Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Radiatii De La Cernobal

Recommended Posts

Centrala de la Cernobal are cupola de beton fisurata si de 2 zile suntem expusi la un risc destul de semnificativ de radiatii.Aceasta informatie inca nu este publica pt abia ieri s-a aflat...si avertizarile s-au facut in toata lumea. Aveti grija sa nu stati chiar in exces afara mai ales la soare cum e acum, si daca cumva vine o ploaie sa nu cumva sa fiti afara. Si daca radiatiile vor fi si mai puternice sezonul de excursii pe litoal va fi inchis...nu mai pupam mare.

 

Mesajul este aflat din 2 surse separate, a venit pe messenger si se aude prin viu grai la noi in Iasi (suntem mai aproape de Ucraina). Nu am reusit sa verific veridicitatea celor spuse dar nu cred sa fie o farsa. Daca aveti alte informatii va rog sa spuneti.

 

???

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Da am primit si eu pe mail...acest mesaj... adevara/neadevarat...problema cu fisurile insa este una stiuta...si ar fi bine sa se actioneze cat mai repede posibil. In primul rand Ucraina trebuie sa ia masuri urgente caci ei dorm..cu nasu'n reactor...iar Europa..sa-i ajute.

Share this post


Link to post

vrajeli... e primul meil de asemenea factura? eu am primit zeci care amenintau sfarsitul lumii...

se pare ca exista un idiot care se amuza raspandind zvonuri prin spamuri si credulii propaga.

 

Vrem dovezi!

Share this post


Link to post

si eu cred ca-i vrajeala!!! Mesaje dintr'astea primesc zilnic! Bleah

Share this post


Link to post

Desi au confirmat situatia sarcofagului de la Cernobil, care este intr-adevar in niste reparatii destul de greoaie, presa a afirmat ca un pericol de scapari masive nu exista. Fara dubii, mailurile circulate saptamana asta au fost... spam !

Cred ca zilnic sunt lansate astfel de zvonuri electronice, din care nu pot sa-mi dau seama cine are de castigat. Poate sunt oamenii care castiga din trafic, altele sunt evident campanii bine directionate.

Daca am fi mai atenti cu mailurile pe care le trimitem mai departe, n-am mai pierde vremea prietenilor.

 

Si va mai rog sa trimiteri acest mesaj la 10 persoane ca altfel faceti urticarie in 30 zile.

Share this post


Link to post

Intentia mea nu a fost de a va alerta pe voi, nu am intentii din astea ,,ciudate''. Ideea este ca eu stau in N tarii si cel mai aproape de zona Cernobil, deci sunt atent si la zvonuri neconfirmate :( . Daca este un zvon lansat de aiurea de un tembel si eu am continuat sa-l propag imi pare rau. Totusi , de dragul precautiei, sa mai lasam topicul 24 h si dupa aia sa-l stergem.

Share this post


Link to post

stai linistit ca nu te acuzam pe tine... ci pe autorul mesajului!

Share this post


Link to post

La locul meu de munca exista persoane din strainatate care au asigurari grase. Mai sunt dotati si cu detector de radiatii personal. Nu am nici o informatie de la ei cu privire la acest lucru. Am vazut si eu chestii prin presa. Vrajeala. Deci, calmati-va!

Share this post


Link to post
... se pare ca exista un idiot care se amuza raspandind zvonuri prin spamuri si credulii propaga.

Exact asta e motivul din care n-am pus eu anuntul, desi il primisem inaintea lui andreiB, se pare. Ba chiar scrisesem si mesajul (la Stiri), dar am dat back si n-am mai postat pt a nu fi considerat raspandac de catre unii.

Si totusi, daca... ?? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Si totusi, daca... ?? :rolleyes:

cade drobul de sare? get real, man...

 

si daca ar fi real ce, ati putea emigra sau ce?

Share this post


Link to post

Sunt foarte real, man. Nu de emigrare e vorba... ci de minime masuri de precautie care se iau in cazuri din astea.

Cum ar fi:

- iei o pastila cu iod (parca iod era) :rolleyes:

- nu stai in ploaie

- speli cu mai multa atentie zarzavaturile din piatza

- etc...

 

Bafta noastra este ca in general circulatia fronturilor atmosferice se petrece de la sud-vest catre nord-est (in zona tarii noastre). A fost un ghinion negru ca la momentul evenimentului de la Cernobil circulatia a fost exact invers, chestie care se petrece cam o data pe an!

 

Sper ca n-am spus prostii prea mari in legatura cu masurile alea de precautie. Ele nu te scapa de tot, dar mai reduc din efecte.

Share this post


Link to post

Atunci e clar. Se poate sterge.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...