Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Poate UN 9550 nu se intelege cu UN LCD de la Samsung. De aici pana la a generaliza e cale lunga. Am vandut sute din fiecare. Nu a plans nimeni pana acum. Bafta in continuare.

Share this post


Link to post

am intrat pe site-ul samsung si in lista placilor pe care functia de autoreglare e suportata nu se afla si 9550, deci nu cred ca generalizez eu...

 

later edit: nici eu nu m-am mai plans idiotilor care au facut sistemul pt ca nu ar fi avut rost... l-am reglat manual suficient cat sa nu ma deranjeze si gata, dar functia aia era extrem de utila si comoda in acelasi timp...

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

E adevarat ca Auto ajuta. Asta e, 9550 ca si alte placi cu nume ciudate (inclusiv 5500 de la concurenta) sunt placi scoase la repezeala sa acopere anumite zone de piata... Nu sunt nici proaste, nici foarte bune, sunt cuminti si iti faci treaba cu ele...

Share this post


Link to post

tin sa contrazic..

unele 9550 sunt peste 9600xt

(a se citi gecube 9550 gu infinite overdrive sau abit whatever turbo)

cat despre alimentarte suplimentara la 9550 nu am vazut decat dupa ce a pus micutzu (crazypc.ro) ciocanu de lipit pe ea)

 

in fine..

recomand ca placa video 9550 gu infinite od de la gecube sau Abit R9550 XTurbo-Guru

Share this post


Link to post

Na, nene, dar aici vorbeam de placi normale. Un 9550 normal, standard, e sub 9600.

Share this post


Link to post

Se pare, dupa ce am testat-o ca oricum 9550 e cu mult pesteFX5500 - cel putin in 3d mark 2001SE, cu asta scot 9400, iar cu FX-ul scoateam cel mult, cu ea overclocata 6900.

Share this post


Link to post

Cum fac si eu sa folosesc memoria Flash pe windows 98? Nu pot sa schimb sistemul de operare din motive obiective ( nu mai merge placa de retea PCMCIA). Ceva idei?

Share this post


Link to post

Asta e singura metoda? Nu exista pe nicaieri vreun drive pentru vreun flash? (ma gandesc ca toate sunt la fel :-? )

Share this post


Link to post

Ba exista driver pt. flash dar trebuie sa ai rabdare sa cauti pe internet. Eu de exemplu am gasit pentru un flash chiar pe site-ul producatorului. Este un executabil pe care il rulezi inainte de a conecta flash-ul. Bafta la cautat !

Share this post


Link to post

"Q. Will my USB Flash Drive work with any computer?

 

A. USB flash drives are using the USB protocol to interoperate with PCs (Macs too!) and devices with a USB port. Typically USB Flash Drives use mass storage class drivers that are incorporated in Windows Me, Windows 2000 and Windows XP or later as well as Mac OS 9 and Mac OS X or later as well as Linux 2.4.6 or later. Some manufacturers offer drivers for Windows 98 SE or Windows NT. Apple offers a mass storage class driver update for Mac OS 8.6. For more information, please consult with the manufacturer of the USB Flash Drive."

 

Ai zis Windos 98... La ala sigur nu gasesti driver... Daca ai 98SE, poate, dar nu merge garantat... De la Millenium in sus ai suport pentru asa ceva.

 

http://www.usbflashdrive.org/usbfd_faq.html#willmyusb

Share this post


Link to post

Am zis windows 98 generic. E win 98 SE.

Gasisem si eu raspunsul asta dat de tine... mai caut si dupa producator, "PEAK".

 

Later edit: gata, am gasit. Verific maine daca functioneaza ca nu mai sunt la calculatorul respectiv. ( aici )

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Va rog ajutoooooooooor.Am nevoie de un sfat.vreau sa achizitionez un laptop la o valoare de ~ 33 milioane si nu stiu ce sa fac.Am de ales intre 2 laptopuri unul Hp nx9105 - http://www.emag.ro/notebook/hp_compaq_nx91...on_64--pPG690EA si unul fujitsu siemens cu procesor Celeron Mobile http://www.emag.ro/notebook/fujitsu_siemen...AINT-174201-001

VA rog ajutati-ma .eu as alege cel cu Amd athlon dar multi imi spun ca se cam incing destul de tare.orice sfat e binevenit.Multumesc

Share this post


Link to post

Data fiind multitudinea de topicuri pe teme IT, majoritatea acestora au fost unite intr-unul singur, adica topicul pe care il cititi acum. Nu deschideti alte topicuri pentru probleme legate de calculatoare/laptopuri/periferice/retele; folositi-l pe-acesta.

Share this post


Link to post

micuadrian<

tinind cont ca diferenta de pret intre ele e minima, eu as alege totusi:

Fujitsu Siemens Amilo L1310G Celeron M 380, 1.6GHz

ai hard mai mare, ai dvd-writer iar performanta in rest e cam aceeasi.

plus ca arata si mai bine fujitsu :">

Edited by zapacitu

Share this post


Link to post

este adevarat dar am cam avut experiente neplacute cu celeronul.Intrebarea mea este daca acest celeron mobile este diferit de celeronul clasic(aici nu ma refer la consum si incalzire doar ca performante)

Share this post


Link to post

Da. E diferit mult.Si se misca bine, iti spun din experienta, am avut unele cu procesor la 1400 si doar 256 ram si mergeau foarte bine.Acum depinde si ce vrei sa faci cu el.

Share this post


Link to post

aveti cumva idee de ceva siteuri cu review-uri pt fujitsu siemens si sa fie in lb engleza(in afara de notebookreview.com ca acolo nu au fs)

Share this post


Link to post

Pentru toti care aveti probleme cu virusi in general (binenteles si eu sunt unul dintre ei) va recomand Symantec AntiVirus Corporate Edition 9. Pe mine unu m-a scapat de o gramada de belele. Are inclus si un spyware si in plus fata de celelalte produse antivirus nu ingreuneaza sistemul. petru cei mai interesati nu ezitati sa ma contactati. Eu il am iar daca ai nevoie de el iti poti face o copie.

Share this post


Link to post

Nu incurajam pirateria... Iar ca antivirus cand aud de NAV fac bube pe picioare... Am fost fan KAV pana anul asta cand am trecut pe NOD32 si se vede o imensa diferenta: resurse extrem de putine papate, viteza incredibila, nu trece nimic de el. Iar la Virus Bulletin 100% se bate umar la umar cu KAV si F-Secure. Astea ar fi cele 3 mai adevarate.

Share this post


Link to post

Viper asta care zic eu nu e NAV clasic pe care il stie toata lumea. E un antivirus mult mai bine pus la punct de aceea nici nu prea este cunoscut de lume. Eu am dat peste el cand mi-au venit la Petromar niste calculatoare Dell ce il aveau instalat. Sincer nici eu nu sunt adeptul NAV-ului dar dupa ce am descoperit Symantec Antivirus Corporate Edition am ramas surpins cat de bine merge sistemul cu el instalat. In plus de asta nu am mai avut probleme cu virusii de mult tim si datorita lui nu am mai instlat windows-ul din decembrie 2004. Incearcal daca e si spune-mi ce parere ai. Merge super si unul din atuurile sale este ca CD-ul de distributie vine cu varieante pt WinXP/2000, Linux si Unix (cand zic UNIX mah refer la Solaris UNIX sau BSD OS). Daca esti interesat poate ne vedem joia asta la intalnire si iti pot da mai multe detalii.

Share this post


Link to post

Symantec e firma, Norton e produsul. E totuna, doar ca e alt pachet, mai Corporate. Aceeasi Marie cu alta palarie, si ceva extras-uri.

 

Virus Bulletin (autoritatea in materie, cea care acorda 100% Award-urile) zice asa:

 

- Results Overview: Symantec (Norton): 28 Success / 6 Failure / 6 No Entry

- Results Overview: Eset (NOD32): 32 Success / 3 Failure / 5 No Entry

 

Ultimul produs testat de la Symantec este Symantec SAV 9.0.0.388 51.1.0.15.

 

Ideea e ca la Symantec e zob partea de update... La KAV e zilnica, la NOD32 e cel mai rau la 2 zile, de obicei zilnica. Plus din nou, resursele si viteza... Cand vrei facem o proba...

Share this post


Link to post

Ca sa sustin si eu Symantec Corporate (nu zic ca e mai bun ca NOD32): Volksbank are d-asta si nu prea au avut probleme...

Share this post


Link to post

Asta pentru ca acolo exista si servere de firewall, servere de proxy etc... Banuiesc cel putin...

Share this post


Link to post

Are careva idee ce are in plus AutoCAD 2006 fata de AutoCAD2004?

Eu sincer sa fiu folosesc versiunea 2004 si sunt multumit, dar am vazut o migrare rapida catre 2006 si mah intreb ce naibi o avea in plus.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...