Jump to content
Sign in to follow this  
mcrusu

Variatii Ac Vitezometru

Recommended Posts

acul de la vitezometru variaza(se tot misca sus-jos ca la dacie) in special la accelerari peste 4 mii ture.ce poate fi?

Share this post


Link to post
acul de la vitezometru variaza(se tot misca sus-jos ca la dacie) in special la accelerari peste 4 mii ture.ce poate fi?

De obicei cablul, dar mai sint si excepti (vitezometru uzat )

Share this post


Link to post

@mcrusu cind treci de o anumita viteza o ia razna vitezometrul?

La mine asa facea si cind l-am scos si l-am pus pe direct (bormasina) nu mai facea deci este cablul defect .

Share this post


Link to post

nu neaparat de la o viteza in sus.de la 20km\h in sus.ce tre sa fac ca sa nu mai miste atat ca ii senzatie de 1300? :wallbanger:

Share this post


Link to post

Cand ai umblat la bord ai deranjat ceva pe acolo.Ori ai tras de cablu prea mult in sus ori ai impins prea tare mufa cablului in kilometraj.Trage un pic de cablu de kilometraj de la cutie sa revin inapoi si sa nu stea fortat in habitaclu.

Share this post


Link to post
Cand ai umblat la bord ai deranjat ceva pe acolo.Ori ai tras de cablu prea mult in sus ori ai impins prea tare mufa cablului in kilometraj.Trage un pic de cablu de kilometraj de la cutie sa revin inapoi si sa nu stea fortat in habitaclu.

Corect. Pe urma am vazut ca Mcrusu s-a "bagat adinc " in masina ( citeva topicuri deschise )

Share this post


Link to post

Domnilor am si eu aceeasi problema, acul nu indica cum trebuie viteza, si oscileaza cand la 40 cand la 90. Are momente cand stau pe loc iar acul indica 40km/h, iar in mers cu viteza a doua la 2000 de ture el arata 90km/h. Am fost la service (bineinteles ca odata ajuns acolo indiferent de ce ii faceam nu mai facea nimic si indica corect), si totusi cei de acolo au incredere in mine si mi-au spus ca ceasul este defect (masina are doar 4000 km). Am dat comanda de un ceas nou si voi vedea daca mai face la fel.

Va tin la curent.

 

PS> mi-au spus ca nu are nici o legatura cablul de acceleratie, ca e din ceas, pentru ca toate celelalte ace functioneaza corect.

Share this post


Link to post

In ultimul timp am un efect de vitezometru de Dacie.. (nu mai indica viteza stand frumos intr-un loc.. ci oscileaza in jurul unei valori) si asta numai dupa un drum putintel mai lung (peste 100 - 150 km) si viteze de peste 110 - 130 km/h. In plus a aparut si o abatere a vitezometrului (la 3 000rpm in viteza 5-a indica in jur de 110 - 150 km/h si nu 120, iar la 350 deabia ajunge la 130...).

Share this post


Link to post
PS> mi-au spus ca nu are nici o legatura cablul de acceleratie, ca e din ceas, pentru ca toate celelalte ace functioneaza corect.

Ce legatura are cablul de acceleratie "cu toate celelalte ace" ?

Share this post


Link to post

Am fost la service si imi vor schimba ceasul, sper ca asta sa fie solutia acestei probleme.

Share this post


Link to post

Domnilor, intr-adevar ceasul era devina la mine, l-am schimbat cu unul nou si probleme au luat sfarsit, sta acul beton pe viteaza cu care merg. (Explicqatia mecanicilor: Se pare ca din fabrica sunt montate unele mai slabute ca mecanism). Atunci cand l-au demontat invarteau cu mana de acel ax si se ridica indicatorul foarte usor, pe cand la cel nou a trebuit sa il puna pe borbasina ca sa indice viteza.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...