucata de tabla indoita care are rol de element elastic in balama, si daca e rupta iti trebuei alt capac sau trebuei sa improvizezi.

Share this post


Link to post

Poate e ruginit vai mama lui si arcul nu e suficient de puternic... :dizzy:

Share this post


Link to post

Din ce spune AAdorjan, inteleg cablul isi face treaba, in schimb usita nu mai e aruncata in afara, deci s-a slabit/rupt/stricat arcul sau lamela elastica ce impinge in usita.

Parerea mea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...